Klaus, Jurečka, Faltýnek, Toman. Co láká děti politiků k cestě ve šlépějích rodičů?

Známé rčení praví, že jablko nepadá daleko od stromu. Někdy to samozřejmě nemusí být pravda. V případě některých politiků a jejich potomků však pořekadlo platí. Děti politiků občas následují své rodiče, vstupují do politických stran anebo v nich sami aktivně působí.

Politika zajímá například Tobiáše Zdechovského. Šestnáctiletý syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se v červnu přidal k Mladým lidovcům. „Byl jsem překvapený, ale byl jsem za to hrozně rád. Bylo to jeho samostatné rozhodnutí, sdělil mi to v autě,“ řekl CNN Prima NEWS Zdechovský.

Syn s ním jako dítě jezdil po politických brífincích. „On byl to dítě, které moji politickou kariéru nejvíce odneslo. Když mu bylo deset, dělal jsem kampaň a on se mnou jezdil a vnímal to,“ komentoval Zdechovský.

Rozhodnutí svého syna vnímá jako reakci na výhrůžky, které rodině chodí kvůli jeho politickému působení na pozici europoslance. „Rodinu to víc semklo a drží pospolu. Když dítě ustojí, že na něj spolužáci dotírají nebo ho učitelé konfrontují s názory tatínka ve škole, tak ho to zocelí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Zdechovský.

U Mladých lidovců je i Šimon Jurečka, nejstarší syn předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. „Na svého nejstaršího syna jsem vůbec netlačil, ale přiznávám, že jsem rád, že se k tomuto kroku odhodlal. V Mladých lidovcích jsem totiž poznal skvělé kamarády, se kterými udržuji ať už pracovní, nebo přátelské vztahy dodnes,“ uvedl šéf lidovců.

Faltýnkové, Klausové i Stropničtí

Nejedná se o žádné ojedinělé případy. Šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka následoval jeho syn Jiří, který v Brně spoluzakládal buňku hnutí ANO. Letos v květnu Jiří Faltýnek požádal o pozastavení členství v hnutí kvůli podezření z korupce.

Rodinná pouta provází i rodinu Klausů. Václav Klaus ml., syn exprezidenta Václava Klause, je sice původní profesí učitel a ředitel gymnázia, ale už v roce 2009 vstoupil do ODS a v roce 2017 se stal poslancem. S občanskými demokraty se vloni rozešel a založil své hnutí Trikolóra.

„To je strašně těžká otázka. Věci mají tisíce důvodů a příčin,“ reagoval Klaus ml. na dotaz CNN Prima NEWS, zda ho ke vstupu do politiky motivovalo působení jeho otce. „Takhle jednoznačně se to říct nedá. Na druhou stranu jsem se o věci veřejné zajímal i jako student, tak mně to určitě nějakým způsobem bylo bližší,“ řekl Klaus ml.

Rodinné politické duo tvořili i někdejší ministr zahraničí a obrany Martin Stropnický a jeho syn Matěj. Každý za jinou stranu, Martin Stropnický byl v ANO, Matěj Stropnický šéfoval Straně zelených.

Stropničtí dokonce čas od času komentovali působení v politice. Zejména Matěj nešetřil kritikou ke svému otci. „Čekal bych asi výraznější prohlášení týkající se třeba kauzy Čapí hnízdo i od svého otce. Na druhou stranu si ho vážím jako profesionála a jako nezkorumpovatelného politika. Ale jeho loajalita vůči Babišovi, ta je, myslím, hodně za hranou,“ prohlásil Matěj Stropnický v rozhovoru pro Novinky v roce 2017.

Martin Stropnický zase opakovaně říkal, že ho netěší vyhraněnost jeho syna vůči Andreji Babišovi. Ani jeden nyní v politice aktivně nepůsobí, Martin Stropnický je velvyslancem v Izraeli a Matěj Stropnický nedávno oznámil, že ve Straně zelených ukončil členství.

Ve šlépějích svého otce šel i současný ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Jeho otec Miroslav Toman byl ministrem zemědělství ve Štrougalově vládě v 80. letech.

Tagy: