Je správné, že se politici snaží oslovit Vietnamce. Praxe politických stran, které často dají vietnamské kandidáty na nevolitelná místa, je ale odporná, řekl redakci CNN Prima NEWS čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Vietnamci s českým občanstvím by si podle něj měli založit vlastní hnutí nebo stranu, připomněl také jejich pomoc během povodní, pandemie i tornáda.
V předvolební vřavě se politické strany zaměřily také na menšiny, jmenovitě na vietnamskou komunitu v ČR. Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se například se svým stánkem objevil na pražské tržnici Sapa, kde se fotil s Vietnamci, podepisoval svou předvolební publikaci Sdílejte, než to zakážou a nechal se také ostříhat v místním kadeřnictví. Uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci (TSS) se zase vytasilo s billboardem, který ve vietnamštině slibuje nižší nájmy a méně byrokracie.
Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit
Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.
Z reportáže redakce CNN Prima NEWS ale vyplynulo, že si Vietnamci ze zmíněných předvolebních aktivit českých politických stran nedělají příliš těžkou hlavu. Starší generace podnikatelů se sice nebránila fotkám, zároveň se ale nehrnou do voleb – politiku příliš nesledují a mnozí z nich nemají české občanství, tudíž nemohou ani jít k volbám. Mladší generace „počeštělých“ Vietnamců pak nevnímají politiku příliš odlišně od jiných Čechů.
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter nicméně věří, že rozhodně není od věci oslovovat zdejší vietnamskou komunitu. „Je to potřebné a správné, protože Vietnamci vytváří hodnoty. Vietnamské děti se výborně učí na našich školách a nejsou jen budoucností svých rodičů, ale budoucností nás všech – celé naší společnosti. To je nutné si uvědomit a i podle toho vždy s Vietnamci jednat,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.
Volební potenciál této skupiny navíc každým rokem roste, jelikož se rodí čím dál více vietnamských dětí na českém území a samotná žádost o občanství se v posledních letech dočkala mnohých zjednodušení.
Čestný předseda společnosti uznal, že většina Vietnamců pracuje celý týden od rána do pozdního večera, tudíž jim na aktivní sledování české politiky nezbývá příliš času. Našlo se ovšem několik aktivních zástupců komunity, kteří se ucházeli o křesla v krajích či Evropském parlamentu. Několik dalších kandiduje i letos do nadcházejících sněmovních voleb.
Kandidáti na nevolitelných místech? Odporná praxe
Zvýšený zájem o politiku nicméně Winter vidí především u mladých Vietnamců, kteří se už v Česku narodili. Dodal ale, že není úplně jednoduché oslovit voliče v rámci této komunity. „U Vietnamců žijících v ČR je nutné si nejdříve vybudovat důvěru, poznat jejich problémy i potíže a teprve potom je oslovit. Oslovení musí být pravdivé, konkrétní a skutečně přátelské, protože naši Vietnamci faleš, povrchnost a lži ‚slibotechen‘ rychle poznají,“ vysvětlil mentalitu zdejší menšiny.
Marcel Winter (73)
Marcel Winter se narodil 26. března 1948 v Hradci Králové. V roce 1968 podepsal dokument Dva tisíce slov, kvůli nevhodnému kádrovému profilu během totality byl nucen vystřídat několik zaměstnání i adres. Po listopadové revoluci stál s dalšími lidmi za založením Česko-vietnamské společnosti, kde dodnes působí jako čestný předseda i mluvčí a pomáhá místní komunitě s integrací. Absolvoval už 48 návštěv Vietnamu, v Hanoji strávil osm měsíců v kuse.
Politické strany a hnutí zkritizoval také za to, že se mnohdy snaží umisťovat Vietnamce na své kandidátky, aby přilákali hlasy z komunity. Ve většině případů ale končí na nevolitelných místech a pak se cítí být zneužití.
„Ano, na tento nedobrý fakt již několik let upozorňuji. To je totiž odporná praxe v české politice. Navrhuji proto, aby si Vietnamci s českým občanstvím založili spolu se svými skutečnými a v praxi osvědčenými dlouholetými českými přáteli politické hnutí nebo stranu, protože v demokracii je nutné o svoji budoucnost aktivně bojovat a veřejně chránit svoji komunitu. Rád jim v případě jejich zájmu poradím a pomohu,“ podotkl předseda Česko-vietnamské společnosti s tím, že je zcela na Vietnamcích, zda dosavadní fotografování se s politiky nahradí každodenní politickou prací ku prospěchu svých dětí i obyvatel ČR.
Pakliže se mají čeští politici ucházet o voliče z vietnamských komunit, musí podle Wintera přestat s pouhým lákáním a místo toho se pokusit lépe poznat a identifikovat problémy, které je skutečně trápí. „Měli by se zaměřit na děti, školství, zdravotnictví a zdravotní pojištění, podmínky i podpory v malém podnikání zejména na vesnicích, pomoc při zajištění ubytování a vízovou politiku ČR ve Vietnamu,“ vyjmenoval témata, o která se tuzemská komunita nejvíce zajímá.
„Nesmí však zapomenout Vietnamcům u nás poděkovat za jejich finanční a materiální pomoc při obou velkých povodních, při koronavirové pandemii, při velkých požárech i v aktivní pomoci po tornádu. Zaslouží si to. Naši Vietnamci jsou prostě borci,“ uzavřel Winter.