Med bude dražší
Včelaři hlásí mimořádně povedenou sezónu. Letos se jim podařilo vytočit více medu než v minulých letech. Navíc je podle nich díky dobrému počasí a dostatku nektaru velmi kvalitní. Ceny se včelaři zatím snaží držet víceméně na loňské úrovni, zdražili maximálně o 10 procent.
Pan Kopeček se včelaření věnuje už více než 60 let. Bývaly doby, kdy se mu z jednoho včelstva podařilo natočit přes 100 kilogramů medu. Podle něj se v přírodě opakují sedmileté cykly. „Tři roky po sobě byla dobrá léta, tři roky špatná. Včelař si musí udělat rezervu na sedm let. Nemůže utratit všechno, ale musí si to rozpočítat na sedm let, aby měl včelám co dát,“ popsal Jaroslav Kopeček.
Cena cukru roste, pěstitelé přitom hlásí nadprůměrnou úrodu. Co za zdražováním stojí?
Čechy nadále trápí zdražování potravin. Obzvlášť před Vánoci, kdy se peče cukroví, nepotěší fakt, že od září výrazně stoupá také cena cukru. Tento trend by měl podle odborníků pokračovat i v budoucnu. Pěstitelé cukrové řepy přitom letos hlásí velmi dobrou úrodu.
Letos měli včelaři velmi dobrou sklizeň. Panu Kopečkovi se z jednoho včelstva podařilo sklidit i více než 30 kilogramů medu. „Letos jsem nezvednul ceny a ani po Vánocích ještě nemám důvod je zvedat, protože včely jsou zakrmené,“ vysvětil Kopeček.
Udržet loňské ceny medu ale nezvládli všichni včelaři. „Ceny šly asi o 10 procent nahoru, to znamená, že med teď vychází průměrně na 220 korun,“ popsal Václav Sciskala ze Včelařského spolku Moravy a Slezska. Většina lidí si za kvalitní med ráda připlatí. „Med kupuji pouze od soukromníků, ale kvalitní. A ať stojí, kolik chce,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Kupuji od včelaře, kolem dvou stovek,“ dodal další.
Za zdražení medu může hlavně cena cukru, kterými včelaři včely dokrmují. „V prvé řadě je to způsobené cenami vstupů, protože cena cukru šla z 10 nebo 12 korun na 40,“ sdělil Sciskala a dodal, že se zvedly ceny takřka všeho, co včelař potřebuje ke své činnosti.
Mezi včelaři už od první republiky platilo, že cena medu se odvíjí od ceny másla. Dříve se cena za kilogram másla rovnala ceně za kilogram medu. To už ale dnes naštěstí neplatí, protože kilo másla stojí 240 korun a kilo medu nejvíce 220 korun.