reklama

Včela medonosná se stala hospodářským zvířetem. Jak vypadá její chov?

Včelařství se může stát koníčkem pro celou rodinu.
Zdroj: Gabriela Zvonková

Čas, peníze, fyzička a nějaké ty vědomosti –⁠ tak by měl vypadat balíček základní výbavy každého, kdo se chce stát včelařem. O tom, co včelaření všechno obnáší, mluví v rozhovoru Dana Belušová z Naučného střediska ekologické výchovy Kladno-Čabárna.

reklama

„Setkáváme se zájmem včelařů chovat 1–⁠2 včelstva, pokud možno bezzásahově tak, aby nechali včeličky lítat a koukali se, jak si hospodaří. Bohužel v dnešní době to není možné ani z legislativních důvodů, ani pro existenci včel samotných," vysvětluje v rozhovoru nad článkem Dana Belušová, která sama včelaření propadla už před lety. Včela je dnes podle odborníků chápána už jako hospodářské zvíře, které potřebuje péči. „Proto se snažíme v našem kroužku pro začínající včelaře, který tady máme už asi 10 let, učit těm základům, co včely potřebují, s čím se začínající včely budou potýkat a v průběhu jednoho roku je naučit všechny potřebné činnosti a potřeby včel poznávat tak, aby byli úspěšní a nakonec i včely z toho profitovaly a byly zdravé a životaschopné," vysvětluje Belušová.

Včelařství se může stát koníčkem pro celou rodinu.
Včelařství se může stát koníčkem pro celou rodinu.
Zdroj: Gabriela Zvonková

Podle Dany Belušové často lidi přivádí ke včelařství touha po poznání původu medu a jeho „výrobní proces“ je zcela uchvátí. Pokud se tomuto koníčku chcete věnovat, budete k tomu ale potřebovat hned několik věcí – včetně technického a prostorového zázemí a také dostatku financí. „První rok si včelař vystačí s pořízením včel a vhodného stanoviště – to stanoviště je potřeba najít takové, které umožní včelám dobrý rozvoj, musí být pestrá krajina, musí být zdroj nektaru a pylu a blízký zdroj vody. Nejde vždycky umístit včelstva kdekoliv a je potřeba zejména koukat na dobrý způsob, aby vyhovoval i včelám," vysvětluje včelařka, která upozorňuje i na potřebnou fyzickou zdatnost. „Zvedání nástavků je po 20–⁠30 kilogramech, bez toho se včelařit nedá. A i to je pro spoustu včelařů limitující," dodává.

Hobby pro všechny

Podle Dany Belušové je včelaření vhodné pro celou rodinu – každý si tam totiž může najít to své. Pracemi kolem úlů počínaje, výběrem a vhodnou výsadbou květin i dřevin konče. Je však potřeba dávat velký pozor na používání chemie na zahradě a v okolí. „Přímé postřiky rostlin nemusí být přímo jedovaté, ale pokud se provádí v době, kdy je maximální let včel a jiných opylovatelů, tak ten přímý zásah jakýmkoliv postřikem je pro ně zničující," říká v rozhovoru Dana Belušová. Pokud se včela dostane do kontaktu s postřikem např. ovocných stromů, zpravidla už ani nedoletí do úlu a včelař to zaznamená jen jako ztrátu létavek. „Tím pádem v úlu chybí zásobovačky, včely nedostávají vodu, nedostávají potravu, takže v době maximálního rozvoje, kdy jsou nově vznikající generace závislé na donášce potravy, tak to včelstvo kolabuje a je vlastně ohroženo na své existenci.“

K tématu

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA!

Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021

Tagy: zahrada včely hmyz včelaření
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Domácí

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.

Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Další články
reklama
reklama