S blížícím se koncem roku už je jasné, že vláda ve Sněmovně nestihne protlačit některé zákony, s jejichž účinností od ledna 2025 počítala. Jedná se například o růst platů politiků, zálohování PET lahví či zvýšení koncesionářských poplatků.
Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) například počítal s tím, že od ledna 2025 vzrostou platy vrcholných politiků zhruba o sedm procent. Plat řadového poslance a senátora by měl podle vládní předlohy příští rok vzrůst o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně a například plat prezidenta by činil 365 000 korun, což je o 23 800 korun více než teď.
K TÉMATU: Platy politiků vzrostou o 6,95 procenta, schválila vláda. Podle Babiše je to neomluvitelné
Jenže to vypadá, že se příslušná novela vůbec nemusí stihnout. Další schůze Sněmovny totiž začíná až 19. listopadu a předloha by měla projít kolečkem tří čtení. „Pokusíme se to otevřít, ale času je málo,“ přiznal CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu lidovců Aleš Dufek.
Koalice navíc bude mít zřejmě smůlu i v případě, pokud se pokusí prosadit zrychlené projednání zákona anebo zkrácení lhůt mezi prvním a druhým čtením pod 30 dní. Tento plán jí zablokuje sněmovní opozice – stačí veto dvou poslaneckých klubů anebo 50 poslanců.
A s růstem platů vrcholných politiků nesouhlasí jak ANO a SPD, tak ani donedávna vládní Piráti. Někteří opoziční poslanci chtějí navíc načíst pozměňovací návrhy na zmrazení růstu platů politiků.
Letos neprojde ani zálohování PET lahví
Další z návrhů, který od ledna 2025 nakonec účinnosti nenabyde, je novela zákona o obalech, která by zavedla zálohování PET lahví a plechovek. Kabinet ji schválil teprve v půlce října a do konce roku se legislativní kolečko s největší pravděpodobností nestihne.
Ministerstvo přitom v důvodové zprávě navrhuje, aby předpis obecně nabyl účinnosti 1. ledna 2025, zálohový systém by se ale měl spustit o rok později. „Teď budeme rádi, když do konce roku uděláme první čtení,“ uvedl Dufek.
KOMENTÁŘ: Šéf ČT straší armagedonem, televiznímu Otesánkovi by ale stačil důkladný audit
Generální ředitel ČT Jan Souček dál tlačí na zvýšení koncesionářských poplatků a začal hrozit, že pokud do natažené veřejnoprávní ruky nebudou přisypány další miliony, bude muset televize začít škrtat. Jistě, peníze navíc se hodí každému subjektu, ČT ale v první řadě potřebuje nezávislý hloubkový audit.
Skluz mají i vyšší televizní poplatky
Stejně tak vláda nestíhá protlačit novelu zákona, která by lidem zvýšila koncesionářské poplatky. Vládní předloha přitom počítá s tím, že se od ledna 2025 zvedne poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun měsíčně. Proti se staví opozice, v úvodním kole schvalování poslanci řečnili 18 hodin.
„Budeme se snažit, aby druhé čtení proběhlo do konce roku. Nelze říct, že by to nebyl problém, že se tyto zákony nestihnou schválit. Ale vždy se musí najít nějaké řešení. Sněmovna nefunguje na základě jednostranného rozhodnutí jako vláda, je potřeba se domluvit s opozicí. Každý musí vědět, že ten čas ve Sněmovně není jasný dopředu,“ prohlásil k tomu šéf lidoveckých poslanců Dufek.
Místopředseda Sněmovny a druhý muž hnutí ANO Karel Havlíček CNN Prima NEWS řekl, že co se opozici nelíbí, to se snaží maximálně oddálit. „Ale vláda má pohodlnou většinu a na všechny ty zákony měla dost času. Disponovala většinou 108 hlasů, dnes mají bez Pirátů 104. Pokud se jí dnes něco nedaří dostat do řádných termínů, je to primárně jejich odpovědnost,“ uvedl Havlíček.
Připomněl, že předchozí vlády zasedaly vždy v pondělí. Kabinet Petra Fialy má jednání ve středu odpoledne, kdy ale dříve jednávala Sněmovna. „Oni si v pondělí berou volňáska a řídí své úřady z domova ze svých pelechů. Ve středu odpoledne si místo Sněmovny dávají vládu. Tak tím pochopitelně ztrácí spoustu času. A nejsou důslední,“ prohlásil Havlíček.
Změny v důchodech vláda prosadila
Na druhou stranu, vládní koalice dokázala minulý týden ve Sněmovně i přes nesouhlas opozice protlačit důchodovou reformu, podle které poroste věk pro odchod do penze o měsíc ročně a zvýší se hranice pro odchod do důchodu na 67 let. Předlohu nyní dostane na stůl Senát.
Se změnami v penzijním systému nesouhlasí poslanci opozičních ANO a SPD. Jejich zástupci slíbili, že pokud se dostanou k moci, velkou část změn v důchodech zruší. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová také plánuje předlohu napadnout u Ústavního soudu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: PŘEHLEDNĚ: Důchodová reforma schválena. Kdy půjdete do penze a jaká bude její výše?