Boží hrob v Kunraticích u Cvikova (zdroj: CNN Prima NEWS)
Malý velikonoční zázrak prožili v Kunraticích u Cvikova na Liberecku. Ve zdejším kostele Povýšení svatého kříže nalezli před několika dny skleněnou mozaiku, která je součástí zdejšího vyobrazení Božího hrobu. O její existenci ale nikdo neměl tušení.
Dřevěná skříň s mozaikou z barevných broušených krystalů všitých do koženého podkladu tvoří horní díl Božího hrobu. Stavěla se na spodní skříň s plastikou mrtvého Krista. „Bylo to obrovské překvapení, vůbec jsme nevěděli, že ten druhý díl existuje,“ říká farář Rudolf Repka, který skříň s mozaikou objevil za hromadou stavebního materiálu naskládaného dlouhá léta v prostoru pod schody.
Ve zdejší farnosti už není prakticky nikdo, kdo by se do kostela přišel pravidelně pomodlit. Mše se tu koná jen jednou ročně. Před rokem se proto církev dohodla se zdejší sklárnou Jiřího Pačinka a svatostánek propůjčila jako výstavní síň pro umělecká skleněná díla. „Když jsme před rokem zakládali Křišťálový chrám, vůbec by nás nenapadlo, že tu najdeme křišťálový Boží hrob. To je opravdu takový malý zázrak,“ usmívá se duchovní. Právě v souvislosti s úpravami kostela se dostal i do prostoru pod schody, které byly léta nevyužívané.
Vyobrazení Božího hrobu se v kostelích vystavuje o Velikonocích, obdobně jako betlémy o Vánocích. Mají nejrůznější podoby. Farář z Kunratic si nejdřív myslel, že nalezl unikát, jaký nikde jinde nemají. Už proto, že je ze skleněných krystalů a zdejší kraj má velkou sklářskou tradici. „Říkal jsem si, že to bude dílo místních řemeslníků. Skutečnost je ale jiná, jak jsme zjistili, když se fotografie našeho Božího hrobu ocitla na sociálních sítích. Lidé z různých míst nám vedle gratulací začali psát, že u nich mají také něco podobného. Ukázalo se, že tahle umělecká díla vyráběla v polovině devatenáctého století rodinná firma z Olomouce, která využívala jabloneckou bižuterii,“ vysvětluje.
Boží hroby všude po světě
„Vyrobili snad tisíc kusů, které se rozvezly doslova po celém světě, snad i do Ameriky. V Česku se do dnešní doby zachovalo zhruba deset kusů, třeba v Rožnově pod Radhoštěm mají téměř identický,“ popisuje farář. Podle toho, kolik měla farnost peněz, si mohla vybrat více či méně luxusní verzi, nejdražší Boží hrob z Olomouce měl po bocích ještě dva díly s vyobrazením rytířů. Prodával se tehdy za zhruba pět set zlatých, což bylo pořádné jmění.
Když v Kunraticích skříň s mozaikou vytáhli z prostoru pod schody a očistili ji od pavučin, zjistili ke svému úžasu, že je skvěle zachovalá. „Ani jeden skleněný dílek není poškozený, dřevěná schránka není napadená dřevomorkou, na rozdíl od celé řady dalších dřevěných součástí kostela. To mě ohromně překvapilo,“ popisuje farář Repka.
Kdy byl Boží hrob v Kunraticích naposledy vystavený o Velikonocích v kompletní podobě, nikdo nepamatuje. Teď jej ale na rozdíl od jiných kostelů po svátcích neuklidí, zůstane vystavený nastálo jako nejvzácnější exponát zdejšího Křišťálového chrámu. Lidé se sem budou moci podívat, jakmile se galerie otevřou veřejnosti.
Kdy budou Velikonoce v roce 2022, zjistíte zde.