Z vězení byl předčasně propuštěn proto, že se mluvilo o jeho pozitivní prognóze do budoucnosti. Mysleli si, že je vyléčený. Nikdo nečekal, že se něco takového stane. Očividně se mu podařilo oklamat lidi. Takto popisuje advokát Nikolaus Rast svého bývalého klienta Kujtima F., který v pondělí ve Vídni zastřelil čtyři lidi a dalších 22 zranil.
„Informace jsou pořád stejné. Vycházíme z toho, že pondělní teroristický čin provedla jedna osoba,“ uvedl v rakouské televizi ORF Franz Ruf, generální ředitel Úřadu pro veřejnou bezpečnost.
Tou osobou je právě dvacetiletý Kujtim F., jehož rodiče emigrovali z tehdejší Makedonie do Rakouska, kde se jim narodil. Vyrůstal jako spokojené dítě, které se dobře učilo a skvěle hrálo fotbal. Vše se změnilo v pubertě a na učilišti, kdy se „odklonil“ od běžné vídeňské mládeže a začal sympatizovat s islámským hnutím. Radikalizace vyvrcholila dvěma pokusy o útěk do Sýrie k Islámskému státu. Po tom druhém, kdy ho policie zadržela v hotelu na turecko-syrské hranici, následné deportaci do Rakouska skončil před soudem.
„V květnu 2019 byl můj klient odsouzený na 22 měsíců vězení za trestný čin teroristického spolčení, protože se chtěl připojit k Islámskému státu,“ vysvětlil obhájce Rast své spojení s atentátníkem pro německý deník Bild a popsal svého mandanta: „Měl jsem z něj dojem mladého muže, který se hledá a který neví, kde je jeho místo ve společnosti. Očividně nezapadl do kolektivu v učilišti a tím se stal snadnou kořistí pro jisté skupiny.“
Těmi skupinami byli islamisté, ať z Rakouska či Švýcarska, se kterými byl Kujtim F. v kontaktu. Advokát Rast odmítl, že by o radikalizaci věděli rodiče: „Nemají s tím absolutně nic společného. Poté, co zjistili, do jak špatných kruhů se jejich syn posouvá, se jim odcizil. Výběr nesprávné cesty není u mladých nijak výjimečný.“
Po svém propuštění z vězení, ve kterém strávil Kujtim F. necelý rok, měl nařízenou terapii ve sdružení Derad, které se zabývá tzv. deradikalizací. „K tomu musel vyhledat pomoc probačního úředníka. Jenže se mu ho podařilo oklamat, protože něco zjevně nefungovalo. Jinak by se tak hrozný čin nestal,“ doplnil obhájce Rast.
Na otázku, jak se vlastně Kujtim F. dostal k Islámskému státu, odpověděl: „Bylo mu tenkrát osmnáct a měl hlavu plnou nesmyslů. Pro mě to byl mladý chlapec, který dostal hrozný nápad a byl za něj potrestaný. Ale pravděpodobně ne dostatečně, jak ukázal pondělní večer. Tenkrát jsem to a jeho nebral příliš vážně, stejně jako soudce nebo bezpečnostní složky. Nikdy bych nevěřil, že něco takového udělá. Když jsem v úterý ráno slyšel, kdo by měl být pachatelem, zcela mě to ohromilo.“