Vláda představila 13 strategických priorit kvůli uprchlíkům. Vyjádří se k nim veřejnost

Vít Rakušan

Tisková konference po jednání vlády

Vláda schválila 13 základních strategických priorit týkajících se uprchlické vlny v České republice, uvedl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se k těmto prioritám nyní může vyjádřit veřejnost, pak vznikne definitivní strategie. Kabinet zároveň zřídil funkci národního koordinátora, kterým bude dočasně Rakušan.

„To, co přímo pociťujeme, je uprchlická vlna, proto jsme schválili strategické priority. Materiál, který vláda schválila, nabídneme veřejnosti k diskuzi. Je to otevřený materiál a nyní se k němu budou vyjadřovat odborníci a veřejnost. Poté ho upravíme, a pak vznikne definitivní strategie, podle které budeme postupovat,“ uvedl na tiskové konferenci Fiala. Dokument podle něj projedná i Sněmovna.

Podle Rakušana, který se stal národním koordinátorem, jde o 13 priorit. Ty vláda připravila ve spolupráci s experty a týkají se digitalizace, školství, zdravotnictví, adaptace, integrace, vnitřní bezpečnosti, financování a podobně.

První krizová fáze migrační vlny totiž přechází do další a podle vlády budou potřeba dlouhodobější řešení. Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má za sebou „boj o bezpečí“, kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nyní bude třeba uprchlíky rychle stabilizovat, k čemuž mají pomoct zejména jazykové kurzy.

„Dokument posíláme i zaměstnavatelům, odborářům, Asociaci krajů, zástupcům neziskového sektoru,“ vyjmenoval Rakušan. Dodal, že další práce se bude odvíjet i od vývoje války na Ukrajině.

Vicepremiér zároveň uvedl, že do Česka od začátku války dorazilo kolem 300 tisíc běženců. Migrace z Ukrajiny podle něj zpomaluje nebo se zastavila. Odkázal na data operátorů a na zprávy ukrajinského velvyslance o návratu uprchlíků.

Uprchlická vlna za 54 miliard

Ministři na tiskové konferenci ale mluvili i o finanční stránce uprchlické vlny. Její zvládnutí vláda odhadla na 54 miliard korun. Počítá s tím, že část peněz získá od Evropské unie. Eurokomisařka Věra Jourová na středečním jednání kabinetu prý řekla, že náklady vynaložené na uprchlíky bude moct vláda po Evropské komisi žádat zpětně k 24. únoru, tedy datu vpádu Ruska na Ukrajinu.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o humanitární dávku 5 000 korun zatím požádalo 252 tisíc uprchlíků. Chce, aby dospělí co nejdříve začali pracovat. O příspěvek 3 000 korun za ubytovaného uprchlíka požádalo 8 653 českých domácností.

V Česku navíc vznikne aplikace sloužící pro sdílení údajů potřebných pro humanitární pomoc Ukrajincům. S její tvorbou a správou vyčlení ministerstvo obrany deset armádních odborníků v oblasti IT. Od ministerstva zdravotnictví dostanou starostové informace o tom, kde je nejbližší lékař s volnou kapacitou. Problémy zmapuje půlroční pilotní projekt na Vysočině, oznámil šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09).

Ministerstvo pro místní rozvoj podle Ivana Bartoše (Piráti) chystá dočasné zjednodušení stavebního řízení kvůli uprchlické krizi. Připravilo dotace na opravu obecních bytů k ubytování Ukrajinců.

Tagy: