Balóny nad USA jsou špička ledovce. Pentagon zaznamenal za rok více UFO než za dvě dekády

Američané v posledních dvou týdnech sestřelili hned několik objektů ve svém vzdušném prostoru, přičemž v prvním případě mělo jít o čínský špionážní balón, ale zbylé nebyly blíže specifikované. Hned se tak začalo spekulovat o možnosti, že šlo o neidentifikovatelné létající předměty čili UFO. Ty byly navíc podle zprávy zveřejněné Pentagonem v posledním roce hlášeny mnohem více než v uplynulých téměř dvou dekádách dohromady. Bezpečnostní analytik pro stanici CNN vysvětlil, co by za tím mohlo stát.

Napětí na obloze napřed vyvolalo sestřelení balónu, který byl Američany označen jako špionážní a patřící Číně, v sobotu 4. února. Peking reagoval, že šlo pouze o meteorologický balón a pohrozil, že se v budoucnu zachová obdobně jako Washington.

O týden později v pátek a v sobotu došlo k dalšímu sestřelení dvojice objektů nejen v americkém, ale i v kanadském vzdušném prostoru, a čtvrtý létající předmět byl sestřelen v neděli nad Huronským jezerem, přes které prochází hranice USA a Kanady.

Rozdíl oproti prvnímu sestřelu tkví však v tom, že Pentagon již nespecifikoval, zda se jednalo o čínský špionážní balón. Lídr demokratické většiny amerického Senátu Chuck Schummer k pátečnímu a sobotnímu sestřelu pouze poznamenal, že šlo „pravděpodobně o balóny“, které však měly být údajně menší.

Takřka okamžitě se začalo spekulovat, zda mohlo jít o něco jiného než o další stroj z nejlidnatějšího státu světa, který má podle Američanů podobných špionážních balónů po celém světě údajně hned celou řadu.

Pentagon navíc zveřejnil svoji zprávu o výskytu neidentifikovaných létajících předmětech neboli UFO. A statistiky z amerického ministerstva obrany jsou překvapující.

Mezi lety 2004 až 2021, tedy za 17 let, bylo nahlášeno na 144 možných pozorování UFO. Nové údaje se týkají pouze období od března 2021 do srpna 2022, zní ale až neuvěřitelně oproti tomu předešlému, které trvalo téměř dvě dekády. Za zmiňované poslední období bylo totiž nahlášeno hned 247 nových případů, kdy lidé měli spatřit UFO.

K identifikaci UFO vznikl nový úřad

Podle bezpečnostního analytika a univerzitního kantora Petera Bergena je to nicméně dáno tím, že v poslední době panuje podstatně přívětivější nálada k nahlašování takových událostí. „Report naznačuje, že nárůst hlášení může být způsoben tím, že s oznamováním UFO je dnes menší ‚stigma’, jelikož se Pentagon snaží aktivně tlačit své pracovníky, aby nahlašovali jakékoliv ‚anomálie‘ na obloze,“ konstatoval Bergen pro americkou stanici CNN.

Pentagon navíc v červenci loňského roku spustil nový úřad, který se má zabývat právě upřesňováním a identifikací jevů, které Američané zachytí a nezvládnou vyhodnotit, o co přesně se jedná. Úřad pro řešení anomálií (AARO) měl podle zprávy z amerického ministerstva obrany doposud řešit na 366 nahlášených výskytů UFO, které již částečně dokázal roztřídit.

Celkem 163 případů se podle úřadu týkalo balónů, dalších 26 létajících objektů měly být bezpilotní vzdušné systémy čili drony. V šesti případech se jednalo o meteorologické jevy, hejno ptáků či odpad „typu plastových sáčků“.

Zbylých 171 případů však úřad zatím nedokázal přesně vyhodnotit, tudíž vyžadují hlubší analýzu, stojí ve zprávě Pentagonu.

Tagy:
Peking vesmír UFO Kanada Pentagon špionáž USA Čína balón mimozemšťan Washington, D.C. Senát Spojených států amerických Huronské jezero Peter L. Bergen