Válečný guláš: Rusko na Ukrajině používá drony z Íránu, součástky jsou ale americké

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stojí vedle sestřeleného íránského dronu (27. 10. 2022).

CNN: Íránský dron zblízka

Z analýzy íránských dronů, které na ruské straně útočí po celé Ukrajině, vyplývá peprná informace – stroje jsou složené ze západních součástek, nejčastěji z těch z USA. Jak je to možné? Podle expertů se Íránu do jisté míry daří obcházet sankce a kupovat díly na černém trhu, mimoto země zjevně vyrábí drony z dílů, které do země doputovaly už před několika lety.

Íránské drony představují pro Rusko vítané oživení válečného arzenálu. Stroje Qods Mohajer-6 jsou oproti Ukrajinci oblíbenému Bayraktaru sice těžkopádnější a pomalejší, přesto umí napáchat velké škody. Více ale na Ukrajině „prosluly“ dodané íránské modely vyčkávací munice Šáhid-136 (známé též jako kamikaze drony).

Na začátku listopadu se Teherán přiznal, že Rusku opravdu drony dodal. K předávce ale podle něj došlo ještě před válkou. Tomu ale odporují informace ukrajinských a izraelských tajných služeb, podle kterých se začaly drony ve válečné zóně objevovat zhruba v září (shodou okolností krátce po mítinku íránského a ruského prezidenta v Teheránu).

Ukrajina teď díky rozboru íránských dronů zjistila o nepříteli celou řadu nečekaných a paradoxních informací. Někteří novináři se pak dostali přímo ke stroji Šáhid-136.

Americké díly v íránských dronech

„Získali jsme speciální přístup k íránskému dronu Šáhid. Rusko je posílá v rojích, aby působily teror a zkázu. Jsou poměrně levné na výrobu, Ukrajina ale musí využívat vzácné rakety, aby je mohla sestřelit,“ uvedl k íránským dronům James Longman, novinář americké ABC.

Ten také informoval, že ačkoli íránské drony budí dojem obávané blízkovýchodní zbraně, ve skutečnosti staví na západní technologii. Často jde o stroje, které měly být vyrobené teprve letos, jejich součástky ale mohou být i několik let staré.

„Dron vyrobený v únoru roku 2022. 76 jeho součástek pochází ze Spojených států, konkrétně z 14 amerických společností,“ uvedl na Twitteru novinář Independentu Borzou Daragahi k analýze íránského dronu.

Ten také vysvětlil, co za tímto paradoxem stojí. „Jen aby bylo jasno, jsou to součástky z USA, ale to ještě neznamená, že je americké firmy prodaly Íránu. Tamní režim je mistr v obcházení sankcí a součástky nejspíše nakoupil pomocí třetích stran, krycích společností, černého trhu a vrakovišť,“ míní expert.

Součástky z celého světa

Spojené státy navíc nejsou jedinou zemí, jejichž technologický rukopis íránské drony nesou. Ukrajinské ministerstvo obrany informovalo, že také stroje Mohajer-6 jsou složené ze zahraničních součástek.

Slováci prodávali po začátku invaze Rusku díly do těžkých zbraní. Sankce prý neporušili

Slovensko po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu umožnilo dodat do Ruska tisíce kusů různého zboží, například ložiska, stroje na výrobu součástí pneumatik či celé motory, které může sloužit k výrobě těžkých zbraní. Napsal to slovenský Denník N. Slovenská finanční správa v reakci uvedla, že u listem uvedených příkladů exportu nejde o zboží, které by podléhalo restriktivním opatřením. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď vzniklou situaci označil za problém a slíbil nápravu. Slovensko vývoz citlivých položek podle listu v porovnání s Českem kontroluje méně důkladně.

„Íránský Mohajer je složený z částí z různých zemí. Většina dílů je ze Spojených států. Dron má ale rakouský motor a japonskou kameru,“ uvedl úřad na Facebooku. Podle Kyjeva pochází některé součástky také z Japonska a Číny. Určité kusy dronu pak mají na sobě nápisy v perštině. Což znamená, že jsou zřejmě z Íránu, ale mohou být také z Afghánistánu nebo Tádžikistánu.

Ukrajinská strana již kontaktovala dané partnerské státy a snaží se zjistit, kde se v Íránu zahraniční komponenty vzaly. Krom toho, že Írán při jejich shánění obcházel sankce, je pravděpodobné, že některé kusy získal i legální cestou.

Určité komponenty mohou totiž pocházet z doby, kdy státy díly do Íránu ještě dodávaly. Například firma z Kanady (Bombardier Recreational Products) přestala prodávat Teheránu v roce 2019 motory, které teď Írán s největší pravděpodobností používá pro vojenské účely.

Tagy: