Olympiáda se rozšíří o videohry. Potřebovali bychom, aby se tam hrály ty nejhranější a nejsledovanější tituly, říká předseda České asociace esportu (ČAE) Lukáš Pleskot pro CNN Prima NEWS. První takový turnaj pod záštitou OH se uskuteční už příští rok v Saúdské Arábii. Dosud není jisté, jak často se klání bude opakovat a v čem se bude soutěžit. Právě tento výběr může rozhodnout o úspěchu a popularitě celého klání.
Na 142. zasedání MOV proběhlo historické hlasování o založení olympijských her v esportu, velkolepě oznámil olympijský výbor na sociální síti X, že se profesionální hraní videoher stane součástí olympiády. O podobném kroku se uvnitř herní komunity dlouhé roky diskutovalo. Esport měl kdysi vlastní verzi olympiády: World Cyber Games. Mezinárodní turnaj se konal v letech 2000 až 2013. Později se konal ještě několikrát, ale na svou původní slávu už nikdy nedosáhl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Král padl, nový šampion povstal. Český Counter-Strike dostal na závěr sezóny novou zápletku
Delegáti rozhodli a návrh o založení olympijských her v esportu podpořili. Záhy se však vyrojila otázka, jestli videohry patří na olympiádu. „Ano, i ne. Krátkodobě si myslím, že ano,“ uvedl předseda České asociace esportu (ČAE) Lukáš Pleskot pro CNN Prima NEWS. „Z krátkodobého hlediska to pomůže, protože to celý obor zpřístupní a zvedne zájem mainstreamového publika,“ dodal.
A HISTORIC VOTE!
— IOC MEDIA (@iocmedia) July 23, 2024
The 142nd IOC Session votes for the creation of the Olympic Esports Games.
Mark the date 🥳 pic.twitter.com/CPRrwrirba
Videohry budou mít vlastní olympiádu. Potřebujeme esport, prohlásil šéf MOV Bach
Historické rozhodnutí. Největší sportovní událost světa vstupuje do nové, digitální éry. Součástí olympijských her se už příští rok stanou videohry. Mezinárodní olympijský výbor na svém kongresu schválil svou soutěž pro hráče počítačových her. Premiérový ročník bude hostit Saúdská Arábie. Ne všechny tituly mají však zelenou.
Klíčová bude volba konkrétních titulů, ve kterých se bude soutěžit. Prezident MOV Thomas Bach už v červenci prohlásil, že zvolené videohry musí korespondovat s olympijskými myšlenkami. Je tedy velmi pravděpodobné, že turnaje v populárních střílečkách Counter-Strike či PUBG se na olympijských hrách nikdy nepředstaví.
„Samozřejmě bychom potřebovali, aby na olympiádě byly ty nejhranější a nejsledovanější tituly, aby mainstreamové publikum přičuchlo k tomu opravdovému esportu,“ říká Pleskot. Zároveň si předseda ČAE uvědomuje, že se musí jít postupnými krůčky. Tedy že zpočátku se může vsadit i na menší komunity.
GALERIE: Podívejte se, jak to vypadalo na Tipsport MČR CS2
Trofej pro mistra si odnesli hráči Sampi. Zdroj: PLAYzone.cz
Sampi ovládlo domácí šampionát v Counter-Striku. Zdroj: PLAYzone.cz
Sampi ovládlo domácí šampionát v Counter-Striku. Zdroj: PLAYzone.cz
Sampi ovládlo domácí šampionát v Counter-Striku. Zdroj: PLAYzone.cz
Fanoušci v Brně vytvořili bouřlivou kulisu. Jako na fotbale, okomentoval to rapper Marpo. Zdroj: PLAYzone.cz
Stage v pavilonu P na brněnském výstavišti. Zdroj: PLAYzone.cz
Zaplněné hlediště v pavilonu P na brněnském výstavišti. Zdroj: PLAYzone.cz
Fanoušci v Brně vytvořili bouřlivou kulisu. Jako na fotbale, okomentoval to rapper Marpo. Zdroj: PLAYzone.cz
Fanoušci v Brně vytvořili bouřlivou kulisu. Jako na fotbale, okomentoval to rapper Marpo. Zdroj: PLAYzone.cz
Zápasy v Counter-Striku zaplnily moderní pavilon P na brněnském výstavišti. Zdroj: PLAYzone.cz
Tomáš fino Bebjak slaví triumf s fanoušky Sampi. Zdroj: PLAYzone.cz
Fanoušci v Brně vytvořili bouřlivou kulisu. Jako na fotbale, okomentoval to rapper Marpo. Zdroj: PLAYzone.cz
Fanoušci v Brně vytvořili bouřlivou kulisu. Jako na fotbale, okomentoval to rapper Marpo. Zdroj: PLAYzone.cz
„Jasně, že bychom si tam přáli ty áčkové hry, ale má to nějaký vývoj, který vyvolá mediální tlak a také zájem,“ dodává. Podle spekulace francouzského deníku L’Equipe má MOV jednat s herním studiem Riot Games o zařazení nejpopulárnější MOBA strategie současnosti League of Legends nebo s americkým vývojářem Epic Games o turnaji v Rocket League.
Jste krysa v toxickém korporátu. Česká hra si utahuje z pracovního prostředí velkých firem
Mají zkušenosti s vývojem českého hitu Kingdom Come: Deliverance. Od středověké hry se ale přesunuli k vlastnímu projektu. Vývojář Petr Hudeček společně s manželkou Monikou a dvěma bratry vytvořili logickou hru s retro grafikou Rats in a Cage, ve které si berou na paškál firemní kulturu. Hráči se převtělí do krysy, aby manipulovali se svými krysími spolupracovníky a řešili logické hádanky. Samozřejmostí je i podlézání chamtivému šéfovi. Titul Rats in a Cage se vyznačuje satirou, absurdním humorem, ale také dokáže potrápit mozkové závity.
Dále se hovoří i o mlátičkách Street Fighter či Tekken a sportovních titulech NBA 2K a iRacing. Velkým varováním je ale skladba soutěží z loňské Olympijské esportové série, která se uskutečnila v Singapuru.
Na seznamu her byly například oblíbené závody Gran Turismo, vedle toho však řada neznámých mobilních titulů nebo Virtual Taekwondo ve virtuální realitě.
„Tam byly hry, které jsou na chvostu herní komunity, které v uvozovkách nikoho nezajímají. To je prostě špatně,“ říká předseda ČAE.
Správná skladba her tak může rozhodnout o tom, jestli přes půl miliardy příznivců esportu upře své oči na olympiádu v digitálním světě, či to vypustí a bude se soustředit jen na tradiční turnaje v zavedených titulech.
Volba padla na Saúdskou Arábii
O úmyslu zařadit esport na program olympijských her se Thomas Bach vyjadřoval už na loňském kongresu MOV v Bombaji.
Následně se rozjela jednání s potenciálními hostiteli. Nakonec volba padla na Saúdskou Arábii, která v posledních letech významně investuje do esportu.
Saúdové investovali do největšího organizátora soutěží ESL a turnajové platformy Faceit. Do země se ve větším míře přesouvají významné turnaje. Letos v létě se v Rijádu konal Světový pohár v esportu s celkovým prizepoolem 60 milionů dolarů. Podobné odměny se rozdávají například účastníkům tenisového Wimbledonu.
MOV podepsal se Saúdskou Arábií dvanáctileté partnerství. To má arabské zemi zajistit, že po celou dobu bude hostit olympijské hry v esportu. Zatím ale ani jedna ze stran nespecifikovala, jestli se klání bude konat každý rok nebo bude podobně jako olympijské hry s čtyřletou periodicitou.
Herní komunita si tak ještě musí počkat na podrobnější informace o velmi očekávaném klání, jež se má poprvé uskutečnit už příští rok.
VIDEO: Jaký je rozdíl mezi gamingem a esportem?