Válek: Mizí lidskost. Lokality pro uprchlíky máme, ale narážíme na odpor místních

Vláda musí nalézt vhodné místo pro romské uprchlíky z Ukrajiny mimo Prahu, lidé z regionů však proti ubytování Romů protestují a mizí lidskost. V nedělní Partii Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Oproti tomu poslanec a lékař Jiří Mašek (za ANO) upozornil, že jejich hnutí před touto situací varovalo již počátkem března a žádalo, aby stát lépe lustroval příchozí utečence.

„Vláda hledala několik míst, kde by mohli ti uprchlíci být. Hledali jsme místa a několik jsme pro ně vytipovali. Problém je, že to naráží na odpor místních. Není až tak složité postavit polní nemocnici. Bohužel, když tam pak ubytujete Romy, řada občanů, kteří bydlí v okolí, stávkuje a protestuje. Společnost je vyhrocená a některé projevy v Poslanecké sněmovně tomu nepomáhají. Mizí lidskost, a přitom to jsou také jenom lidé,“ sdělil Válek.

Komplikace je podle Válka spíše dlouhodobé ubytování či lokalita, kde by se uprchlíci cítili dobře a kde by mohli fungovat. „Tady je problém, že ty rodiny jsou obrovské, chtějí žít pohromadě. Také česká romská obec a neziskovky říkají, že je velmi složité je nějakým způsobem vtáhnout do pravidel, na které si naše romská komunita zvykla. Jsou zvyklí na určitý způsob života, který na Ukrajině měli a který není úplně realizovatelný v našich podmínkách,“ vysvětlil ministr.

„Tady je potřeba požádat po určitou dobu, ta jistě nebude nekonečná, ale po dobu několika měsíců, o toleranci spoluobčany, než najdeme lokalitu, kde spolu budou žít,“ doplnil.

Podle Maška však vláda situaci nezvládla. „Chtěli jsme po panu Rakušanovi již počátkem března, aby zpřísnil pravidla. Nezjišťovala se řada věcí – jaká je jejich profese nebo zda chtějí zůstat dlouhodobě či nikoliv. Zvítězila snaha pomoci všem,“ prohlásil v Partii.

„Stany mi přijdou opravdu jen jako přechodné řešení. Jsou tu už nějaký ten týden, je otázka, jestli jsou vytipované lokality, nebo jsou na cestě nějaké ubytovací kontejnery,“ doplnil poslanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajince na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.