Velká krádež niklu na Berounsku: Zloděj ukradl 1,4 tuny materiálu, policie po něm pátrá

Velká krádež niklu na Berounsku

Neznámý zloděj ochromil provoz slévárenské firmy na Berounsku, která mimo jiné vyrábí součástky do aut. Ze skladu ukradl téměř 1,5 tuny niklových katod, bez kterých se firma neobejde. Pachatel způsobil škodu přes milion korun. Za pomoc při dopadení zloděje podnik nabízí velkou finanční odměnu.

Hodně nepříjemné překvapení čekalo na skladníka v gumárenské firmě na Berounsku. Když přijel pro nový materiál, nechápal, co se stalo. Z místa totiž zmizelo 1,4 tuny niklových katod. „My to přidáváme jako přísadu technologického postupu při výrobě odlévaní speciálních tvrzených válců,“ uvedl pro CNN Prima NEWS zaměstnanec firmy Karel Moulis.

Zloděj způsobil firmě nemalé komplikace. „Nám se ztratilo materiálu, který jsme měli zhruba na měsíc a půl práce. Takže jsme rychle museli shánět nikl nový, abychom mohli pokračovat ve výrobě a nezastavili jsme jí,“ upřesnil Moulis.

„Podle dosavadního šetření neznámý pachatel vnikl do skladu slévárenských surovin v Buzulucké ulici v Komárově. Konkrétně se jednalo o dva plechové sudy, přičemž v každém z nich jich bylo dvě stě kilogramů a dále dva velkoobjemové vaky každý s obsahem pět set kilogramů,“ popsala mluvčí středočeské policie Michaela Richterová.

Zloděj musel dobře vědět, pro jaké zboží jde. Navíc více 1,4 tuny materiálu by sám neodnesl. Cestu ven tak nejspíš musel mít předem dobře naplánovanou. „Já si myslím, že z toho určitě nic vyrábět nebude myslím si, že je to asi za účelem nějakého dalšího prodeje,“ doplnil Moulis. Navíc kradl v době, kdy je cena niklu ovlivněna válkou na Ukrajině.

Firma nabízí za infomace odměnu

Největší dodavatelem je Rusko a jeho cena tak v poslední době dramaticky stoupla. „8. března došlo k nejvyššímu nárůstu ceny, kdy se cena pohybovala kolem 1,8 milionu za tunu. Nám se podařilo původní nikl nakoupit za docela dobrou cenu a v současné době se tato ztráta pohybuje okolo 1,2 milionu korun,“ vysvětlila finanční ředitelka firmy Květuše Křivánková.

Policisté teď vyhodnocují kamerové záznamy z místa činu a také vyslýchají svědky. „Vedení společnosti vzhledem k tomu, že se jedná o vysokou škodu, se dohodlo, že vyplatí odměnu ve výši 100 tisíc korun za jakékoliv informace vedoucí k dopadení pachatele,“ doplnila Křivánková. A o spolupráci prosí i policisté. Pokud jste si všimli podezřelého člověka, jak odváží suroviny ze skladu, kontaktujte linku 158. Zloději za krádež hrozí až pět let za mřížemi.

Tagy:
krádež CNN Prima NEWS Rusko odměna nikl materiál okres Beroun ruská invaze na Ukrajinu Komárov