Většina poslanců ve Sněmovně odmítla návrh ODS, aby vláda poděkovala Tchaj-wanu za bezplatnou humanitární pomoc v podobě ochranných pomůcek. Podle ODS a Pirátů, kteří společně svolali čtvrteční mimořádnou schůzi k postupu vlády při pandemii koronaviru, by to bylo správné. S jedinou výjimkou to nepodpořili poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD.
Že Sněmovna výzvu vládě k poděkování neodsouhlasila, kritizoval například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Mě doma učili, že když něco dostanu, je slušné poděkovat,“ poznamenal Jurečka.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura vytkl předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), že návrh nepodpořil, ačkoli se s přijatou pomocí nechal vyfotografovat. Vondráček reagoval, že představitelům Tchaj-wanu za pomoc poděkoval osobně. „Taky nemusíme hlasovat úplně o všem, některé věci jsou samozřejmé,“ doplnil Vondráček. Řekl také, že za všechny dary, které vláda obdržela, vláda poděkovala.
Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Vláda poděkovala všem, kdo nám pomohl v průběhu krize. Ministerstvo zahraničních věcí opakovaně informovalo, odkud jsme obdrželi dary, kdo ze zahraničí nám poslal ochranné pomůcky či jinou pomoc. Rozhodně jsme přistupovali ke všem darům stejně,“ řekl poslancům Petříček.
Poslanci nevyhověli ani požadavku, aby vláda do konce června vyplatila odměnu medikům, kteří byli ve zdravotnických zařízeních během jarní vlny epidemie nasazeni. Podporu Sněmovny nezískala také žádost, aby vláda do konce srpna připravila a začala realizovat investiční seznam pro modernizaci zdravotnických zařízení.
Fiala: Členové vlády se raději klaněli rouškám z Číny
Opozice výsledek hlasování kritizovala. „Tchaj-wan nám pomohl, když jsme to nejvíce potřebovali, a daroval roušky. Za to se sluší poděkovat. Proto jsme k tomu vyzvali vládu, která to ale odmítla. Nedivím se, když se její členové radši klaněli letadlům s předraženými rouškami z Číny,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.
Podobně se vyjádřil i europoslanec a pražský zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Současná vládní koalice je tak servilní k čínským komunistům, že jí není trapné odmítnout poděkovat Tchaj-wanu za pomoc, kterou nám poskytl v koronavirové krizi,“ okomentoval čtvrteční hlasování.
‼️Současná vládní koalice je tak servilní k čínským komunistům, že jí není trapné odmítnout poděkovat Tchaj-wanu🇹🇼 za...
Posted by Jiří Pospíšil on Thursday, June 4, 2020
Tchaj-wan je citlivé téma české politiky i v souvislosti s možnou návštěvou této země, kterou plánuje a o níž se chce brzy definitivně rozhodnout předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Od toho ho odrazují prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Vondráček či premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůrazňují politiku jedné Číny a riziko, že návštěva tak vysoce postaveného českého ústavního činitele, jako je Vystrčil, česko-čínské vztahy poškodí.
Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.