Nejhorší v EU: Čechům rekordně poklesla reálná mzda. Může za to i válečná masáž, řekl Kovanda

Čechům se v loňském roce rekordně snížila životní úroveň v porovnání s jinými státy Evropské unie. S podobným scénářem se počítá i letos, protože se dál bude snižovat většině lidí reálná mzda. Ta klesá zejména z důvodu vysoké inflace, se kterou se Česká republika potýká už několik měsíců. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS řekl, že za pokles reálných mezd mohou také výroky o válečném stavu či pobídky politiků k uskromňování.

Evropské státy se perou s vysokou inflací od konce covidových uzávěr. Inflace v České republice byla ale nebývale silná a loňský rok skončil s průměrným zdražování 15,1 procenta. Zároveň ale pomalým tempem rostly mzdy a reálná naproti tomu výrazně poklesla.

ČTĚTE TAKÉ: Sociální sítě mažou snímky válečných zločinů na Ukrajině. Často jde o jediný důkaz

Německá platforma zabývající se sběrem dat Statista uvádí, že propad reálných mezd v České republice je dokonce rekordní mezi státy Evropské unie. Podle její metriky poklesly o 8,3 procenta, přičemž druhému v pořadí Rakousku jen o 4,2 procenta. Průměr evropských států se zastavil na necelých třech procentech.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je za tím výrazná inflace, která dopadla zejména na státy východní Evropy. Navíc došlo k pomalému růstu mezd, které má mít příčinu i v politických výrocích. „Češi se nechali vystrašit mezinárodní situací a lekli se válečného stavu. Všude slyšeli, že je válka. Politická reprezentace navíc vytvořila atmosféru, že se nás válka bezprostředně týká a je potřeba se uskromnit. Lidé proto akceptovali vyšší ceny v obchodech a příliš si neříkali o přidání,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.

Jeho tvrzení dokládá i studie České národní banky, která pojednává o vysokém nárůstu marží mezi společnostmi. „Dokonce se hovoří o inflaci zisků. Firmy totiž tolik nepřidávaly zaměstnancům a mohly tak navyšovat ceny za své zboží v obchodech. Jinými slovy, společnosti v loňském roce nebývale vydělaly a lidé nebývale prodělali,“ řekl Kovanda.

Chudnout budeme i letos

Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka vidí za poklesem reálných mezd uvolněnou měnovou politiku centrálních bank. Ty totiž držely základní úrokové sazby v posledních 10 letech velmi nízko, což mělo za následek inflační tlaky. „Zároveň se mluví o tom, že český trh je rozdělen. V oblasti potravin maloobchodních řetězců není konkurence silná. Právě zde mohou zákazníkům narůst marže,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.

Za silným poklesem vidí Peterka také slabší růst tlaků na vyšší mzdy. „Například ve Francii mají velkou sílu zaměstnanecké odbory, které tlačí na růst mezd. Ve Francii je nemyslitelné, že by se připravil úsporný balíček, který by zasáhl podnikatele a s odbory by se nikdo nebavil. V každé zemi je to specifické,“ dodal.

Češi se navíc budou muset připravit na to, že reálné mzdy budou padat i letos. Za první čtvrtletí se sice nominální mzda zvýšila o 8,6 procenta, přesto po zohlednění inflace klesla o 6,7 procenta. ČNB navíc predikuje, že průměrná letošní inflace bude 11,2 procenta.

Tagy: