Senátní volby mají své vítěze i poražené. Za vítězství lze bezpochyby pokládat například zisk nadpoloviční většiny hlasů či postup do druhého kola s velkou šancí na zisk senátorského postu. Coby prohra se pak určitě vnímá, když ani do druhého kola nepostoupí stávající senátor, nebo když známá osobnost ve volbách zcela vyhoří. Podívejte se v přehledu CNN Prima NEWS na ty nejzajímavější vítěze a poražené letošních senátních voleb.
Za naprostého vítěze lze nade vší pochybnost označit senátora a bývalého starostu Krásné Lípy Zbyňka Linharta (STAN). Ten na Děčínsku obhajoval svůj senátní mandát, což se mu podařilo splnit již v prvním kole. Získal téměř 53 %, přičemž druhý v pořadí, Jiří Anděl (za ANO), měl o více než 30 % méně. Linhart se stal jediným senátorem v letošních volbách, u něhož není třeba pořádat kolo druhé.
Těsně pod hranicí 50 % získaných hlasů pak skončila Miroslava Němcová (ODS) na Praze 1. I tak se jedná o veliký úspěch. Za týden se tak o post v horní komoře Parlamentu definitivně utká s nynějším senátorem Václavem Hamplem (KDU-ČSL), který na ní v prvním kole ztrácel také téměř 30 %.
Velký počet hlasů získali také senátoři zvolení za STAN David Smoljak a Jan Sobotka. Smoljak na Praze 9 získal přes 42 %, přesto ještě bude muset absolvovat druhé kolo s kandidátem ODS Eduardem Stehlíkem. Sobotka získal přes 41 %, ale svoji obhajobu bude muset ještě potvrdit proti Janu Jarolímovi (ANO). Sobotka mandát předloni získal na úkor jiného kandidáta hnutí ANO – Jiřího Hlavatého. Ten získal post poslance, čímž mu zanikl mandát v Senátu, což mu ovšem vadilo a tak se o senátorský mandát ucházel znovu.
Ludvík neuspěl ani přes masivní kampaň, mezi poraženými i komunisté
Řada kandidátů však v boji o Senát neuspěla. Platí to i pro některé známé osobnosti či bývalé politiky. U některých z nich pak lze vyloženě říci, že propadli.
Změna je možná a přijde. ANO vládne papalášským způsobem, zní z hnutí STAN
Ve volebním štábu hnutí STAN se v sobotu večer tleskalo a jásalo. Vítězství slavil především liberecký hejtman Martin Půta, který své křeslo obhájil už potřetí a Starostové pro Liberecký kraj získali rekordních 38 procent hlasů. Další úspěch zaznamenalo hnutí STAN v Královéhradeckém a Středočeském kraji, kde porazilo ANO a dosavadní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.
Tvrdou prohru zažil například exministr zdravotnictví a ředitel FN Motol Miloslav Ludvík (ČSSD). Ten sice na Praze 5 skončil třetí, ale na postupující kandidáty Michaela Žantovského s Václavem Láskou ztrácel více než 20 %. K úspěchu mu nepomohla ani masivní kampaň, která byla v městských částech spadajících pod tento volební obvod viditelná na každém kroku v podobě billboardů a plakátů, ani podpora vládního hnutí ANO.
Pomyslný direkt dostal také exministr kultury Vítězslav Jandák kandidující za hnutí ANO. Původně se mělo za to, že by mohl ohrozit nynějšího senátora a svého bývalého stranického kolegu z ČSSD Milana Štěcha, ale nakonec skončil až na čtvrté pozici, přičemž na Štěcha ztrácí téměř 20 % hlasů.
Neuspěli ani kandidáti KSČM a zároveň nynější poslanci Pavel Kováčik a Miloslava Vostrá. Kováčik se ve znojemském volebním obvodě umístil až na čtvrté pozici, když mu na postup do druhého kola chybělo více než 16 %. Vostrá se pak s pouhými šesti procenty hlasů umístila ve druhé polovině mezi kandidáty na Kladensku.
Drtivá prohra pro Dienstbiera i Železného
Pokus o návrat do aktivní politiky hrubě nevyšel například Vladimíru Železnému. Bývalý ředitel TV Nova a bývalý europoslanec nejenže za Trikoloru na Znojemsku neuspěl, ale dokonce se mezi kandidáty umístil až na posledním místě. Stejný osud potkal i bývalého kontroverzního senátora Vladimíra Drymla. I on skončil poslední, tentokrát v obvodu Hradec Králové.
Poslanec Jiří Dolejš o volebním výsledku komunistů: Je to prohra
Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) označil volební výsledek komunistů v krajských volbách za prohru. Podle něj navíc karanténa omezuje možnosti strany na výsledky reagovat. Na Twitteru mluvil o potřebě najít cestu ze dna. První místopředseda KSČM Petr Šimůnek řekl, že se na výsledku mohly podepsat i obavy komunistických voličů z nákazy koronavirem.
Z bývalých politiků neuspěli ani Antonín Seďa s Bohuslavem Chalupou. Prvně jmenovaný působil dlouhých patnáct let v Poslanecké sněmovně (2002 až 2017), přesto mu jeho politické zkušenosti tentokrát nepomohly. Na Uherskohradišťsku skončil z pěti kandidátů až čtvrtý s necelými 10 %. To Chalupa, bývalý poslanec hnutí ANO, nezískal ani procento. V obvodě Brno-město dostal 0,95 % za hnutí PRO zdraví a sport, což jej zařadilo na předposlední místo.
Z horní komory Parlamentu vypadlo hned několik nynějších senátorů. Ani do druhého kola volby nepostoupili Miroslav Nenutil s Ivo Bárkem (oba ČSSD) a Jaroslav Malý (za ČSSD). Kromě nich neuspěl ani bývalý ministr pro lidská práva a v minulosti taktéž jeden z kandidátů na prezidenta Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten na Kladensku, kde mandát obhajoval, obsadil dokonce až šestou pozici.