reklama

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní

Evropské státy by mohly přijmout novou legislativu, která by považovala za trestné projevy nenávisti ve vybraných kategoriích. Proti této úpravě se mnozí lidé ohrazují, včetně videoherního designera Daniela Vávry, který je představitelem Společnosti pro obranu svobody slova. „Tyto projevy dají na seznam extrémně nebezpečných zločinů. Tím pádem se člověk za svůj názor dostane na úroveň teroristy nebo obchodníka s lidmi,“ uvedl Vávra v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

Nenávistné projevy (hate speech) by se po přijetí nové legislativy dostaly na seznam extrémně nebezpečných zločinů. Podle Vávry by však lidé, kteří vyjádří svůj názor na Facebooku, byli posuzování na stejné úrovni jako lidé, kteří někoho zabili.

„Nikomu ale nevznikne žádná hmotná újma. Za to, že budu někoho kritizovat, že má debilní názory, se stanu teroristou. To mi přijde absurdní,“ konstatoval Vávra. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji (Piráti) se však nejedná o příliš velkou revoluci, jak naznačuje Vávra. „Již dnes máme platné legislativy, které znají některé kategorie nenávistných a zločinných projevů, které považuje za trestné činy,“ uvedl Kolaja. Poukazoval tak na čtyři kategorie – barvu pleti, náboženství a národní či etnický původ.

Nová legislativa by tyto kategorie pouze rozšířila. „A to o útoky verbální či fyzické na základě genderové identity, sexuální orientace, věku a zdravotního handicapu,“ pokračoval Kolaja s tím, že právě útoky na tyto skupiny bývají poměrně časté a neustále přibývají.

Vávra však míní, že nová legislativa může mít negativní dopady jako ve Velké Británii, kde byla přijata již dříve. „Policie nezvládá vyšetřovat reálné zločiny, ale za minulý rok řešila 120 tisíc případů hate speech. Lidé jsou následně vyšetřování, v případě, že policie dojde k názoru, že se ničeho nedopustili, tak mají záznam v rejstříku,“ zdůraznil Vávra. Dodal, že právě kvůli záznamu mohou být tito lidé následně vyhozeni z práce.

O posouzení budou rozhodovat nezávislé soudy

Kolaja však uvádí, že legislativa má nastavit minimální hranice a pravidla pro všechny evropské státy. „Ty zajistí, co je legální a co ne. O tom budou rozhodovat nezávislé soudy,“ řekl Kolaja. Přijde mu nepřípustné, aby někdo na sociálních sítích přidával xenofobní příspěvky a „posílal někoho do plynu“.

„Jako se to stalo například prvňáčkům z teplické základní školy,“ uvedl Kolaja. Doplnil, že nyní jsou některé nenávistné projevy brány jako nelegální činy a byly by tak převedeny do kategorie trestných činů. „Legislativa je důležitá. K verbálním útokům dochází především na internetu, který je brán jako prostor bez hranic,“ míní Kolaja.

Vávra se však obává důsledků, které by mohly s přijetím legislativy nastat. „Něco řeknete o nějaké skupině lidí, budete ji kritizovat za něco, co dělá a ta skupina vás označí kvůli hate speeche,“ uvádí příklad Vávra. Následně se taková skupina bude „ohrazovat“ tím, že se osoba dopustila závažného činu. „Takovou věc můžete trestat pokutou, ale ne kriminálem,“ doplnil Vávra. Podle něj by mohli lidé legislativu zneužívat.

Tagy:
Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama