Zdaňme krizové zbohatlíky. Vláda by měla změnit systém a převzít ČEZ, má jasno Špidla

Nejsilnějším lékem na zvládnutí aktuální ekonomické a energetické krize by byla cíleně mířená pomoc a zavedení progresivní sektorové daně z nadměrného zisku. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Vladimír Špidla. ODS podle něj v minulosti vytvořila rámec, ve kterém nelze občanům jednoduše pomáhat.

Poslední volební průzkum ukázal, že by ze sněmovny vypadli KDU-ČSL a Starostové, do Thunovského paláce by se naopak vrátili sociální demokraté. „Myslím si, že to signalizuje změnu trendu. Výzkumy ale mají určitou míru přesnosti, jednoduchý úsudek se tak udělat nedá,“ řekl Špidla. Vzestup ČSSD považuje spíš za efekt aktuální situace než její politiky.

Podle předsedy strany Michala Šmardy jedinou věcí, jež musí ČSSD udělat, je omluva za chyby a slib, že už se nebudou opakovat. S tím však Špidla nesouhlasí. „To samozřejmě nestačí. Důležité je, abychom se jako sociální demokrati vrhli do politického zápasu,“ pronesl. „Jediná metoda, která je v politice zásadní, je bojovat za svoje hodnoty, v případě ČSSD za základní sociálnědemokratické cíle. Tam, kde je problém, tam, kde je konflikt, mají být Sociální demokraté,“ konstatoval bývalý šéf ČSSD a dodal, že pád jeho strany zapříčinil hlavně dlouhý pobyt ve vládě.

„ČSSD dokázala v rámci vlády posunout tu agendu směrem k sociální demokracii. Domáčkla Andreje Babiše, aby převzal její principy. My jsme ale byli výrazně slabší partner. A jak to tak bývá, výhody vždycky shrábne ten silnější,“ vracel se v čase Špidla.

Řešením je sektorová daň

„Současná vláda hodlá svou hlavní antiinflační politiku založit na nízkých mzdách a chce, aby to zaplatili zaměstnanci. Odmítá, aby to alespoň z části platili ti, jejichž ramena jsou silná,“ pravil kriticky Špidla. Podle jeho názoru by se měla zavést zvláštní sektorová daň na mimořádné zisky pro právnické osoby. „V každé takovéto době existují ‚krizoví zbohatlíci‘. Bylo by na místě je zdanit.“

Průzkum společnosti PAQ Research odhalil, že počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z loňských devíti procent na současných 16. Vláda nedělá dost pro to, aby nenechala lidi padnout do chudoby, myslí si Špidla. „Ona ani nemůže. Je to vláda politicky dominovaná ODS a její posvátná mantra je, že se nebudou zvyšovat daně. Tím si vytváří rámec, ve kterém tuto situaci zvládnout nemůže.“

„Vláda by měla jít cestou k převzetí ČEZ. Tím by se dostala přímo k tvorbě cen. V případě tak velkého uskupení jako jsou právě České energetické závody, by se to projevilo v celém systému,“ uvedl. Nebál by se ani toho, že by celý proces měl trvat příliš dlouho. „Je mimořádná situace. Moje zkušenost mi říká, že v takových časech jde všechno mnohem rychleji, než by si člověk myslel.“

Špidlovi vadí také nedostatečně cílená pomoc. „Celkový administrativní systém je dlouhou dobu budován pod principem kulturní hegemonie pravice, která má obavu, aby se nepředala. Následkem toho, že se zneužívaly sociální dávky, což sice představovalo asi 0,003 procenta HDP, se vytvořil systém, aby bylo mimořádně obtížné se k tomu dostat. Systém teď není schopný lidem pomáhat,“ měl jasno.

Existuje potřeba Sociální demokracie

Před blížícími volbami do zastupitelstev obcí uzavřelo ČSSD v několika volebních okrscích koalici se Stranou přímé demokracie. Špidla to nepovažuje za dobrý nápad. „Jít s SPD je hrubě proti sociálnědemokratickému přesvědčení a nemůže to vést k úspěchu,“ řekl.

Vladimír Špidla letos kandiduje do senátu, kde má ČSSD jen tři mandáty. „Musíme počkat na volby. Atmosféra se určitým způsobem mění a já si všímám, že existuje jakási kulturní potřeba Sociální demokracie,“ hodnotil šance strany. „Na podzim i přesto, že se ČSSD do sněmovny nedostala, jsem měl hodně preferenčních hlasů. Navíc mě požádala místní organizace v Praze 4, abych kandidoval do senátu. Uvnitř Sociální demokracie se to setkalo s kladným ohlasem, takže jsem ten mandát převzal,“ dodal.

Eventuální vznik levicové vlády považuje Špidla za běh na dlouhou trať. „Obnovení levice po minulých parlamentních volbách zabere určitě víc času než jen do voleb následujících,“ uzavřel Špidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:20

Kadyrov navrhuje zaútočit jadernými zbraněmi

16:52

Itálie ode dneška bez ruského plynu

16:12

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že vojska z Lymanu pouze přesunuje na výhodnější pozice

15:46

Řekněte jim, že je lepší být v našem zajetí než v ruské armádě, komentuje ukrajinská armáda nepřítelovu mobilizaci

Čekání je u konce. Krejčíková má po delší době na dosah titul, zvládla dlouhý thriller

Barbora Krejčíková si po téměř devíti měsících zahraje o titul na WTA Tour. Šestadvacetiletá tenistka otočila v estonském Tallinnu více než tříhodinový duel proti druhé nasazené Švýcarce Belindě Bencicové a po vítězství 6:7, 7:6 a 6:2 je dál ve hře o první triumf v sezoně. V nedělním finále vyzve domácí Anett Kontaveitovou, nebo její krajanku Kaiu Kanepiovou.

Nejsem připraven zabíjet. Ruský rapper raději spáchal sebevraždu, než aby válčil

Sedmadvacetiletý ruský rapper Walkie spáchal sebevraždu, aby nemusel na frontu. Umělec – vlastním jménem Ivan Vitalijevič Petunin – se tím vzepřel mobilizaci vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho tělo našla policie poblíž výškové budovy v Krasnodaru. Předtím na sociálních sítích zveřejnil vzkaz na rozloučenou, ve kterém veřejnosti sdělil, že nemá právo nikoho zabíjet pro jakékoliv ideály.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Záběry z boje: Dron rozmetal oddíl Rusů. Nechoďte po zoraných polích, vzkázali Ukrajinci

Ukrajinská brigáda Sil teritoriální obrany (TDF) u Dněpru poslala ruským okupantům třaskavý vzkaz. Ve spolupráci s členy speciálních operací (SOF) rozmetali za pomoci granátu svrženého z dronu skupinku ruských vojáků, kteří postupovali válečnou zónou přes jedno z tamních polí. Záběry nepřátelských ozbrojenců, značně otřesených výbuchem, sdílely TDF na svém oficiálním Twitterovém účtu. Zároveň si neodpustili na jejich adresu škodolibě zavtipkovat.

Meghan rozzuřila titulka s její fotkou. Rasismus, obvinila časopis kvůli známé písni

Vévodkyně Meghan vzbudila řadu kontroverzí. Vůbec nejcitlivější bylo nařčení královské rodiny z rasismu. A nyní se opět zdá, že je toto téma pro bývalou herečku opravdu zásadní. Nová kniha s názvem Courtiers odhaluje, že manželka prince Harryho měla být pohoršena i další skutečností. Obálka časopisu Vanity Fair z roku 2017 byla podle ní rasistická, informují zahraniční weby.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.