Vláda v utajeném režimu rozhodla o uvolnění dalších 4,6 miliardy korun na zvládání uprchlické krize. Informovala o tom MF DNES. Opozice ji za tento postup ostře kritizuje. Podle ní vládní kabinet zneužívá aktuální nouzový stav.
Redakce MF DNES se ministerstva vnitra zeptala, kolik bude Českou republiku stát příchod uprchlíků. „Přesné vyčíslení není s ohledem na turbulentní a ne zcela predikovatelný vývoj možné. S určitými finančními odhady pracuje strategický materiál, který by měl být schválen na jednání vlády 13. dubna a následně by měl být představen Poslanecké sněmovně,“ sdělil jí ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Radek Šubrt.
V další větě ovšem přiznal, že vláda už 6. dubna schválila uvolnění 4,6 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na plnění úkolů souvisejících se zvládáním uprchlické vlny.
VIDEO: Vláda by měla zrušit povinné nošení respirátorů ve veřejné dopravě. Co dalšího je na programu?
Rozhodnutí v utajeném režimu
Vláda údajně měla o uvolnění finančních prostředků rozhodnout v utajeném režimu, což nepřímo potvrdilo i ministerstvo financí. „Můžeme potvrdit, že vláda 6. dubna jednala o vyčlenění částky zhruba ve výši 4,6 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy pro účely zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. Tyto finanční prostředky by měly být rozpočtovým opatřením převedeny zejména ve prospěch kapitol ministerstev školství, práce a sociálních věcí, vnitra a ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl Šimon Blecha z tiskového oddělení ministerstva financí.
Přitom už 30. března vláda schválila zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. „Jsou to výdaje na začlenění nových ukrajinských žáků a studentů od mateřských škol až po střední školy,“ řekl šéf resortu Petr Gazdík (STAN).
Válka na Ukrajině
Usnesení vlády z 6. dubna bylo nakonec zveřejněno v úterý odpoledne. Například 1,4 miliardy má ministerstvo školství využít na adaptační aktivity. Vnitro zase může použít až 350 milionů na podporu integrace a adaptace cizinců na lokální úrovni. Úřad vlády má 100 milionů na vytvoření a realizaci komunikační strategie pro řešení pomoci občanům Ukrajiny.
Opozice jednání kritizuje
Opozice utajované přerozdělování peněz kritizuje. „Nerozumím tomu, proč by mělo být přerozdělování finančních prostředků na zvládnutí uprchlické krize projednáváno v utajovaném režimu. Zejména v souvislosti s aktuální situací a nouzovým stavem, ve kterém se nacházíme, by žádné pochybnosti být neměly,“ řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
„Díky nouzovému stavu může vláda utrácet takřka bez kontroly,“ dodal místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).
Nejvyšší kontrolní úřad nevylučuje, že se stejně jako na hospodaření státu v době pandemie covidu zaměří i na hospodaření v době uprchlické krize. „V tuto chvíli v plánu kontrolní činnosti takovou kontrolu zařazenou nemáme. Nicméně nelze vyloučit, že v budoucnu se tímto tématem budeme zabývat,“ vysvětlil Václav Kešner z odboru komunikace.
Vláda by na středečním zasedání měla schvalovat strategii zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny. O den později by ji měla předložit Sněmovně. Z dat ministerstva vnitra vyplývá, že v Česku bylo k úterý zaregistrováno už více než 280 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.