Jan Hamáček o údajném ututlání kauzy Vrbětice (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda by měla podle Sněmovny uložit tajným službám a policii prošetření úniku informací v případu Vrbětice. Dolní komora se na tom usnesla po středeční dvouhodinové debatě o zrušené cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. I kvůli přítomnosti ředitelů všech tří tajných služeb poslanci jednali za zavřenými dveřmi, konkrétní informace i záležitosti ale nezazněly.
Na jednání vystoupil premiér Andrej Babiš a řada diskutujících. Za tajné služby promluvil jen ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace v takovém rozsahu, a odkázal na příslušné komise.
Sněmovna ale odmítla návrh, aby komise záležitost projednaly. Bartošek věří tomu, že komise pro kontrolu činnosti zpravodajských služeb o věci debatovat budou. „Řada otázek zůstala nezodpovězena,“ uvedl.
Podle předsedy SPD a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury se usnesení Sněmovny týká úniku informací, který už řeší policie po trestním oznámení, kterému čelí policejní prezident Jiří Švejdar.
„Není možné, aby informace, které se zcela zásadně dotýkají bezpečnosti státu, unikaly do médií,“ řekl novinářům Bartošek. V médiích se podle něho objevovaly opakovaně vyhrazené informace. „To znamená, že nějak se k nim ten dotyčný musel dostat. Pro nás je důležité vědět, kde a z jakých zdrojů tyto informace unikly,“ dodal.
Vystoupení premiéra bylo podle Bartoška spíš popisné, do podrobností nezacházel. „Povinnost před Sněmovnou splnil, každopádně na řadu otázek neodpověděl, podotkl. Předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip řekl, že atmosféra středeční debaty byla důstojnější než v úterý.
Kauza Vrbětice
Kauzu Vrbětice otevřeli na plénu Sněmovny poslanci už v úterý odpoledne. Chtěli řešit informace webu Seznam Zprávy, že chtěl Hamáček zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích ututlat. Jednání, které trvalo zhruba dvě hodiny, bylo neveřejné a probíhalo za zavřenými dveřmi. Zákonodárci museli odevzdat veškerou techniku a shoda byla i na tom, že z jednání se nebude pořizovat tradiční záznam.
Podle následných vyjádření některých poslanců se ale nic nevyřešilo. Ke slovu se vůbec nedostali přizvaní zástupci bezpečnostních složek, kvůli jejichž případné výpovědi bylo jednání neveřejné, a přítomní poslanci hodnotili jednání jako frašku.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který byl na jednání také, dokonce řekl, že se za poslance styděl. „Nebudu komentovat informace, které tam proběhly. K té atmosféře – já jsem se styděl. Styděl jsem se za způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost (zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích, pozn. red.). To jednání bylo nedůstojné a nejapné,“ zhodnotil Zeman.
Kauza Vrbětice českou politikou hýbe už několik týdnů. K poslednímu zvratu došlo v úterý, kdy web Seznam Zprávy uveřejnil článek o tom, že plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy měla být snahou celou aktivitu ruských agentů na našem území zahladit, ututlat informace a vyměnit to za milion vakcín proti covidu Sputnik V a organizaci summitu ruského a amerického prezidenta v Praze.
Část opozice v této souvislosti mluví o vlastizradě ze strany Hamáčka a požaduje jeho konec ve funkci ministra vnitra. Hamáček informace Seznam Zpráv odmítá, vše popírá a tvrdí, že cesta do Ruska byl jen zastírací manévr. Stojí za ním i poslanci ČSSD a podporují, aby se vše na půdě Sněmovny vyřešilo. Zda k tomu ale ve středu či v nejbližších dnech skutečně dojde, není vůbec jasné.