reklama

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní

Evropské státy by mohly přijmout novou legislativu, která by považovala za trestné projevy nenávisti ve vybraných kategoriích. Proti této úpravě se mnozí lidé ohrazují, včetně videoherního designera Daniela Vávry, který je představitelem Společnosti pro obranu svobody slova. „Tyto projevy dají na seznam extrémně nebezpečných zločinů. Tím pádem se člověk za svůj názor dostane na úroveň teroristy nebo obchodníka s lidmi,“ uvedl Vávra v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

Nenávistné projevy (hate speech) by se po přijetí nové legislativy dostaly na seznam extrémně nebezpečných zločinů. Podle Vávry by však lidé, kteří vyjádří svůj názor na Facebooku, byli posuzování na stejné úrovni jako lidé, kteří někoho zabili.

„Nikomu ale nevznikne žádná hmotná újma. Za to, že budu někoho kritizovat, že má debilní názory, se stanu teroristou. To mi přijde absurdní,“ konstatoval Vávra. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji (Piráti) se však nejedná o příliš velkou revoluci, jak naznačuje Vávra. „Již dnes máme platné legislativy, které znají některé kategorie nenávistných a zločinných projevů, které považuje za trestné činy,“ uvedl Kolaja. Poukazoval tak na čtyři kategorie – barvu pleti, náboženství a národní či etnický původ.

Nová legislativa by tyto kategorie pouze rozšířila. „A to o útoky verbální či fyzické na základě genderové identity, sexuální orientace, věku a zdravotního handicapu,“ pokračoval Kolaja s tím, že právě útoky na tyto skupiny bývají poměrně časté a neustále přibývají.

Vávra však míní, že nová legislativa může mít negativní dopady jako ve Velké Británii, kde byla přijata již dříve. „Policie nezvládá vyšetřovat reálné zločiny, ale za minulý rok řešila 120 tisíc případů hate speech. Lidé jsou následně vyšetřování, v případě, že policie dojde k názoru, že se ničeho nedopustili, tak mají záznam v rejstříku,“ zdůraznil Vávra. Dodal, že právě kvůli záznamu mohou být tito lidé následně vyhozeni z práce.

O posouzení budou rozhodovat nezávislé soudy

Kolaja však uvádí, že legislativa má nastavit minimální hranice a pravidla pro všechny evropské státy. „Ty zajistí, co je legální a co ne. O tom budou rozhodovat nezávislé soudy,“ řekl Kolaja. Přijde mu nepřípustné, aby někdo na sociálních sítích přidával xenofobní příspěvky a „posílal někoho do plynu“.

„Jako se to stalo například prvňáčkům z teplické základní školy,“ uvedl Kolaja. Doplnil, že nyní jsou některé nenávistné projevy brány jako nelegální činy a byly by tak převedeny do kategorie trestných činů. „Legislativa je důležitá. K verbálním útokům dochází především na internetu, který je brán jako prostor bez hranic,“ míní Kolaja.

Vávra se však obává důsledků, které by mohly s přijetím legislativy nastat. „Něco řeknete o nějaké skupině lidí, budete ji kritizovat za něco, co dělá a ta skupina vás označí kvůli hate speeche,“ uvádí příklad Vávra. Následně se taková skupina bude „ohrazovat“ tím, že se osoba dopustila závažného činu. „Takovou věc můžete trestat pokutou, ale ne kriminálem,“ doplnil Vávra. Podle něj by mohli lidé legislativu zneužívat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Tisícovka denně pokračuje. Kdo má nárok na kompenzační bonus a jak o něj žádat?

Od ledna se rozjelo nové kolo kompenzačního bonusu pro drobné podnikatele. Ti mohou dostat až 1000 korun denně za prosinec 2021 a leden 2022, celkem tak až 71 tisíc korun. Stejně jako v předchozích obdobích mohou živnostníci žádat ale jen za splnění několika konkrétních podmínek. Žádosti mohou posílat až do 1. března, pokud jde o prosincové období, a až do 1. dubna, pokud jde o leden.

reklama

Domácí zpravodajství

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

Senát umožnil zmrazení platů ústavních činitelů. Soudcovská unie ostře protestuje

Senát ve čtvrtek umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Velké zklamání. Rozhodnutí soudu v kauze Michalákové je absurdní, zlobí se Zdechovský

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové je absolutně absurdní a nepřijatelné, hodnotí verdikt europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Rozsudek chce ještě podrobně prostudovat a zjistit, čím přesně soudci argumentovali v neprospěch české matky, které norské úřady odebraly její syny. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že čtvrteční rozuzlení hodnotí jako velké zklamání.

reklama