Odborníci v posledních dnech objevili další nebezpečné mutace koronaviru. Jedna z nich se šíří v Mexiku a podle tamního Ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu stojí až za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Další variantu viru našli odborníci v New Yorku a na severovýchodě USA.
V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí až za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz. Podle ředitele mexického ústavu José Ernesta Ramíreze by se tato mutace neměla nazývat mexická. „Můžeme požádat, aby tuto variantu koronaviru nějak specificky pojmenovali, ale není adekvátní označovat ji za mexickou mutaci,“ prohlásil Ramírez.
Další mutace koronaviru objevili vědci v USA. Mohou být nakažlivější a odolnější
Dva samostatné týmy vědců tento týden uvedly, že našly novou znepokojivou variantu koronaviru v New Yorku a v jiných oblastech na severovýchodě USA. Mutace se vyhýbá přirozené imunitní odpovědi těla a účinkům léčby tzv. monoklonálními protilátkami.
Dodal, že tato mutace, která byla v Mexiku zaznamenána poprvé loni v říjnu, se objevila také v Kanadě, USA a některých zemích Evropy a Afriky. „My jen oznamujeme, že u nás se nyní potvrzuje mnohem častěji,“ řekl. Podle něj se může tato mutace rychle šířit.
Mexiko, které má asi 128 milionů obyvatel, je v koronavirové pandemii třetí na světě v počtu evidovaných úmrtí s covidem, dosud jich zaznamenalo 183 700. Nákaz koronavirem se v zemi, která ale málo testuje, potvrdilo asi 2,1 milionu. Ve čtvrtek oznámilo mexické ministerstvo zdravotnictví 877 nových úmrtí spojených s covidem a 8 642 nově potvrzených nákaz.
Nové mutace viru hlásí i USA
Na šíření dalších několika mutací koronaviru upozornili také američtí vědci. Jedna z nich se objevuje u lidí v různých čtvrtích New Yorku a je „rozptýlena na severovýchodě země“. Odborníci ji pojmenovali B.1.526. Upozornil na to web americké CNN.
Jak dlouho budeme bojovat s koronavirem? Ještě 10 let, bojí se uznávaná bioložka
Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností časem převládne na celém světě. V rozhovoru se stanicí BBC to řekla britská mikrobioložka Sharon Peacocková. Podle ní se budou muset vědci různými variantami viru SARS-CoV-2 zabývat ještě nejméně deset let.
Mutace je velmi podobná jihoafrické variantě a do jisté míry by mohla být odolná i vůči vakcínám. „Zaznamenali jsme nárůst výskytu od konce prosince do poloviny února. Za poslední dva týdny to byl alarmující nárůst 12,7 procenta,“ píše tým z lékařské fakulty Kolumbijské univerzity ve své zprávě.
V úterý experti informovali o další variantě viru, která se zdá být na vzestupu v Kalifornii. Obávají se, že může být nejen nakažlivější, ale také způsobit závažnější onemocnění. Stejně jako zprávy z New Yorku je jejich výzkum ve velmi rané fázi, nebyl publikován ani recenzován a vyžaduje další bádání.
V poslední době se v řadě zemí, včetně evropských, šíří zejména takzvaná britská mutace, která dostala svůj název proto, že byla poprvé identifikována loni na podzim v Británii. Její výskyt potvrzují laboratoře i v České republice. Další nové nejznámější mutace, které se rychle šíří, jsou označovány jako jihoafrická či brazilská. Není ale prokázáno, že by způsobovaly vážnější průběh nemoci.
Mnozí odborníci se u nových mutací viru obávali, že na ně nebudou účinkovat vakcíny vyvinuté proti původní verzi koronaviru. Podle různých studií by ale mělo očkování zabránit vážnému průběhu nemoci i u jiných mutací, informoval web BBC.