Skopeček: Ve státní kase nejsou peníze, ale hluboká díra. Zaplatí to budoucí generace

Jan Skopeček v Partii

Co na to vaše peněženka, Alena Schillerová, Jan Skopeček - 15.9. v 18:00

Vláda v boji s aktuální ekonomickou krizí zavádí několik opatření. Musí ale také hledat zdroje příjmů. Ekonom a poslanec Jan Skopeček (ODS) řekl, že ve státní kase je hluboká díra, kterou zaplatí budoucí generace. S místopředsedkyní hnutí ANO Alenou Schillerovou se shodl na tom, že daně by se zvyšovat neměly. Podle Schillerové je však třeba zatlačit na zdanění nadnárodních firem.

Vláda se snaží bojovat proti současné ekonomické krizi. Občanům slíbila zastropování cen energií, úsporný tarif, příspěvek 5 tisíc korun na dítě, valorizaci důchodů a příspěvek na bydlení. Stále ale hledá zdroje příjmů. „Ve státní kase nejsou žádné peníze, je tam hluboká díra. Že stát dlouhodobě hospodaří s penězi, které si musí půjčovat, znamená, že to zaplatí budoucí generace,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom a poslanec Jan Skopeček (ODS).

Podle něj se vžila teze, se kterou přišel expremiér Vladimír Špidla, že stát dluhy nemusí splácet. „Mám pocit, že touto pohádkou leckdo žije, dluhy se ale samozřejmě platit musí,“ podotkl Skopeček. Dodal, že bude apelovat na kolegy ve vládě, aby i přes složitou situaci hledali úspory ve svých resortech.

Premiér Petr Fiala (ODS) v lednu ve Sněmovně prohlásil, že jeho vláda nehodlá zvyšovat celkovou daňovou zátěž občanů. Kdyby byly v porovnání s ostatními státy v ČR nízké daně, připustil by Skopeček jejich zvýšení. „Česká republika ale nemá nikterak nízké daňové břemeno. Nejsem schopný připustit debatu o zvyšování daní, když jsem zatím neviděl dostatečnou snahu na výdajové straně rozpočtu,“ sdělil Skopeček.

S ním souhlasila i místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. „Hnutí ANO rozhodně není pro zvyšování plošné daňové zátěže. Celou dobu, co jsme byli ve vládě, jsme daně snižovali. Jsou ale oblasti, kde se na příjmové straně dají dělat úpravy,“ řekla Schillerová. Podle ní je třeba zatlačit na globální zdanění. „Nadnárodní firmy, které podnikají zejména s digitálními technologiemi, tu přes deset let neplatí ani korunu,“ podotkla Schillerová.

Tagy: