Dva samostatné týmy vědců tento týden uvedly, že našly novou znepokojivou variantu koronaviru v New Yorku a v jiných oblastech na severovýchodě USA. Mutace se vyhýbá přirozené imunitní odpovědi těla a účinkům léčby tzv. monoklonálními protilátkami.
Vědci v oboru genomiky (studium jednotlivých genů a jejich významu pro dědičnost, pozn. red.) pojmenovali tuto variantu koronaviru B.1.526. Podle nich se objevuje u lidí v různých čtvrtích New Yorku a je „rozptýlena na severovýchodě“.
Jedna z mutací je velmi podobná jihoafrické variantě. Zdá se, že je do jisté míry odolná i vůči vakcínám. „Zaznamenali jsme nárůst výskytu od konce prosince do poloviny února. Za poslední dva týdny to byl alarmující nárůst 12,7 procenta,“ píše jeden tým z lékařské fakulty Kolumbijské univerzity ve své zprávě.
Mutace se nazývá E484K a dává viru schopnost „proklouznout“ imunitní odpovědi těla, stejně jako léčbě monoklonálními protilátkami (využívá se například u léčby autoimunitních chorob, roztroušené sklerózy nebo některých druhů rakoviny či v testech na přítomnost infekčních onemocnění, pozn. red.).
Nová varianta i v Kalifornii?
Vědci dodávají, že ještě nemají dostatek dat, mutace E484K je však podle nich vidět nejméně u 59 různých linií koronaviru. Tým z Kalifornského technologického institutu uvedl, že vyvinul softwarový nástroj, který také zaznamenal nárůst B.1.526 v New Yorku. „Zdá se, že frekvence linií B.1.526 v New Yorku rychle vzrostla,“ tvrdí.
V úterý dva týmy informovaly o další variantě, která se zdá být na vzestupu v Kalifornii. Obávají se, že může být nejen nakažlivější, ale také způsobit závažnější onemocnění. Stejně jako zprávy z New Yorku je jejich výzkum ve velmi ranné fázi, nebyl publikován ani recenzován a vyžaduje další bádání.
Tým na Kalifornské univerzitě v San Francisku testoval vzorky viru z celé Kalifornie a zjistil, že jsou čím dál běžnější.
Tato varianta, kterou tým nazývá B.1.427 / B.1.429, má odlišný vzorec mutací než varianty poprvé pozorované ve Velké Británii. Jedna mutace se jmenuje L452R. „Naše data ukazují, že je to pravděpodobně klíčová mutace, díky níž je tato varianta infekčnější,“ sdělil CNN lékař Charles Chiu, zástupce ředitele laboratoře klinické mikrobiologie na UCSF, který jednu ze studií vedl. „V této studii jsme pozorovali zvýšenou závažnost onemocnění spojeného s infekcí B.1.427 / B.1.429, včetně zvýšeného rizika většího požadavku na kyslík,“ dodali vědci.
Další tým testuje v San Francisku
Druhý tým je Unidos en Salud, nezisková organizace se sídlem v San Francisku. „Výsledky výzkumu naznačují, že varianta L452R představuje 53 procent vzorků pozitivních testů shromážděných mezi 10. a 27. lednem. To je významný nárůst od listopadu, kdy naše sekvenování ukázalo, že tato varianta obsahovala pouze 16 procent pozitivních testů,“ sdělila ve svém prohlášení lékařka Diane Havlirová, expertka na infekční nemoci z UCSF.