Vláda dává zpřísnění lustračního zákona k ledu. Babišovi tak cestu do vlády nezkomplikuje

Sněmovna se vyhne jedné velké politické bitvě. Tu by způsobilo projednávání novely lustračního zákona. Respektive jeho zpřísnění, které by v praxi mohlo ztížit expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) návrat do vlády, pokud tak ve volbách rozhodnou voliči. Poslanci totiž novelu, která leží v dolní komoře od roku 2022, už nestihnou projednat a ani vláda na to tlačit nebude.

Zpřísnit lustrační zákon kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení. Do toho ale přišla kritika novely od vládních legislativců, smír Babiše se slovenským ministerstvem vnitra ohledně evidence jeho jména v dokumentech StB a hlavně se opoziční obstrukce staly ve Sněmovně denním chlebem. Priority vlády tak leží jinde.

DÁLE ČTĚTE: Policie zahájila stíhání Okamury kvůli „chirurgům z dovozu“. Šéf SPD již obdržel oznámení

Že projednání takto výbušné novely není na pořadu dne, uznali představitelé koalice, které redakce oslovila. „Já to teď už pokládám v podstatě za vyloučené,“ řekl redakci CNN Prima NEWS poslanec ODS Marek Benda na dotaz, zda bude kabinet usilovat o projednání a dotažení novely. „Jsme na konci února, tři čtení ve Sněmovně trvají minimálně padesát dní, spíše více, zejména za odporu opozice. Některé věci, u nichž byl příliš velký odpor opozice, nebo nebyla vůle koalice, holt spadnou pod stůl,“ dodal.

Novela je priorita TOP 09 i vlády, řekl redakci vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zároveň ale uznal, že opoziční obstrukce ve Sněmovně projednání novely příliš nenahrávají a stále není dáno, kdy se novela projedná.

„Při konkurzu na přednostu kliniky, děkana či rektora předkládám lustrační osvědčení, to je správně. Ale nadřízený těchto lidí, ministr školství nebo ministr zdravotnictví, to dělat nemusí. Absurdní. Chápu na druhé straně, že jsou ve Sněmovně jednotlivci, a typickým příkladem je pan předseda Babiš, kteří udělají úplně všechno pro to, aby ten zákon neprošel," řekl Válek. „Jsem přesvědčený, že ve vládě není nikdo, pro koho by to priorita nebyla, nicméně situace ve Sněmovně je, jaká je,“ dodal.

Vláda chce dotáhnout reformy a dostavbu Dukovan

Hnutí ANO, které by novelu bralo jako pokus o vyřazení Babiše z vládního angažmá, už dříve avizovalo, že bude chtít zrušení všech lustračních zákonů. „Mám připraven pozměňovací návrh, kterým navrhnu zrušit veškeré lustrační zákony,“ uvedla loni v létě pro CNN Prima NEWS poslankyně ANO Berenika Peštová.

Premiér Petr Fiala na dotaz, kterou legislativu chce vláda ve Sněmovně dotáhnout do konce, zmínil třeba schválení flexi novely zákoníku práce. „Pomůže zaměstnancům i zaměstnavatelům. Z reforem chceme dokončit revizi dávek, aby více podporovaly ty, kteří si aktivně hledají práci. Dále chceme schválit reformu trestního zákoníku, která obsahuje nejen dekriminalizaci marihuany, ale i změny, po kterých dlouhodobě volá odborná veřejnost,“ uvedl Fiala pro CNN Prima NEWS.

DÁLE ČTĚTE: Za pět dvanáct a další problém na obzoru pro Spolu. Musí najít pro TOP 09 náhradu za Prahu

Priority jsou podle Fialy i podpora hospodářského růstu, podpis smlouvy s dodavatelem nových jaderných bloků do Dukovan včetně výrazného zapojení českého průmyslu a masivní výstavba dopravní infrastruktury.

Babiš spolupráci s StB dlouhodobě odmítá

Lustrační zákon budí emoce od té doby, kdy se formovala někdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předseda ANO a tehdejší ministr financí Andrej Babiš totiž nepředložil lustrační osvědčení. Lustrační zákon se tehdy na členy vlády vztahoval, povinnost však zanikla v lednu 2015 poté, co vláda Bohuslava Sobotky přijala nový zákon o státní službě.

Babiš zároveň vždy odmítal, že by s někdejší československou tajnou policií StB vědomě spolupracoval, a říká, že byl v jejích svazcích jako agent veden neoprávněně. Roky se kvůli tomu soudil. Loni na podzim přišlo uzavření smíru, ve kterém slovenské ministerstvo vnitra uznalo, že Babiš byl v dokumentech StB neoprávněně evidován jako její agent a že s ní vědomě nespolupracoval. Návrh na smír přišel od samotného Babiše. Premiér Petr Fiala v reakci na to uvedl, že Babiš se dohodl se spřátelenými slovenskými politiky.

Podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by tento smír na rozhodování tuzemských orgánů o lustračním osvědčení pro expremiéra Babiše neměl vliv. „Vnitro vychází z evidencí, které dnes spravuje Archiv bezpečnostních složek,“ uvedl pro web iDnes.cz Rakušan.

Kritika Legislativní rady vlády

Odpor opozice ale zřejmě není jediným důvodem, proč se novela nakonec nedostane na plénum sněmovny. Legislativní rada vlády ve svém stanovisku z října 2022 nejenže doporučila vládě novelu nepřijmout, ale uvedla, že „v předložené podobě tento návrh zákona nemůže obstát v přezkumu ústavnosti“.

Kabinet při vzniku novely vysvětloval, že posílí právní jistoty demokratického státu a odstraní neodůvodněné rozdíly v předpokladech pro výkon funkce ministra a jeho podřízených. „Lidé, kteří byli aktivní ve složkách, kde se donášelo a udávalo, vládnout nemají. Současná praxe, kdy lidé na nejvyšších místech ministerstev nemusejí na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem, je prostě absurdní,“ uvedl tehdy Rakušan.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Poplatky za ČT? Více než částka mi vadí, kdo je má platit, říká Nacher. Hrozí podle něj i kolize s právem EU

Tagy: