Politická dráha plná paradoxů – tak lze v krátkosti shrnout dosavadní politické působení předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Na jedné straně získala pro svou stranu jeden z nejvyšších ústavních postů a dovedla ji po dlouhých letech znovu do vlády. Na straně druhé samostatná TOP 09 skomírá v předvolebních průzkumech na hranici volitelnosti. Na začátku její politické dráhy o ní spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil jako o velkém talentu. V minulém roce naopak odchod Heleny Langšádlové z vlády hodnotil směrem k ní jako primitivní a provedený „holčičím způsobem“.
Už nebudu opět kandidovat do Poslanecké sněmovny, oznámila v úterý Markéta Pekarová Adamová. Zdůvodnila to svým zdravotním stavem. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehled dosavadní politické kariéry šéfky Sněmovny.
Politické začátky
Pekarová Adamová, reprezentantka liberálního proevropského politického proudu, je členkou TOP 09 od vzniku strany v roce 2009. V žádné jiné partaji předtím nebyla. Už o čtyři roky později získala poslanecký mandát. Mandát obhájila v letech 2017 i 2021 – tehdy vedla pražskou kandidátku koalice Spolu.
ČTĚTE TAKÉ: Rozhodnutí Pekarové může využít ODS, míní Michal. Politologové nastínili budoucnost Spolu
Ve Sněmovně mimo jiné byla místopředsedkyní poslaneckého klubu TOP 09 a předsedkyní podvýboru pro lidská práva. V dalším volebním období se stala místopředsedkyní výboru pro sociální politiku a zasedala také ve výboru pro životní prostředí. Už v opozičních lavicích byla zastánkyní korespondenční volby ze zahraničí, která v tomto volebním období prošla legislativním procesem.
Vedení TOP 09: Od místopředsedkyně k šéfování strany
Do nejvyššího vedení TOP 09 se Pekarová Adamová dostala v roce 2015, kdy byla zvolena řadovou místopředsedkyní. O dva roky později se stala první místopředsedkyní vedle předsedy Jiřího Pospíšila.
Už v roce 2017 se o ní mluvilo jako o možné nástupkyni Miroslava Kalouska, na post předsedkyně ale nekandidovala s tím, že chce založit rodinu. Kalousek ji tehdy nicméně označil za velký talent. Šéfkou strany se stala o dva roky později, post obhájila v letech 2021 a 2023. V poslední volbě neměla protikandidáta.
Stála u zrodu koalice Spolu
Společně se šéfy ODS Petrem Fialou a lidovců Marianem Jurečkou stála Pekarová Adamová u zrodu koalice Spolu. Předcházely tomu mohutné demonstrace organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii, které začaly volat po společné kandidatuře části politických stran vymezujících se proti vládě Andreje Babiše. Heslem koalice Spolu pro vítězné volby v roce 2021 bylo Změna, které můžete věřit.
Od vzniku koalice Pekarová Adamová odmítala, že by šlo o projekt na jedno použití. Pro volby 2025 plánovaly všechny tři strany společný postup i poté, co Jurečku ve vedení KDU-ČSL vystřídal Marek Výborný.
V předvolebních průzkumech se koalice Spolu pohybuje kolem dvaceti procent. Z dřívějších průzkumů, které uváděly ODS, lidovce a TOP 09 samostatně, se Topka točila těsně pod pěti procenty.
Kontroverzní výrok o svetrech
Pekarová Adamová se několikrát nedařilo v průzkumech důvěryhodnosti politiků, což proti ní opozice často používala. Například v lednovém exkluzivním výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS obdržela pouze devět procent hlasů. Největší důvěru lidé projevili expremiérovi za ANO Andreji Babišovi (28 procent) a jeho spolustraníkům Karlu Havlíčkovi (22 procent) a Aleně Schillerové (20 procent).
Rozruch vzbudila Pekarová Adamová i některými svými výroky. Věta o dvou svetrech, kterými by lidé mohli řešit situaci s nedostatkem energií, patří patrně mezi nejznámější, politička si za ní ovšem dodnes stojí. TOP 09 krátce poté založila webovou stránku s názvem Svetrem proti Putinovi, kde radila, jak a proč šetřit na energiích.
Kritiku ale sklidila Pekarová Adamová i za údiv nad novinářkou, která neměla iPhone, nýbrž Huawei. Později vysvětlovala, že šlo o nadsázku v souvislosti s rizikem z technologií z Číny.
Jako předsedkyně Sněmovny se hádá s Babišem
Po volbách v roce 2021 se o Pekarové Adamové spekulovalo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí, ale nakonec se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny. Opoziční strany jí dlouhodobě vyčítají způsob, jímž řídí sněmovnu, pokusy o odvolání ale ustála.
Přestřelky se odehrávají například mezi ní a předsedou ANO Babišem, který na ni na nedávném jednání k vládní mediální novele zakřičel, ať „jde pryč“. Opozice jí také mnohdy vyčítala, že dala přednost funkci v čele Sněmovny před členstvím ve vládě. V poslední době se to stalo argumentem části pražské ODS při vyjednáváních o lídrovi pražské kandidátky Spolu.
Svými příznivci byla naopak chválena za cestu na Tchaj-wan či na Ukrajinu a za důstojné reprezentování dolní komory.
Výhrůžky řešila policie
Politickou dráhu Markéty Pekarové Adamové provázejí i osobní útoky. Stejně jako další političky a politici čelila v minulosti podle svých slov výhrůžkám, které musela řešit policie.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lipavský fatálně selhal, je mimo hru. Fiala by ho měl hned odvola, řekl Plesl k jednání v Paříži