reklama

Balšínek: Hořejší, Flegr i Smejkal lidi děsí. Stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám

Zvěstovatelé armagedonu, jako je imunolog Václav Hořejší, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo epidemiolog Petr Smejkal, lidi děsí, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám, sympatizuje tak se strategií vlády Petra Fialy (ODS). Upozornil, že během vlny varianty delta v Česku nebyla nařízena drakonická opatření a že se situace přesto zlepšila.

reklama

„Důležitá věc, která zazněla v projevu Petra Fialy, je rozumný a racionální přístup v takzvaném boji s koronavirem. Poslední opatření, která ještě zavedla Babišova vláda a byla spíš směšná než nějakým způsobem účinná, ukázala, že si musíme dát pozor na zvěstovatele armagedonu, jako je pan Hořejší, Flegr, Smejkal a podobní, kteří neustále lidi děsí,“ řekl v pořadu Balšínek.

Podle něj poslední vlna varianty delta ukázala, že pokud se ke covidu „bude přistupovat rozumně, problém s ním se vyřeší sám“. „I když žádná drakonická opatření nebyla, vlnu delty Česká republika zvládla bez jakýchkoliv problémů,“ tvrdí Balšínek. „Neposlouchat žádné pány Kulveity, protože to, co oni dělají, je v zásadě pro společnost mnohem nebezpečnější, protože to v lidech vyvolává strach a paniku,“ dodal zároveň.

Vlna varianty delta se v Česku ale nevyřešila zcela bez problémů. V listopadu rekordně rostla čísla nově nakažených, ale i hospitalizovaných v nemocnicích. Zdravotníci opět pracovali nadoraz a v některých nemocnicích docházela lůžka. Někteří odborníci přesto předpokládali, že nejhorší situace bude na Vánoce a volali po celostátním lockdownu. Během svátků se ale situace v Česku uklidnila a čísla nově nakažených i hospitalizovaných začala klesat.

„Teď přijde varianta omikron, kde se ve výsledcích studií ukazuje, že je nejméně nebezpečná a že populaci sice zasáhne a nepomůže proti ní očkování, ale vláda Petra Fialy uvažuje například o tom, že zkrátí karanténu na pět dnů,“ vyjádřil k návrhu Balšínek sympatie.

V případě rapidního rozšíření omikronu se šéfredaktor Echa domnívá, že to bude mít Fiala a spol. extrémně těžké.

S covidem už se učíme žít dva roky

Se stanoviskem, že se lidé musí naučit s koronavirem žít, ale v pořadu nesouhlasil komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. „I předchůdci ve vládě Andreje Babiše tvrdili, že se s koronavirem musíme naučit žít. Učíme se s ním žít už dva roky a zatím se nám to úplně nepodařilo,“ připomněl.

Dodal, že je potřeba vyvažovat, aby české zdravotnictví nebylo zahlceno jen pacienty s koronavirem. „Je to na odbornících, aby vyvážili kroky. Když tu bude extrémně nakažlivá varianta, která podle některých údajů nezpůsobuje u většiny lidí závažný průběh, i když někteří odborníci jsou k tomu skeptičtí, tak aby nedošlo ke kolapsu českého státu. Hlavní roli v rozhodování bude hrát to, jak bude zahlcované zdravotnictví,“ myslí si Hartman.

V neděli v Česku přibylo 1 919 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 100 méně než před týdnem. Klesl také počet testů. Laboratoře jich provedly asi 23 500, o týden dříve téměř 31 tisíc. V nemocnicích je s covidem 2 640 pacientů, z toho 536 v těžkém stavu. V obou případech jde o mírný pokles proti předchozímu dni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama