Balšínek: Hořejší, Flegr i Smejkal lidi děsí. Stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám

Dalibor Balšínek

360° - 3.1. v 21:17

Zvěstovatelé armagedonu, jako je imunolog Václav Hořejší, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo epidemiolog Petr Smejkal, lidi děsí, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám, sympatizuje tak se strategií vlády Petra Fialy (ODS). Upozornil, že během vlny varianty delta v Česku nebyla nařízena drakonická opatření a že se situace přesto zlepšila.

„Důležitá věc, která zazněla v projevu Petra Fialy, je rozumný a racionální přístup v takzvaném boji s koronavirem. Poslední opatření, která ještě zavedla Babišova vláda a byla spíš směšná než nějakým způsobem účinná, ukázala, že si musíme dát pozor na zvěstovatele armagedonu, jako je pan Hořejší, Flegr, Smejkal a podobní, kteří neustále lidi děsí,“ řekl v pořadu Balšínek.

Pravda o omikronu: Lidé s covidem plní nemocnice v USA i Británii. Co čeká Česko?

Státy po celém světě společně s vědci sbírají stále více dat o koronavirové variantě omikron, která se podle prvotních odhadů šíří v populaci ještě rychleji než varianta delta. Dokládat to mohou i čísla nakažených z posledních dní, rekordní přírůstky totiž zaznamenalo přes deset zemí. V USA a Británii se už zvedají i čísla hospitalizovaných, co může čekat Česko?

Podle něj poslední vlna varianty delta ukázala, že pokud se ke covidu „bude přistupovat rozumně, problém s ním se vyřeší sám“. „I když žádná drakonická opatření nebyla, vlnu delty Česká republika zvládla bez jakýchkoliv problémů,“ tvrdí Balšínek. „Neposlouchat žádné pány Kulveity, protože to, co oni dělají, je v zásadě pro společnost mnohem nebezpečnější, protože to v lidech vyvolává strach a paniku,“ dodal zároveň.

Vlna varianty delta se v Česku ale nevyřešila zcela bez problémů. V listopadu rekordně rostla čísla nově nakažených, ale i hospitalizovaných v nemocnicích. Zdravotníci opět pracovali nadoraz a v některých nemocnicích docházela lůžka. Někteří odborníci přesto předpokládali, že nejhorší situace bude na Vánoce a volali po celostátním lockdownu. Během svátků se ale situace v Česku uklidnila a čísla nově nakažených i hospitalizovaných začala klesat.

„Teď přijde varianta omikron, kde se ve výsledcích studií ukazuje, že je nejméně nebezpečná a že populaci sice zasáhne a nepomůže proti ní očkování, ale vláda Petra Fialy uvažuje například o tom, že zkrátí karanténu na pět dnů,“ vyjádřil k návrhu Balšínek sympatie.

V případě rapidního rozšíření omikronu se šéfredaktor Echa domnívá, že to bude mít Fiala a spol. extrémně těžké.

S covidem už se učíme žít dva roky

Se stanoviskem, že se lidé musí naučit s koronavirem žít, ale v pořadu nesouhlasil komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. „I předchůdci ve vládě Andreje Babiše tvrdili, že se s koronavirem musíme naučit žít. Učíme se s ním žít už dva roky a zatím se nám to úplně nepodařilo,“ připomněl.

Dodal, že je potřeba vyvažovat, aby české zdravotnictví nebylo zahlceno jen pacienty s koronavirem. „Je to na odbornících, aby vyvážili kroky. Když tu bude extrémně nakažlivá varianta, která podle některých údajů nezpůsobuje u většiny lidí závažný průběh, i když někteří odborníci jsou k tomu skeptičtí, tak aby nedošlo ke kolapsu českého státu. Hlavní roli v rozhodování bude hrát to, jak bude zahlcované zdravotnictví,“ myslí si Hartman.

V neděli v Česku přibylo 1 919 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 100 méně než před týdnem. Klesl také počet testů. Laboratoře jich provedly asi 23 500, o týden dříve téměř 31 tisíc. V nemocnicích je s covidem 2 640 pacientů, z toho 536 v těžkém stavu. V obou případech jde o mírný pokles proti předchozímu dni.

Tagy: