K VĚCI, Markéta Šichtařová - 26.10. v 12:30
Sněmovna bude příští pátek schvalovat návrh na zavedení nové daně, takzvané windfall tax. Ta by údajně měla do státního rozpočtu přinést 85 miliard korun. Podle ekonomky Markéty Šichtařové bude ale výnos nižší, než vláda odhaduje. „Celý problém není v tom, kolik peněz dostaneme do rozpočtu, ale kolik z něj vydáváme,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Daň z neočekávaných zisků, takzvaná windfall tax, se má vztahovat na některé energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Podle odhadů vlády přinese do rozpočtu 85 miliard korun. S tím ale nesouhlasí ekonomka Markéta Šichtařová. „Zdaleka není jisté, kolik daň vynese. Je odhadována na základě toho, jak si jednotlivé společnosti, které daň budou platit, vedou letos. Není ale jasné, jak si povedou příští rok,“ řekla Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Okamžitá žaloba a velikánská ostuda. Benda vysvětlil, proč ODS brání windfall tax už letos
Pokud bychom windfall tax zavedli zpětně, hrozí žaloba a velikánská ostuda, varoval v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podobně přitom mluví i další členové strany, kteří chtějí, aby daň z neočekávaného zisku platila až od roku 2023, jak to ve středu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zástupci občanských demokratů se na tom ale neshodnou s koaličními Piráty.
Se zavedením nové daně prý nesouhlasí. „Když nesouhlasím s její existencí, nemohu souhlasit ani se zacílením. Nikdo není schopen říct, co je to nadměrný zisk. Do výběru mohly spadat i jiné firmy, nebo tam některé být nemusely,“ podotkla ekonomka.
Problém podle ní nespočívá v tom, kolik peněz vláda dostane do rozpočtu, ale kolik z něj vydává. „Vláda nepotřebuje získat peníze, ale potřebuje je ušetřit. Dá se to udělat třeba propuštěním části státních zaměstnanců. Mohli bychom ušetřit řádově desítky miliard,“ myslí si Šichtařová.
Návrh Pirátů, že by se daň vybírala retrospektivně, tedy i za letošní rok, ekonomka označila za nelegitimní. „Bylo by to protiústavní. Právo nepočítá s tím, že by se pravidla měnila zpětně. Je to nemorální, kazí to podnikatelské prostředí a důvěru do budoucna. Kdyby Sněmovna požadavek Pirátů schválila, tak doufám, že by to Ústavní soud shodil ze stolu,“ sdělila Šichtařová. Piráti se ale nakonec rozhodli, že pozměňovací návrh podávat nebudou, a daň by se tak měla vybírat až od příštího roku. Sněmovna by ji měla schvalovat příští pátek.
Rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast: