Fakultní nemocnice Brno ohlásila velký úspěch v souvislosti s lékem na nemoc COVID-19. Kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plazmy léčila 28 onkologických pacientů. Nikdo z nich nezemřel na koronavirus, část se z něj vyléčila a část se ještě léčí. Informaci potvrdil přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer.
Přednosta Mayer zmínil mimo jiné pacienta narozeného v roce 1984, který má Crohnovu chorobu, tedy zánětlivé onemocnění střeva. Ten v minulosti prodělal i lymfom (nádor imunitního systému). „Nyní má podezření na akutní leukémii. Měl koronavirus, tak jsme mu předepsali remdesivir a rekonvalescentní plazmu. Jeho stav se teď výrazně lepší. Plánujeme transplantaci kostní dřeně od jeho sestry. Mělo by to vyřešit i Crohnovu chorobu,“ uvedl Mayer.
Remdesivir s rekonvalescentní plazmou klinika použila od začátku roku u 28 lidí. Podle Mayera musí plazma od dárců, kteří už prodělali koronavirus, obsahovat určitou koncentraci virů s neutralizujícími látkami.
Mayer má však pochybnosti o ivermektinu, léku, který podává pacientům druhá brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny. „Existuje konkrétní studie na ivermektin, kterou vědci aplikovali u 400 pacientů. Neprokázalo to vůbec žádný efekt,“ poznamenal Mayer.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala od loňského listopadu ivermektin 30 pacientům s koronavirem ve vážném stavu a v kombinaci s další léčbou se podle mluvčí Dany Lipovské jejich stav zlepšil. V týdnu nemocnice dostala 10 tisíc balení léku a distribuuje ho desítkám dalších nemocnic v Česku.