Valachová: Děti se do školy těší, maturanti jsou ve stresu a vysokoškoláci mají vztek

Žáci a studenti se 1. září vracejí do škol, mnoho z nich ale neví, co je čeká. „Zatímco se menší děti na 1. září těší, u středoškoláků a nadcházejících maturantů je hodně stresu. Mnoho středoškoláků využívá psychologickou pomoc. Ozývají se také dost naštvaně vysokoškoláci, že se na ně zapomíná a doposud neví, jak bude jejich akademický rok vypadat,“ řekla poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) během pondělního vysílání CNN Prima NEWS.

Velké plošné testování dětí na COVID-19 je ve školách plánováno pouze pro první týden. „Rozhodně si nepřejeme, aby se opakoval minulý nebo předminulý rok a školy zůstaly zavřené. Odmítám jako právnička a matka, aby děti, u kterých rodiče odmítnou testování, byly nějakým způsobem vystrčeny na okraj třídy nebo vyloučeny ze vzdělávání,“ zdůraznila Valachová.

„Také bych byl opatrný v segregování dětí. Samozřejmě je dobré, aby co nejvíce dětí bylo testováno po návratu do škol. Na druhé straně by školy neměly být vystavené brutálnější regulaci, než třeba mají restaurace,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek s tím, že podle něj se většina dětí nechá testovat.

Poslankyně by nastavila obecná opatření ochrany úst například na školních chodbách nebo na toaletách. „Podle mě to je dostačující. Právo na vzdělávání a psychické zdraví dětí musí být v třetím covidovém roce bráno v potaz,“ sdělila.

Žáci a studenti strávili většinu loňského školního roku na distanční výuce, proto je podle Valachové důležité, aby školy zajistily doučení látky. „Bojíme se toho, aby se někteří kariérní politici nezatetelili, že nemusejí nic dělat a vše je v pořádku. Řada věcí se musí napravit,“ řekla poslankyně.

„Školy musí mít finanční i materiální podmínky. Doufám, že se podaří dobře využít mimořádných evropských prostředků, které mají jít do školství díky Národnímu plánu obnovy,“ dodal Bek.

Tagy: