Stát nemůže nařídit firmám, aby nechaly 16. listopadu zaměstnance doma, jak navrhly odbory. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) proto lidem poradil, aby si vzali dovolenou, na prodloužený víkend odjeli na chalupu a nikam nechodili.
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula navrhl, aby vláda vyhlásila na pátek 13. listopadu a pondělí 16. listopadu pracovní volno. Jelikož na úterý 17. listopadu připadá státní svátek, lidé by tak měli pět dní volna, což by podle odborářů snížilo kontakty a riziko přenosu koronaviru.
Návrh se líbí i ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), vláda ale podle něj nemá „páky“ pracovní volno přímo nařídit. Poradil proto lidem, aby si vzali dovolenou. „Z epidemiologického hlediska by mohlo být pozitivní, kdybychom měli několik dní volna v kuse, kdybychom odjeli v pátek na chalupu, tam byli a nikam nechodili a vrátili se v úterý večer,“ řekl Blatný na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.
„Není žádná legální forma, jak by to stát mohl nařídit. Berte to prosím jako moji žádost na maximální využití home office nebo dovolených během 16. listopadu, aby většina z nás mohla strávit čtyři dny mimo velká města s maximálním omezením kontaktů,“ prohlásil Blatný.
Je to odborářský populismus, kritizuje Dlouhý
Už v poledne premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že vláda nemá kompetence, aby mohla zaměstnavatelům nařídit, aby dali zaměstnancům volno. Pro naopak byli sociální demokraté.
Středulův návrh kritizovala Hospodářská komora. Doslova ho označila za odborářský populismus a varovala, že české hospodářství by kvůli volnu mohlo přijít o miliardy korun.
„Odbory tradičně předpokládají, že dva dny pracovního volna zaplatí jako ve státní svátek zaměstnavatelé ve firmách, které fungují. V době, kdy některé podniky doslova balancují na hraně přežití, pokládám takový návrh za krajně nezodpovědný,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podle komory je navíc účinek diskutabilní. Lidé by sice nechodili do práce, ale dva dny volna by mohli trávit se svými přáteli a blízkými. „Mnohé lidi to naopak může motivovat k širším sociálním kontaktům, které povedou k přenosu nákazy COVID-19,“ míní komora.