Válek: Mizí lidskost. Lokality pro uprchlíky máme, ale narážíme na odpor místních

Vlastimil Válek v Partii

PARTIE Terezie Tománkové 15.5.2022

Vláda musí nalézt vhodné místo pro romské uprchlíky z Ukrajiny mimo Prahu, lidé z regionů však proti ubytování Romů protestují a mizí lidskost. V nedělní Partii Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Oproti tomu poslanec a lékař Jiří Mašek (za ANO) upozornil, že jejich hnutí před touto situací varovalo již počátkem března a žádalo, aby stát lépe lustroval příchozí utečence.

„Vláda hledala několik míst, kde by mohli ti uprchlíci být. Hledali jsme místa a několik jsme pro ně vytipovali. Problém je, že to naráží na odpor místních. Není až tak složité postavit polní nemocnici. Bohužel, když tam pak ubytujete Romy, řada občanů, kteří bydlí v okolí, stávkuje a protestuje. Společnost je vyhrocená a některé projevy v Poslanecké sněmovně tomu nepomáhají. Mizí lidskost, a přitom to jsou také jenom lidé,“ sdělil Válek.

Komplikace je podle Válka spíše dlouhodobé ubytování či lokalita, kde by se uprchlíci cítili dobře a kde by mohli fungovat. „Tady je problém, že ty rodiny jsou obrovské, chtějí žít pohromadě. Také česká romská obec a neziskovky říkají, že je velmi složité je nějakým způsobem vtáhnout do pravidel, na které si naše romská komunita zvykla. Jsou zvyklí na určitý způsob života, který na Ukrajině měli a který není úplně realizovatelný v našich podmínkách,“ vysvětlil ministr.

„Tady je potřeba požádat po určitou dobu, ta jistě nebude nekonečná, ale po dobu několika měsíců, o toleranci spoluobčany, než najdeme lokalitu, kde spolu budou žít,“ doplnil.

Podle Maška však vláda situaci nezvládla. „Chtěli jsme po panu Rakušanovi již počátkem března, aby zpřísnil pravidla. Nezjišťovala se řada věcí – jaká je jejich profese nebo zda chtějí zůstat dlouhodobě či nikoliv. Zvítězila snaha pomoci všem,“ prohlásil v Partii.

„Stany mi přijdou opravdu jen jako přechodné řešení. Jsou tu už nějaký ten týden, je otázka, jestli jsou vytipované lokality, nebo jsou na cestě nějaké ubytovací kontejnery,“ doplnil poslanec.

Tagy: