Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Úřad ve středu sdělil, že aplikace představuje bezpečnostní hrozbu. Zvážit její používání i to, co skrze ni lidé sdílí, doporučuje úřad i široké veřejnosti.
„Pokud potřebujete WeChat používat, doporučujeme, abyste měli aplikaci nainstalovanou na jiném zařízení, než se kterým běžně pracujete a na kterém máte své účty a data. Pokud to není možné, doporučujeme, abyste WeChat ve svém zařízení měli jen na nezbytně nutnou dobu a povolovali jste aplikaci jen oprávnění, která potřebuje pro své fungování,“ uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
„Byl bych velice skeptický v otázce, jestli se TikTok dá použít bezpečně, i když nepovolíte přístup ke kontaktům a tak. Protože i firma ByteDance je v podstatě pod kuratelou komunistické strany Číny. Každá tamní firma musí mít ve své struktuře nějakou stranickou skupinu. Nejbezpečnější použití TikToku je nepoužívat jej vůbec,“ uvedl pro CNN Prima NEWS odborník na kybernetickou a informační bezpečnost Aleš Špidla.
ČTĚTE TAKÉ: Děsivý horor z českých lesů se vrací. Hra Someday You'll Return vychází ve vylepšené verzi
NÚKIB varuje před instalací i používáním TikToku na zařízeních přistupujících k systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ řekl Kintr.
Varování je pro povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti účinné od okamžiku vyvěšení na úřední desce NÚKIB. Příslušné subjekty musí přijmout přiměřená opatření. NÚKIB hodnotí hrozbu jako vysokou. „NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému jako nejsnadnější způsob, jak uvedenou hrozbu co nejvíce eliminovat,“ sdělil úřad. Na mysli má pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům.
„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Pro mě je stěžejní, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování ČR a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr. Široké veřejnosti úřad doporučuje zvážit využívání aplikace a zejména to, co přes ni lidé sdílí. Osobám ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích pak výslovně doporučuje aplikaci nepoužívat.
NÚKIB ve varování zmiňuje obavy z toho, že zájmy čínského státu mohou být kladeny nad zájmy uživatelů. Aplikace podle úřadu například zjišťuje informace o dalších nainstalovaných aplikacích. Obsah soukromé komunikace nahrává na servery ByteDance, pravidelně kontroluje polohu zařízení a má přístup ke kontaktům, informacím o zařízení, sítích WiFi či kalendáři. „Množství dat a způsob, jakým jsou sbírána, může sloužit k zacílení kybernetických útoků na konkrétní osoby, a tím zvýšit riziko jejich úspěchu,“ stojí ve varování.