Ekonom Lukáš Kovanda překvapil tvrzením, že si vláda jde pro volební triumf ve sněmovních volbách v roce 2025. Naznačuje to podle něj predikce České národní banky, podle které se podaří do voleb rapidně snížit státní dluh. Podle jiných však případná úspěšná konsolidace veřejných financí k volebnímu úspěchu stačit nebude.
„Česká národní banka vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Kabinetu se totiž podle prognózy centrální banky podaří již v příštím roce výrazně stabilizovat veřejné finance. Jejich schodek má totiž činit pouze 1,6 procenta hrubého domácího produktu. To je jen zhruba poloviční úroveň v porovnání s příslušným kritériem pro přijetí eura, které odpovídá hodnotě tří procent deficitu v poměru k HDP,“ napsal Kovanda v komentáři zaslaném redakci CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Fialu na nákupech v Německu překvapily levnější potraviny a větší balení. Opozice ho kritizuje
Kabinetu se tak podle něj podaří naplnit programové prohlášení, co se ozdravení veřejných financí týče. „Fialova vláda by tak do voleb roku 2025 měla splnit svůj klíčový slib, jímž je právě stabilizace tuzemských veřejných financí. ČNB vlastně ve své prognóze praví, že vládní strany budou moci před volbami říkat, že ‚zastavily prudké zadlužování země‘ – a budou mít pravdu,“ doplnil ekonom.
Zdražování už tak nejdražších energií? Máme možnost domácnostem pomoci, ujistil Bartoš
Pokud by měly ceny energií skutečně v příštím roce výrazně vzrůst, je možné, že vláda přistoupí k subvencím. V Partii na CNN Prima NEWS to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval, že již teď má Česká republika nejdražší energie v celé střední Evropě. Další zvýšení by proto považoval za naprosté selhání. Situaci podle něj správně řeší Maďarsko smlouvou s Ruskem.
S tím, že se vládě pravděpodobně podaří finance konsolidovat, souhlasí také ekonom Štěpán Křeček. „Každá vláda by na konci svého funkčního období měla složit účty a vyhodnotit, jak se jí podařilo naplnit programové prohlášení. Vláda Petra Fialy se zavázala, že bude průběžně snižovat rozpočtové schodky. To se daří a bude dařit i nadále. Podle současných predikcí budou veřejné finance na konci funkčního období vlády ve výrazně lepší kondici než na jeho začátku,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
To však podle něj k volebnímu triumfu nestačí. „Jsem však přesvědčen, že pouze ozdravení veřejných rozpočtů na volební triumf stačit nebude. Proto by se vláda nyní měla zaměřit na investice, rušení regulací a další růstové impulzy, aby se zvyšovala životní úroveň v naší zemi,“ doplnil ekonomický poradce premiéra.
Kubáček: Vláda pouze přenese břemeno na občany
Také politolog Jan Kubáček si myslí, že se voliče budou zajímat jiné věci. „Voliči se budou rozhodovat podle toho, jak se jim bude žít. Je to totiž od vlády jednostranná konsolidace a přenesení břemena na občany a firmy. Nevidíme, že by do toho vstoupil stát a sám se choval příkladně. Lidé to budou vládě vyčítat,“ vysvětlil politolog pro CNN Prima NEWS.
„V zahraničí to byli voliči schopni ocenit v momentě, když vláda jinak komunikovala – otevřeně, šla příkladem, za svými parametry si stála, neustále je neměnila a byla vděčná. Margaret Thatcherová si na tom postavila kariéru. Vítězila, protože komunikovala srozumitelně, ale hlavně uhájila Falklandy. Volič často vládu hodnotí úplně podle něčeho jiného,“ doplnil Kubáček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zlý fialový mimoň trpí bájnou lhavostí, řekl Babiš. Ohledně cen energií nechápu premiérovu drzost, dodal