reklama

Vánoční dárky doručíme včas, slibuje šéf České pošty. A vysvětluje, jak se podnik rozdělí

Aby Česká pošta fungovala skutečně efektivně, musí být jasně vidět, kde vznikají ztráty a která část byznysu je zisková. „Do jejího čela jsem nastupoval s tím, že se musí změnit z úřadu na fungující podnik,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS generální ředitel České pošty Roman Knap. Proč loni vytvořila obří ztrátu? Proč se podnik rozdělí na dva subjekty? A jak je Česká pošta připravena na předvánoční nápor?

reklama

Vánoční dárky odeslané Českou poštou by měly zatím dojít včas. Česká pošta je podle jejího šéfa Romana Knapa dobře připravena na tradiční předvánoční nápor. Datum, do kterého bude garantovat doručení do Štědrého dne, však zatím neprozradil. „Termín posledního podání posuneme co nejblíže Štědrému dni tak, aby zákazníci mohli objednávat do poslední chvíle,“ řekl CNN Prima NEWS.

„Balíkové služby tvoří asi jednu třetinu byznysu České pošty. Zároveň ale potřebujete udržet provoz 3 200 poboček napříč celou Českou republikou v době, kdy máte lidi v karanténách, na nemocenské, kdy musíte zajistit ochranu zdraví zaměstnanců a podobně,“ dodal a vysvětlil tak loňskou ztrátu 1,4 miliardy korun, přestože kvůli zavřeným obchodům ve značné části roku měly doručovací společnosti doslova žně.

Vedle toho je prý třeba si uvědomit, že kvůli zavřeným úřadům České poště klesly tržby z listovních zásilek asi o půl miliardy.Stát přitom přislíbil kompenzace ve výši kolem 750 milionů korun, které zatím Česká pošta neobdržela. Roman Knap ale věří, že se vše podaří úspěšně dotáhnout.

Rozdělení po vzoru Českých drah?

Právě finance Českou poštu dlouhodobě trápí. A tak v příštím roce vykročí podnik za svým rozdělením na dva samostatné subjekty. Hned od ledna v jejím rámci vzniknou dva odštěpné závody, z nichž každý bude mít nastavený svůj účetní okruh. V roce 2023 pak vzniknou dva zcela samostatné podniky.

„Když jsem do čela České pošty před 3,5 lety nastoupil, ve strategii bylo představeno, že je potřeba jasně a transparentně oddělit služby, které pošta dělá pro stát a které jsou z povahy věci ztrátové, od komerčních služeb, v nichž musí soutěžit s konkurenčními subjekty na otevřeném trhu,“ popsal Knap.

Zda půjde o dva státní podniky, nebo jinou právní formu, není podle ředitele pošty zatím jasné. V Evropě však existuje několik modelů, kterými se Česká pošta může inspirovat. „Ve Velké Británii je třeba Royal Mail, což je logistická komerční část Britské královské pošty, a vedle toho máte British Post Office jako samostatnou firmu, která provozuje státem garantovanou pobočkovou síť,“ připomněl.

Generální ředitel České pošty si také dovede představit německý model, kde vedle sebe podobně fungují společnosti DHL a Deutsche Post. „V České republice můžeme použít příklad oddělení nádraží od Českých drah, kdy České dráhy otevřeně řekly, že nemohou konkurovat soukromým dopravcům, když na sobě nesou zátěž správy budov a nádraží v každé vísce, kam vedou koleje,“ vysvětlil s tím, že konečné slovo k tomu, jaký model se zvolí, bude mít nová politická reprezentace.

Na otázku, zda nepůjde o přípravu na privatizaci výdělečné části České pošty, odpověděl, že to „musí rozhodnout stát, respektive vlastník“.

Tagy:
Česká pošta pošta balíky Roman Knap dárky doručovací služby zásilky

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama