Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Testy prokázaly zbytky účinné látky přípravku Stutox II v tělech uhynulých zvířat pocházejících z jedné těchto oblastí. Tím, jak a proč k otravám došlo, se zabývají jak ministerstva zemědělství a životního prostředí, tak Zemědělský svaz ČR.
Výsledky ze Státního veterinárního ústavu Olomouc obdržel myslivecký spolek Tuřany ve čtvrtek 15. srpna. Tamní myslivci nahlásili úmrtí 37 zajíců a tří bažantů, z odebraných vzorků byla přítomnost zbytků fosfidu zinku prokázána u zajíce a dvou bažantů. Myslivecký spolek Šlapanice eviduje 25 mrtvých zajíců a Žatčany 15 zajíců. „Z těchto dvou MS jsme zatím neobdrželi rozbory, které by potvrdily přítomnost jedu,“ uvedla Andrea Güttlerová z Českomoravské myslivecké jednoty pro ČTK.
Jak uvedl mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, je zde možnost, že aplikace rodenticidu byla provedena nelegálně. Celou věc by teď měli prošetřit inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), kterému věc předala Státní veterinární správa. S ohledem na to, že k uhynutí zajíce je nutné požití minimálně 30 granulí přípravku Stutox II, je pravděpodobné, že přípravek byl použit nelegálně a v rozporu s návodem na použití. I při cílené povrchové aplikaci je dávka zhruba šest granulí na jeden metr čtvereční. V případě, že se prokáže nelegální aplikace, jsme připraveni neprodleně podat trestní oznámení,“ řekl ČTK Vojtěch Bílý.
Před tím, než ministr zemědělství Miroslav Toman výjimku umožňující plošnou aplikaci Stutoxu II pozastavil, ji zemědělci mohli využít – ale jen za předpokladu, že aplikaci ohlásí tři dny předem. Ministerstvo zemědělství však s odvoláním na ÚKZÚZ uvedlo, že k ničemu takovému do 8. 8. 2019 nedošlo. I přesto přistoupil brněnský zemědělský podnik Bonargo k plošné aplikaci jedu na polích. A podle ředitele Romana Zvěřiny firma ohlašovací povinnost splnila. K tomuto konkrétnímu případu vám přinášíme vyjádření myslivce i ředitele podniku ve videu.