reklama

Virus se vlády nelekl. Její opatření, to je divadlo absurdity, kritizuje Hostomský

Protikoronavirová opatření vlády nemají vliv na stagnující vývoj epidemie, prohlásil v pořadu Nový den biochemik Zdeněk Hostomský. Klesající počty nakažených hodnotí jako přirozený průběh. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že nová varianta omikron nebude podle něj dělat problémy.

reklama

„Epidemii jsem předpovídal na rok maximálně tři. Je to biologická záhada. Ale co jde rychle nahoru, jde rychle dolů,“ poznamenal Hostomský k trvání pandemie v pořadu Nový den a avizoval, že počty nakažených budou dál klesat. Vývoj hodnotí jako přirozený.

Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí přibylo 11 896 potvrzených případů nákazy, což je nejméně ve všední den za poslední čtyři týdny. Opatření, která měla zastavit šíření viru, s tím však podle biochemika nesouvisí.

„Neřekl bych, že to je záležitost vlády a že se virus lekl. Jejich opatření, to je divadlo absurdity,“ kritizoval Hostomský. Jako příklad zmínil uzavření vánočních trhů. Apeloval by proto na vládu, aby vydávala smysluplnější opatření a ne taková, která „společnost deprimují“.

Mírnější nárůsty nakažených označil za biologicky fenomén. Pomohla tomu však promořenost společnosti a očkování. „Jsem příznivec imunitního systému a vakcinace je fantastická pomůcka,“ vyzval opětovně k očkování. Ovšem uvážení by nechal na jednotlivcích.

A hrozbu by podle něj nemusela znamenat ani tolik obávaná varianta omikron. „Delta v Indii způsobila obrovské návaly pacientů na nemocnice, v Jihoafrické republice měl omikron vysoký nástup infekce, ale nebyl doprovázen návalem na nemocnice,“ porovnal obě varianty s tím, že podle něj omikron nebude dělat lékařům větší problémy.

Dosud bylo v tuzemsku potvrzeno devět případů varianty omikron, kterou zařadila Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti mezi znepokojivé typy koronaviru. Někteří odborníci ale varují, že tato varianta může obcházet monoklonální protilátky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama