Známé rčení praví, že jablko nepadá daleko od stromu. Někdy to samozřejmě nemusí být pravda. V případě některých politiků a jejich potomků však pořekadlo platí. Děti politiků občas následují své rodiče, vstupují do politických stran anebo v nich sami aktivně působí.
Politika zajímá například Tobiáše Zdechovského. Šestnáctiletý syn europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se v červnu přidal k Mladým lidovcům. „Byl jsem překvapený, ale byl jsem za to hrozně rád. Bylo to jeho samostatné rozhodnutí, sdělil mi to v autě,“ řekl CNN Prima NEWS Zdechovský.
V KSČM rostou tlaky na výměnu šéfa poslanců Kováčika. Nahradit ho může Ondráček
Mezi komunisty se ozývají hlasy, že by měl po 18 letech ve funkci předsedy poslaneckého klubu skončit Pavel Kováčik. Informace CNN Prima NEWS potvrdily dva zdroje přímo z KSČM. O místo Kováčika by se měl ucházet poslanec Zdeněk Ondráček, kterému jeho oponenti přezdívají „komunistická mlátička“ kvůli jeho zásahům proti demonstrantům v roce 1989.
Syn s ním jako dítě jezdil po politických brífincích. „On byl to dítě, které moji politickou kariéru nejvíce odneslo. Když mu bylo deset, dělal jsem kampaň a on se mnou jezdil a vnímal to,“ komentoval Zdechovský.
Rozhodnutí svého syna vnímá jako reakci na výhrůžky, které rodině chodí kvůli jeho politickému působení na pozici europoslance. „Rodinu to víc semklo a drží pospolu. Když dítě ustojí, že na něj spolužáci dotírají nebo ho učitelé konfrontují s názory tatínka ve škole, tak ho to zocelí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Zdechovský.
U Mladých lidovců je i Šimon Jurečka, nejstarší syn předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. „Na svého nejstaršího syna jsem vůbec netlačil, ale přiznávám, že jsem rád, že se k tomuto kroku odhodlal. V Mladých lidovcích jsem totiž poznal skvělé kamarády, se kterými udržuji ať už pracovní, nebo přátelské vztahy dodnes,“ uvedl šéf lidovců.
Faltýnkové, Klausové i Stropničtí
Nejedná se o žádné ojedinělé případy. Šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka následoval jeho syn Jiří, který v Brně spoluzakládal buňku hnutí ANO. Letos v květnu Jiří Faltýnek požádal o pozastavení členství v hnutí kvůli podezření z korupce.
Rodinná pouta provází i rodinu Klausů. Václav Klaus ml., syn exprezidenta Václava Klause, je sice původní profesí učitel a ředitel gymnázia, ale už v roce 2009 vstoupil do ODS a v roce 2017 se stal poslancem. S občanskými demokraty se vloni rozešel a založil své hnutí Trikolóra.
„To je strašně těžká otázka. Věci mají tisíce důvodů a příčin,“ reagoval Klaus ml. na dotaz CNN Prima NEWS, zda ho ke vstupu do politiky motivovalo působení jeho otce. „Takhle jednoznačně se to říct nedá. Na druhou stranu jsem se o věci veřejné zajímal i jako student, tak mně to určitě nějakým způsobem bylo bližší,“ řekl Klaus ml.
Vždyť se o tom mluví jen 21 let: Proč jde jinde volit na dálku a v Česku pořád ne?
O zavedení korespondenčních voleb, tedy voleb na dálku (například poštou), se v České republice debatuje už od roku 1999 – dlouhých 21 let. Korespondenční volba přitom v nějaké formě funguje ve 24 státech Evropské unie, například v sousedním Německu či Rakousku. V Austrálii se dokonce na dálku volí už od roku 1877. Proč to v Česku nejde?
Rodinné politické duo tvořili i někdejší ministr zahraničí a obrany Martin Stropnický a jeho syn Matěj. Každý za jinou stranu, Martin Stropnický byl v ANO, Matěj Stropnický šéfoval Straně zelených.
Stropničtí dokonce čas od času komentovali působení v politice. Zejména Matěj nešetřil kritikou ke svému otci. „Čekal bych asi výraznější prohlášení týkající se třeba kauzy Čapí hnízdo i od svého otce. Na druhou stranu si ho vážím jako profesionála a jako nezkorumpovatelného politika. Ale jeho loajalita vůči Babišovi, ta je, myslím, hodně za hranou,“ prohlásil Matěj Stropnický v rozhovoru pro Novinky v roce 2017.
Martin Stropnický zase opakovaně říkal, že ho netěší vyhraněnost jeho syna vůči Andreji Babišovi. Ani jeden nyní v politice aktivně nepůsobí, Martin Stropnický je velvyslancem v Izraeli a Matěj Stropnický nedávno oznámil, že ve Straně zelených ukončil členství.
Ve šlépějích svého otce šel i současný ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Jeho otec Miroslav Toman byl ministrem zemědělství ve Štrougalově vládě v 80. letech.