Pouze zvyšujete daně a tváříte se, že škrtáte, vzkázal vládě v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Výsledek konsolidačního balíčku pak označil za kapitulaci ODS. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) sice připustil, že daně se zvyšují více, než by si přál, zároveň ale zdůraznil, že v Poslanecké sněmovně by se nikdo jiný než pětikoalice neodhodlal konsolidovat rozpočet. Hnutí ANO by podle něj jen zvyšovalo veřejné výdaje.
„Vláda se tváří, že škrtá, ale ve finále pouze přenáší poplatky na firmy, domácnosti a spotřebitele, a to zejména v energiích,“ řekl Havlíček v pořadu 360° a podotkl, že vláda se v květnu chlubila, že udělá úspory omezením dotačního byznysu. „Co v balíčku je dotační byznys? Vždyť pouze zvyšujete daně,“ vytkl Skopečkovi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kouzlení s čísly. Zemědělci skončí v klinči a zdraží potraviny, kritizuje Schillerová škrty
Zároveň připomněl, že ve vládním prohlášení stálo, že se nezvýší daně. „Premiér Fiala na podzim minulého roku tvrdil, že nebude zvyšovat ani daně z příjmu, ani z nemovitostí a ani odvody osob samostatně výdělečně činných,“ podotkl Havlíček. Výsledek konsolidačního balíčku, který v pátek schválila Sněmovna, označil za kapitulaci ODS. „Krátkodobě to pochopitelně pomůže, ale dlouhodobě ne. To není kompromis v rámci pětikoalice, to je kapitulace nejsilnější strany ODS, která rezignovala prakticky na vše,“ dodal.
PŘEHLEDNĚ: Dražší pivo, kojenecká voda i vyšší odvody. Co vše mění konsolidační balíček?
Sporný vládní konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou. Po několika dnech jednání v dolní komoře musela pětikoalice prosadit pevný čas hlasování, do rozpravy bylo přihlášeno ještě 70 poslanců, především opozičních. Vládní novela zasahuje do více než šesti desítek zákonů. Podívejte se na přehled, co všechno se má změnit.
Skopeček připustil, že konsolidační balíček zvyšuje daně více, než by si přál. „Jsem dlouhodobě přesvědčen, že problémy veřejných financí tkví na výdajové straně. Výdaje se prostě utrhly ze řetězu a jako ekonom bych raději viděl daleko větší úspory a daleko menší zvyšování daňové zátěže,“ popsal.
S tím, že by šlo o kapitulaci ODS, ale nesouhlasil. „V programovém prohlášení vlády jsme slibovali konsolidaci veřejných financí a já v Poslanecké sněmovně nevidím jinou konstelaci než tuto pětikoalici, která by se k tomu odhodlala. I kdyby existovala teoretická šance na vládu ODS a hnutí ANO, tak je mi jasné, že ANO by nebylo schopno s námi řezat výdaje,“ podotkl Skopeček. Dodal, že hnutí přicházelo v době energetické krize s nápady, které znamenaly „mamutí navýšení dalších rozpočtových výdajů“.
Podle Skopečka není ANO schopno překročit „populistický rámec“ a říct, že má alternativu. „Pak bychom se mohli shodnout, že není potřeba zvýšit daně, ale nic takového ze strany hnutí ANO nepřišlo. Naopak od něj průběžně chodí návrhy, které dramaticky zvyšují veřejné výdaje,“ uvedl Skopeček s tím, že s programovým nastavením hnutí ANO by deficity byly ještě hlubší.