Vláda má zpoždění se smlouvou na dostavbu Dukovan. Podepíše se v květnu, tipuje Stanjura

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by smlouva s dodavatelem stavby nových jaderných bloků v Dukovanech mohla být podepsána v květnu. Řekl to redakci CNN Prima NEWS s tím, že nyní společnosti ČEZ a KHNP kontrolují veškerou smluvní dokumentaci, která má stovky stran a další tisíce stran tvoří přílohy. Původně měla být dohoda o největší investici v dějinách ČR podepsána do konce března. Dotáhnout tendr na dostavbu jaderné elektrárny označil premiér Petr Fiala (ODS) v dřívějším vyjádření pro CNN Prima NEWS za jednu z priorit do konce funkčního období svého kabinetu.

„Jedno z rizik, které bylo mimo ČR, se podařilo odstranit. Vznikla dohoda mezi Korejci a firmou Westinghouse. Oni samotní (Korejci) požádali o nějaký odklad v jednání, protože museli zapracovat dohodu do svých nabídek i směrem k Dukovanům,“ řekl redakci Stanjura k urovnání sporů mezi firmami o know-how k jaderným technologiím.

Podcast SPÁLENÁ ZEMĚ: Pomoc psychologa potřebuje drtivá většina Ukrajinců. Nejhůře jsou na tom zajatci

Důvodem pro zpoždění podpisu finálních smluv ale byla i míra zapojení českých firem do celého projektu a role antimonopolního úřadu (ÚOHS). Ten zakázal podepsání dohod do doby, než rozhodne o námitkách neúspěšných uchazečů z tendru. Nyní řeší úřad námitky francouzské firmy EDF.

Podle původního harmonogramu měla být s dodavatelem stavby podepsána smlouva do konce března. To neplatí. „Předpokládám, že to bude v tomto kvartále. Kdybych si měl tipnout, tipnul bych si, že v květnu by se smlouva mohla podepsat. Podle mých informací je text připraven. Obě dvě strany jej kontrolují. Samotná smlouva má pět set stran, několik tisíc stran tvoří přílohy. Nyní se ten text zamkl a kontroluje se, že co se dohodlo, je ve smlouvě,“ řekl dále Stanjura s tím, že za deset až jedenáct let bychom mohli mít první dodávky z nových bloků.

Jaké bude zapojení českých firem?

Velká pozornost okolo dostavby Dukovan se v posledních měsících věnuje tomu, jaký podíl na dostavbě sehrají tuzemské firmy. Korejská společnost KHNP v minulosti přislíbila, že bude až šedesátiprocentní. Stejné číslo zástupci firmy zopakovali i nedávno s tím, že jej ale dosáhnou až po dostavbě obou reaktorů, tedy po roce 2038.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) následně avizoval, že česká vláda bude po korejské společnosti ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě. Celkově pak podle něj platí požadavek na zapojení českého průmyslu v 60 procentech projektu.

Poté, co se dohody s KHNP podepíšou, plánuje kabinet představit model financování nových reaktorů. I kolem toho se očekává velká debata.

Výhrady opozice k tendru

Opoziční hnutí ANO má k průběhu tendru výhrady. Vláda by podle místopředsedy ANO i Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka měla přenechat podpis smlouvy na dostavbu kabinetu, který vzejde z podzimních voleb, protože stále nezajistila dostatečný podíl českých firem na projektu.

To premiér Petr Fiala odmítl. Už dříve označil podpis smluv za jednu z priorit svého kabinetu do podzimních voleb. „Ve zbytku volebního období se zaměřujeme na podporu hospodářského růstu a dokončení potřebných reforem. Počítáme s podpisem smlouvy s dodavatelem nových jaderných bloků do Dukovan, včetně výrazného zapojení českého průmyslu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS v únoru.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ostrá hádka o Ukrajině. Co si to dovolujete, ptal se Fiala z SPD, Výborný si ťukal na čelo

Tagy: