Ve věku 104 let zemřel nejstarší český skaut Eduard Marek, rovněž známý jako bratr Hroznýš. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Jeden z nejrespektovanějších pamětníků skautského hnutí je nositelem mnoha medailí a ocenění.
„23. ledna 2022 odešel k věčnému táborovému ohni bratr Eduard Marek – Hroznýš, držitel nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka a nejstarší skaut v Česku,“ uvedla mluvčí skautské organizace.
Marek, skautským jménem Hroznýš, se narodil 17. března roku 1917 na pražském Žižkově. V roce 1936 sloužil u prvního leteckého pluku ve Kbelích, kde prožil i mobilizaci v září 1938. Za druhé světové války byl tři měsíce vězněn gestapem za to, že pomáhal Židům.
„Povinnost skauta je pomáhat. Nejvíc potřebovali v té době pomoct lidé, kteří byli pronásledovaní. To byli Židé,“ řekl Marek v rozhovoru pro Deník.cz v roce 2019. Židovským rodinám nosil jídlo a hlavně peníze.
Po komunistickém puči v roce 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu DEB, jejíž cílem mělo být nachystání hraničních přechodů, pomoc stíhaným lidem a vydávání letáků. Než se ale skupina k něčemu většímu dostala, její členy pozavírala StB.
Marek byl roku 1949 zatčen a odsouzen na 10 let, propuštěn byl v roce 1956. Jako dlouholetý skaut se poté podílel na obnovování skautské organizace v roce 1968, což nakonec znemožnila sovětská okupace, i po roce 1989. „Pro mě je celoživotní práce skauting. A mám radost, že nás přibývá. Je nás přes padesát tisíc,“ komentoval Hroznýš před pár lety.
V roce 2019 se Marek ve svých 102 letech stal jedním ze tří nejstarších lidí na světě, kteří seskočili s padákem, a to z výšky 3 200 metrů na kolínském letišti. Rekord drží stejně starý Američan a Australanka.