Nová mutace nalezena ve Francii
Francouzští vědci objevili novou variantu koronaviru, která obsahuje celkem 46 mutací. Dostala prozatímní název B.1.640.2 a podle odborníků může pocházet z africké země, informují zahraniční weby. Množí se tak spekulace, že by mohla být nakažlivější než omikron.
V jižní části Francie hygienické stanice pozitivně otestovaly celkem 12 pacientů, u nichž podle lékařů testy prokázaly „netypickou kombinaci viru“. Varianta má mít 46 mutací, informuje britský web Express.
Balšínek: Hořejší, Flegr i Smejkal lidi děsí. Stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám
Zvěstovatelé armagedonu, jako je imunolog Václav Hořejší, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo epidemiolog Petr Smejkal, lidi děsí, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám, sympatizuje tak se strategií vlády Petra Fialy (ODS). Upozornil, že během vlny varianty delta v Česku nebyla nařízena drakonická opatření a že se situace přesto zlepšila.
Odborníci z francouzského vládního programu IHU Mediterranee Infection v Marseille uvedli, že by nová varianta mohla pocházet z africké země, a to od Francouze, který se vrátil z Kamerunu ve střední Africe. Nová varianta odhalená ve Francii zatím dostala název B.1.640.2. Nebyla však oficiálně potvrzena.
Odlišné varianty nemusí být nutně nebezpečnější. Vzhledem ke 46 mutacím se z ní ovšem stává „varianta vzbuzující obavy“ stejně jako omicron, informuje web Focus. Do které kategorie bude tato nová varianta spadat, se teprve ukáže.
„V tuto chvíli toho nelze o nové variantě moc říct, mutace jsou na denním pořádku. Nyní je víceméně věcí náhody, že právě tato byla nahlášena. Existuje mnohem více mutací, kterých si ani nevšimnete,“ uvedl lékař Christoph Specht v rozhovoru pro RTL.
Dostatečné informace přitom vědci nemají ani o omikronu. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude ale v Česku dominovat zřejmě už za 10 až 14 dní. O této variantě se vládní odborníci domnívají, že je sice nakažlivější, avšak nemusí způsobovat tak četné těžké průběhy nemoci jako například delta.
Za poslední týden se v Česku z 18 tisíc testů ukázalo podezření na tuto variantu u 15 procent případů. Delta a její subvarianty tvoří 85 procent. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50 tisíc nových případů denně a kolem sedmi tisíc nakažených v nemocnicích.