Máme od vlády písemně slíbené, že se daně zvyšovat nebudou. Případný přesun ubytovacích služeb ze snížené sazby DPH do základní ale zvýšení daní je. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, podle kterého se celý sektor potácí v krizi již třetím rokem. Zvýšení DPH by navíc mohlo odrovnat malé a střední podnikatele, kteří už nemají finanční polštář.
V jaké kondici se nachází hotely, penziony nebo restaurace? Můžete se už srovnávat s čísly z předcovidového období?
Hotely na konci loňského roku skončily s nižší obsazeností zhruba o 20 procent než v roce 2019. Schází nám 30 procent zahraničních turistů. Oproti tomu ale vidíme nárůst o 10 procent u českých cestovatelů. Co se týká restaurací, tak v roce 2022 přišlo o 16 procent více hostů než v roce 2019. Snížila se ale konzumace. U obou segmentů navíc stouply náklady o 40 procent. Z těchto čísel můžeme vidět, že gastronomie ani ubytovací služby nejsou ve stavu, kdy mohou čekat další ránu v podobě úpravy daně z přidané hodnoty.
Co říkáte na samotné propočty ministerstva financí, které se v posledním týdnu mediálně probírají? Tedy že by se ubytovací služby přesunuly z 10procentní sazby DPH do základní sazby 21 procent?
Česká republika se stane originálem. V celé Evropské unii mají všechny země ubytovací služby ve snížené sazbě. Výjimkou je Dánsko, které má jednu sazbu 25 procent na vše. U stravovacích služeb to jsou dnes jen čtyři země, které je mají v základní sazbě. Slovensko bylo pátou zemí, přesto od ledna byly potraviny přesunuty do nižší desetiprocentní sazby. Je vidět, že budeme fenoménem i v tomto odvětví. Bude to znamenat tvrdý dopad do konkurenceschopnosti cestovního ruchu. Německo má ubytovací služby na sedmi procentech, Rakousko a Slovensko na deseti. Dostaneme se do situace, ve které budeme velmi znevýhodněni.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Vláda si hledá na poštách miliardičku. Zvýšení DPH je nesmysl, nechápu Fialovo jásání
Co to bude znamenat konkrétně?
Budeme muset výrazně zdražit. Když si vezmeme příklad konferencí a velkých akcí, tak se většinou v tomto regionu vybírají hotely v Praze, Vídni nebo Budapešti. Bude to obrovský zásah jako u jiných produktů. Ti, kteří ceny nebudou schopni navýšit, tak budou muset ukončit podnikání. Nelze dotovat 40procentní zvýšení nákladů z krize a navíc dalších 11 procent nárůstu daní.
Budeme mít nejvyšší DPH v Evropě, zuří podnikatelé. Jak by vypadaly ceny po změnách?
Plán ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na změnu DPH stále dráždí řadu podnikatelů. Nesouhlasí zejména s tím, že by státu odváděli nejvyšší daně z přidané hodnoty v rámci Evropské unie. Podle hoteliérů by například došlo k ohrožení až 40 procent podniků a k velké ztrátě na evropském trhu. Jak by vypadalo zdražení dalších služeb?
Máte odhad, kolik podniků by tento přesun mohl ohrozit?
To si neumím představit. Budou to desítky hotelů nebo restaurací. Zejména se bude jednat o malé a střední podnikatele, kteří jsou na tom hůře z pohledu finančního zázemí.
Umíte si představit, proč se o změně DPH nyní hovoří?
Před volbami jsme se všech politických stran ptali, jaké mají plány s cestovním ruchem a podnikáním. Jedna z otázek také mířila na daň z přidané hodnoty. Od této vlády tak máme písemný souhlas s tím, že daně se zvyšovat nebudou a že se zjednoduší daňový systém v předstihu, aby se na něj všichni dokázali připravit. Přesun služeb ze snížené do základní sazby není zjednodušení systému, ale zvyšování daní. Dokonce o 11 procent. Proč k tomu dochází? Vláda zatím nic neřekla.
Podnikatelé jsou už unavení z nestabilního prostředí
Ministr financí Zbyněk Stanjura v minulosti připustil, že o snížené sazbě uvažuje mezi 13 a 14 procenty. Pokud by se ubytovací služby přesunuly do těchto nově vzniklých sazeb, bylo by to stále problémem?
Pořád to bude zdražení. Byl by to ale logický krok, se kterým bychom se mohli vypořádat. Stále si ale myslím, že je nešťastné zasahovat do daně z přidané hodnoty. Navíc v době, kdy se náš obor potácí v hluboké krizi již třetím rokem.
Juchelka: Ať se DPH nezvyšuje vůbec. Bez daní nezbydou peníze na policii, reagoval Nytra
V tuto chvíli bych daně nezvyšoval vůbec, ale zůstal na tom, na čem jsme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO). „Bavme se naopak o tom, proč nezlevníme DPH jako v okolních státech,“ prohlásil. Současně vládě pak vytkl špatnou komunikaci s veřejností. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS) na to ironicky reagoval se slovy, že daně můžeme zrušit úplně. V takovém případě ale podle něj nezbydou peníze například na složky Integrovaného záchranného systému (IZS).
Podnikatelé byli dříve unavení z různých covid programů nebo změn, které připravovala bývalá vláda. Nejste unavený už z té současné, když v poslední době vypouští podobné balónky?
Od počátku této vlády připomínáme, že by měla daleko více komunikovat. A i systémově s lidmi, kteří zastupují podnikatele. To se ale neděje a vidíme různé návrhy s informacemi, které jsou následně dementované. Navíc, pokud mají některé změny platit od roku 2024, tak už letos v červnu je pozdě něco zavést. Všechny akce a konference se domlouvají nejméně rok dopředu. Právě teď v dubnu a květnu se řeší velké události na příští rok.
My se bohužel vracíme do situace, ve které jsme tu už byli. Politici budou rozhodovat o DPH na konci roku s platností od začátku příštího. To je to nejhorší, co může podnikatele potkat. Jsou už spíše unavení z nestabilního prostředí. Ze strany vlády se jedná o náhodné výstřely, na které se dá velmi špatně reagovat.