Plošné testování dětí ve školách, které odstartuje 1. září, bude trvat jen týden. Po absolvování tří testů zcela skončí a pro děti zůstanou povinné pouze roušky ve společných prostorách budov. Po 9. září skončí i zpřísněné podmínky pro ty, kteří se odmítnou testům podrobit, a pro všechny děti začnou platit stejná pravidla. To vše v případě, kdy bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) dobrá situace, tedy pouze 25 pozitivních na 100 tisíc provedených testů.
Velké plošné testování dětí je plánováno ve školách pouze pro první týden. Podle ministra Vojtěcha jde o zmapování situace po prázdninách na začátku školního roku. Děti celkem absolvují tři testy. Ty budou probíhat 1., 6. a 9. září. Výjimku budou mít pouze prvňáčci, kteří se mohou testovat až 2. září, aby neměli pokažený první školní den.
Do té doby musí děti, které testy odmítnou, nosit roušku ve všech prostorách školy, sedět odděleně při obědě a nesmí ani sportovat a zpívat. To vše po 9. září podle ministra zmizí.
Kdy přesně se školy dozvědí, zda u nich v kraji budou opatření pokračovat, se zatím neví. Ministr Vojtěch věří, že v týdnu od 13. září už budou mít všichni jasno.
Zruší se zákaz sportování a zpěvu
„Dobrá situace je hranice 25 pozitivních na 100 tisíc. Pokud se ukáže, že jsou počty nižší, tak by se v testování nepokračovalo. Může se ale také ukázat, že je situace horší v nějakém z krajů a v testování by se pokračovalo pouze tam,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vojtěch.
„Dojde i ke zrušení zákazu sportování i zpívání. Pokud jde o roušky, tak tam platí povinnost nosit je ve společných prostorách,“ dodal ministr. Ve třídách je tak budou moct odložit všechny děti, pokud to umožní situace.
Testování by se do škol podle Vojtěch vrátit nemělo. Záležet bude na tom, jaký bude vývoj počtu nakažených. S velkou pravděpodobností se dá počítat s tím, že testy se do škol hned tak nevrátí.
„Školy přestaneme testovat. Plošné testování se vrátí pouze v případě zhoršení situace. Došlo by k němu, pokud by se situace zhoršila v celé ČR nad 75 pozitivních na 100 tisíc,“ vysvětlil dále Vojtěch.
Mezi okresy zůstávají velké rozdíly
Aktuálně je incidence 13 nakažených na 100 tisíc v týdenním srovnání. Velké rozdíly ale zůstávají mezi kraji i okresy. Nejhůře je na tom dlouhodobě Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 29 nakažených. Následuje Středočeský kraj s incidencí 17 a Jihočeský s 15 nakaženými v přepočtu na obyvatele.
Naopak v Olomouckém kraji připadá na 100 tisíc lidí pět případů koronaviru za týden, Pardubický a Královéhradecký mají šest. Z okresů se epidemie nyní nejvíc šíří v okolí hlavního města – okres Praha-západ vykázal incidenci 28 a Praha-východ 27. V některých regionech evidují za poslední týden jen jednotky případů a Jesenicko zůstává bez jediného potvrzeného případu za sedm dní.
Podle ministra zdravotnictví se dá postupně počítat i se zrušením dalších opatření, ale roušky nám s velkou pravděpodobností zůstanou. „Skutečně by mohlo dojít k zúžení prostor, kde je rouška povinná. Zůstalo by MHD atd.,“ doplnil Vojtěch.
Ministerstvo pod jeho vedením připravilo tři scénáře vývoje epidemie, zatím je ale odmítlo zveřejnit. Mělo by k tomu dojít začátkem září.