Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.
Zatímco se Česko připravuje na silný úder omikronové vlny, vědci upozorňují na jeho subvariantu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by měla mít varianta omikron, která je označovaná jako B.1.1.529, hned tři subkmeny – BA.1, BA.2 a BA.3. Ke konci minulého roku byla v 99 procentech sekvenována varianta BA.1.
Mnohé země jako Dánsko, Velká Británie či Indie již nyní však evidují nárůst počtu nakažených s mutací BA.2. Vědci se domnívají, že by tato „skrytá verze“ mohla být přenosnější, infekčnější a v budoucnosti by mohla způsobit další vlny epidemie. Vzhledem k těmto informacím by podle některých expertů měla subvarianta získat vlastní písmeno z řecké abecedy, píše web Fortune.
„Myslím, že by bylo zodpovědné BA.2 brát jako úplně jinou variantu,“ informoval izraelský virolog Shay Fleishon a uvedl, že WHO upozornil, že by pro tuto subvariantu mohla použít písmeno Pí. Tím však rozporuje názor genetika Fracoise Ballouxe. Ten je naopak toho názoru, že by lidé měli variantu BA.1 a BA.2 vnímat jako jednu a tu samou.
„Všem, kteří nejsou posedlí drobnostmi u covidových variant, doporučuji, aby obě považovali za omikron. Minimálně do doby, než získáme důkaz, který mezi nimi nastolí významný rozdíl v onemocnění,“ uvedl. Již nyní je podle dánské vlády v zemi polovina nakažených postižena variantou BA.2.
K subkmenu se vyjádřil i stomatolog a iniciátor akce Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed v pořadu 360°. „Omikron není spásou, pandemie jím zřejmě nekončí. Vypadá to, že se někde začíná šířit varianta BA.2,“ podotkl. To potvrzuje jak zmíněné Dánsko, tak Velká Británie. Dosud eviduje zhruba 80 případů subvarianty, její skutečný počet však může dosahovat až tisícovky. Sekvenování komplikuje podle odborníků fakt, že je varianta BA.2 hůře zjistitelná z PCR testů. Navíc by mohla lépe obcházet očkování.
To však rozporuje švýcarský biolog Cornelius Roemel. „Je frustrující vídat nepravdy o údajné nezjistitelnosti,“ napsal. Podle něj je tato mutace PCR testy zjistitelná, nedoplnit však to, zda hůře, či lépe. Ačkoliv „skrytá verze omikronu“ vědce znejišťuje, podle dostupných dat nezpůsobuje odlišný průběh nemoci než její původce. Extrémní rozdíly mezi původním omikronem a BA.2 tak experti dosud neevidují.