Pojídání skořice v prášku nebo chilli papriček, zvětšování rtů lahví nebo křupání kostí. I takovým výzvám čelí děti na internetu. Můžou vzbuzovat úsměv, ale také zranit nebo i zabíjet. Jednou z takových obávaných a potenciálně smrtelných je právě „blackout challenge“, kde se lidé záměrně dusí. Ve světě už kvůli ní měly zemřít desítky dětí.
Začalo to nevinně. První velká výzva na internetu nabádala lidi, aby na sebe nalili kbelík ledové vody. Bylo to pro dobrou věc, přitahovalo to pozornost a peníze na nevyléčitelnou neurogenerativní nemoc, známou jako ALS. Vybraly se milióny dolarů po celém světě. Ovšem internet a sociální sítě jsou také plné výzev, které vůbec žádný smysl nemají. Zato jsou nebezpečné.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: TikTok je bezpečnostní hrozba, varoval NÚKIB. Dejte si pozor, co na něm sdílíte, zdůraznil
Zvětšování rtů lahví, pojídání skořice v prášku nebo třeba lití horkého vosku na celý obličej. Smysl se tu hledá těžko, ublížit ale tyto „challenge“ mohou velmi snadno. Odstrašujícím příkladem je výzva blackout challenge, která se šíří i na TikToku. Dříve se jí říkalo třeba škrtící výzva nebo hra se šátkem. Ta už mnohokrát skončila smrtí dítěte.
Místo vysněného zájezdu na Jamajku obří díra v rozpočtu. Další podvedení Češi líčí své příběhy
Zaplatili si exotickou dovolenou na klíč, ta však skončila velkým zklamáním často dřív, než začala. Podvedených v případu, o němž CNN Prima NEWS již informovala, stále přibývá. Jen skupina na sociálních sítích, kde se podvedení klienti sdružili, čítá už přes sedm set členů. Jsou mezi nimi i Lucie z Karlovarska a Michal z Ostravska.
„Netušili jsme, že má platforma TikTok i svou odvrácenou tvář a něco takového dovoluje,“ uvedla pro americkou stanici ABC Christal Arroyová, matka devítileté Arriani. Svou sestru našel bratr, jak visí na skříni za vodítko na psa. Pětiletý chlapec jí nedokázal pomoci. Ani otec, který dorazil z pracovny, už ji nezachránil.
„Chtěli bychom, aby se už žádné dítě nedostalo do podobné situace,“ řekl televizi otec Arriani Heriberto Arroyo. Rodina podala na TikTok žalobu. Provozovatel měl podle nich vědět, že obsah je návykový a cílí na děti.
TikTok se brání, že podobný obsah maže. Po zadání hesla „blackout challenge“ se nově objeví upozornění „Na tvé bezpečnosti záleží“. Děti se ale k videím dostanou i tak – třeba si je přeposílají mezi sebou. To byl i případ 12leté Argentinky Milagros. Inspirovala se videem od kamarádky a 13. ledna zemřela v přímém přenosu na udušení.