Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nestíhá vyřizovat žádosti na přiznání důchodů a více než 25 tisíc lidí tak čeká již déle než 90 dnů na zpracování. Důvodem je mimo jiné také skutečnost, že ministerstvo práce vloni vyzývalo, aby si občané o předčasné důchody žádali. Správa také radí, jak se chovat v momentě, když na vyřízení čekáte, či pokud se chcete v brzké době o penzi přihlásit.
„Nedávno se na mě obrátil pán z Prahy, který v listopadu zažádal o předčasný důchod. Mezitím skončil v práci a dosáhl důchodového věku, má nárok už i na důchod starobní. Doteď nemá žádný důchod přiznaný, i když to urgoval,“ uvedla poslankyně za STAN Pavla Pivoňka Vaňková pro Hospodářské noviny. „To je ostuda,“ komentoval na sociálních sítích situaci zase bývalý poslanec ČSSD Jan Chvojka.
ČTĚTE TAKÉ: V EU nejsme ten, kdo sedí v koutě. U Green Dealu jsme vyjednali maximum možného, říká Fiala
Takových případů je však velké množství. „Máme 25,5 tisíce žádostí o důchod, kde řízení překračuje 90 dní,“ řekla mluvčí sociální správy Jitka Drmolová pro HN. „Zdržení vyřizování žádostí o starobní důchod je způsobené především velkým množstvím žádostí o předčasný starobní důchod na konci minulého roku v souvislosti s výhodnějšími podmínkami způsobené mimořádnými valorizacemi,“ doplnila pro CNN Prima NEWS.
Žádat o předčasný důchod lidem totiž vloni doporučovalo také přímo ministerstvo práce. „Chceme reagovat na situaci, která je poměrně neobvyklá. Předčasné důchody přiznané v tomto roce budou vyšší než přiznané příští rok. Pokud někdo plánuje odejít do důchodu v roce 2023, lze mu doporučit, aby sice nadále pracoval a odešel do důchodu tak, jak si naplánoval, ale letos udělal ještě jeden administrativní krok – zašel na okresní správu sociálního zabezpečení a požádal o přiznání důchodu s datem letošního roku bez výplaty,“ řekl vloni v říjnu novinářům ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce Tomáš Machanec.
A to je právě podle správy největším problémem. „Na straně ČSSZ se v důsledku vysokého počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 prodloužila doba jejich zpracování. Jen za poslední tři měsíce bylo podáno bezmála 100 tisíc nových žádostí o důchod, obvyklý počet za celý rok se přitom pohybuje kolem 200 tisíc. To představuje extrémní zátěž,“ napsala ČSSZ v nedávné tiskové zprávě.
Co dělat?
Zároveň úřad radí, jak takovou situaci řešit. „Žadatelům, kteří zatím neobdrželi rozhodnutí, a od podání žádosti uplynulo více jak 90 dní ČSSZ doporučuje, aby přistupovali k urgenci zejména v případech, kdy požadovali důchod i jeho výplatu. Tyto žádosti pak budou zpracovány přednostně,“ uvádí ČSSZ.
„Lidem, kteří se do důchodu v letošním roce chystají, pak ČSSZ doporučuje, aby maximálně využili možnost podat žádost o přiznání důchodu až 4 měsíce předem. Tím lze zajistit plynulý přechod k finančnímu zabezpečení formou důchodu namísto výplaty ze zaměstnání,“ doplnili.
Jaromír čeká na důchod přes čtvrt roku
Se svým příběhem se v nedávné době redakci CNN Prima NEWS svěřil pan Jaromír (64) z Prahy. O důchod si zažádal už v listopadu a v polovině dubna ještě neměl ani výměr, ani zprávu z úřadu. 23. listopadu odešla moje žádost na centrálu. Když se nic nedělo ani po 90 dnech, tak jsem se ozval mailem,“ vyprávěl. Na pobočku správy sociálního zabezpečení volal, psal, obrátil se i na call centrum, ale na odpověď čeká marně už několik měsíců.
„Prosinec, leden, únor, březen a už to přesahuje i duben. Za chvíli to bude 120 dní. Na call centru mi řekli, že je přede mnou asi 80 tisíc lidí. To je až výsměch,“ sdělil pan Jaromír v reportáži CNN Prima NEWS.
Úředníci přiznávají, že v posledních měsících zažívají extrémní zátěž – na stole se jim sešly žádosti o starobní i předčasné důchody a také výchovné. „V důsledku kombinace těchto faktorů se prodloužila doba zpracování žádostí. V současné době je průměrná doba řízení 99 dnů,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí Jitka Drmolová pro CNN Prima NEWS.