reklama

Včela medonosná se stala hospodářským zvířetem. Jak vypadá její chov?

Čas, peníze, fyzička a nějaké ty vědomosti –⁠ tak by měl vypadat balíček základní výbavy každého, kdo se chce stát včelařem. O tom, co včelaření všechno obnáší, mluví v rozhovoru Dana Belušová z Naučného střediska ekologické výchovy Kladno-Čabárna.

reklama

„Setkáváme se zájmem včelařů chovat 1–⁠2 včelstva, pokud možno bezzásahově tak, aby nechali včeličky lítat a koukali se, jak si hospodaří. Bohužel v dnešní době to není možné ani z legislativních důvodů, ani pro existenci včel samotných," vysvětluje v rozhovoru nad článkem Dana Belušová, která sama včelaření propadla už před lety. Včela je dnes podle odborníků chápána už jako hospodářské zvíře, které potřebuje péči. „Proto se snažíme v našem kroužku pro začínající včelaře, který tady máme už asi 10 let, učit těm základům, co včely potřebují, s čím se začínající včely budou potýkat a v průběhu jednoho roku je naučit všechny potřebné činnosti a potřeby včel poznávat tak, aby byli úspěšní a nakonec i včely z toho profitovaly a byly zdravé a životaschopné," vysvětluje Belušová.

Podle Dany Belušové často lidi přivádí ke včelařství touha po poznání původu medu a jeho „výrobní proces“ je zcela uchvátí. Pokud se tomuto koníčku chcete věnovat, budete k tomu ale potřebovat hned několik věcí – včetně technického a prostorového zázemí a také dostatku financí. „První rok si včelař vystačí s pořízením včel a vhodného stanoviště – to stanoviště je potřeba najít takové, které umožní včelám dobrý rozvoj, musí být pestrá krajina, musí být zdroj nektaru a pylu a blízký zdroj vody. Nejde vždycky umístit včelstva kdekoliv a je potřeba zejména koukat na dobrý způsob, aby vyhovoval i včelám," vysvětluje včelařka, která upozorňuje i na potřebnou fyzickou zdatnost. „Zvedání nástavků je po 20–⁠30 kilogramech, bez toho se včelařit nedá. A i to je pro spoustu včelařů limitující," dodává.

Hobby pro všechny

Podle Dany Belušové je včelaření vhodné pro celou rodinu – každý si tam totiž může najít to své. Pracemi kolem úlů počínaje, výběrem a vhodnou výsadbou květin i dřevin konče. Je však potřeba dávat velký pozor na používání chemie na zahradě a v okolí. „Přímé postřiky rostlin nemusí být přímo jedovaté, ale pokud se provádí v době, kdy je maximální let včel a jiných opylovatelů, tak ten přímý zásah jakýmkoliv postřikem je pro ně zničující," říká v rozhovoru Dana Belušová. Pokud se včela dostane do kontaktu s postřikem např. ovocných stromů, zpravidla už ani nedoletí do úlu a včelař to zaznamená jen jako ztrátu létavek. „Tím pádem v úlu chybí zásobovačky, včely nedostávají vodu, nedostávají potravu, takže v době maximálního rozvoje, kdy jsou nově vznikající generace závislé na donášce potravy, tak to včelstvo kolabuje a je vlastně ohroženo na své existenci.“

SOUTĚŽTE S NÁMI A VÝROBCEM KRMIV NATIVIA!

Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama