Tisková konference ministerstva zdravotnictví k vakcíně AstraZeneca (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti covidu, by od března po kontaktu s nakaženým nemuseli do karantény, uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Zároveň řekl, že vakcína AstraZeneca je účinná proti závažným průběhům, hospitalizaci i úmrtím na 100 procent. I když je řadou Čechů odmítána, podle Chlíbka jde o nepochopení a je potřeba ji začít co nejdříve využívat. Očkováni by s ní mohli být například učitelé, aby se otevřely školy.
„Lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti koronaviru, by od března po kontaktu s nakaženým nemuseli do karantény. Úprava se připravuje,“ řekl na pondělní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví Chlíbek.
Dodal, že vakcína AstraZeneca je účinná proti závažným průběhům, hospitalizaci i úmrtím na 100 procent. „Její účinnost celkově proti covidu mezi první a druhou dávkou je 78 procent a po aplikování i druhé dávky je to 81 procent,“ vysvětlil Chlíbek.
Podle něj je tak lepší, aby se senioři nechali naočkovat co nejdříve touto vakcínou, protože tak budou chránění před hospitalizací i úmrtím. „Raději rychle naočkovaný senior touto vakcínou, který nezemře a neskončí v nemocnici, než čekat na jinou vakcínu. Byl by ohrožený,“ varoval Chlíbek.
Podávána bude s odstupem tří měsíců
Řada Čechů očkování AstraZenecou odmítá, panují zejména obavy z její účinnosti, protože je nižší než u Moderny či Pfizeru. „Vakcína se aplikuje ve dvou dávkách lidem starším 18 let. Poslední studie ukázaly, že jestliže se druhá dávka podá s odstupem tří měsíců, prudce narůstá účinnost vakcíny AstraZeneca,“ popsal předseda České vakcinologické společnosti s tím, že po 12 až 13 týdnech začne druhou dávku podávat i Česká republika.
AstraZeneca využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje výrobu vakcíny, která se také nemusí skladovat v hluboce podchlazeném stavu. Díky tomu je vhodnější pro masové očkovací kampaně a mohou s ní očkovat i praktičtí lékaři. Z jedné lahvičky je možné naočkovat deset lidí a otevřenou lahvičku zdravotníci mohou udržovat ještě dva dny v chladničce. Dokonce šest hodin vydrží při pokojové teplotě do 30 °C.
Podle Chlíbka je tato vakcína vhodná do terénu. Moli by s ní být tak očkovaní i učitelé, a to přímo ve školách. Děti by se tak mohli vrátit do lavic co nejdříve a učitelům přinese bezpečí.
Lidé očkovaní dvěma dávkami proti covidu by od března nemuseli do karantény Zdroj: Profimedia.cz
Účinná je i proti britské mutaci
Přístup Čechů k očkování AstrouZenecou je podle Chlíbka váhavý a pomalý. Vakcína má podle něj jasnou účinnost a je třeba ji začít co nejdříve využívat. „Její účinnost bych nepodceňoval. V porovnání, vakcína proti chřipce má 45 až 73 procent podle věku a nad 90 procent nemá ani očkování proti pneumokokovému zápalu plic, je to 89 procent,“ podotkl vakcinolog.
AstraZeneca by měla mít účinnost i proti britské mutaci koronaviru. Pokud by ale došlo k rozšíření jihoafrické nebo brazilské mutace do Evropy, předseda České vakcinologické společnosti uvedl, že by se aktuální vakína mohla upravovat. „Pokud by to byla dramatická změna, lidé aktuálně očkovaní by se třeba do jednoho roku museli přeočkovat jednou dávkou nové vakcíny,“ upřesnil Chlíbek.
Od loňského 27. prosince, kdy se začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny přes 207 tisíc lidí. Zdravotníci v České republice dosud aplikovali přes 545 tisíc dávek vakcíny.