Vláda slibovala vyšší podporu. Příspěvky jsou však nižší, zlobí se lidé v krizi

Lidé, které zasáhla energetická krize, mohou žádat o takzvaný příspěvek na bydlení. Na sociálních sítích se ale mnozí svěřují, že jim přišla nižší podpora, než na kterou byli zvyklí a kterou potřebují. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že takových případů je minimum a příspěvek na bydlení byl poukázán většině žadatelů včas.

Paní Renáta má stále stejné příjmy i výdaje, příspěvek jí tak měl zůstat stejný. Očekávala, že jí na účet přijde jako každý měsíc kolem pěti tisíc korun. „Že mi najednou přišlo snížení na 2 300 korun, je šílené. Nyní vůbec nevíme, jak to budeme zvládat, protože část peněz musíme dát na vyrovnání minusu,“ podotkla.

Vyrovnání půjde z dávek, které paní Renáta pobírá na svého nemocného syna. Ten její péči potřebuje celý den. Méně peněz na účet ale nepřišlo jen jí. „Taky mi podporu snížili o tři tisíce,“ podotkla další žena na sociálních sítích. A mnozí s jejím přiznáním souzní. „Mně to také snížili a příjmy mám stále stejné,“ napsala další uživatelka.

Mnozí nechápou, jak je to možné. „Blbost, přece mají zvyšovat,“ poznamenal jiný uživatel a další dodal: „Jak zvláštní, měli zvyšovat a plno z vás píše, jak se jim příspěvek snížil.“ Úřad práce, který příspěvek vyplácí, však jakékoliv pochybení vyloučil. Podpora na bydlení se posuzuje podle výše příjmů a výdajů.

„Pokud rodině vzrostou výdaje, například kvůli zdražení záloh na energie, může dojít v následujícím čtvrtletí k jejímu zvýšení. A naopak, pokud příjmy vzrostou nebo výdaje klesnou, tak se adekvátně k tomu sníží i měsíční částka,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Podle poslance Aleše Juchelky (ANO) lidem přišlo méně peněz, neboť jim v říjnu až prosinci zůstaly přeplatky za energie.

Proti rozhodnutí se můžete odvolat

„Pokud přišla konečná faktura za energie a je tam nějaký přeplatek, tak rozumím tomu, že se musel na základě zvýšených příjmů do rodiny snížit příspěvek na bydlení,“ uvedl Juchelka. To paní Renáta přiznává. Přeplatek za energie ale dostala ve výši pouhých 600 korun. Proti rozhodnutí o snížení příspěvku se tak může bránit.

„Proti rozhodnutí se příjemce dávky může v zákonné lhůtě, to znamená do 15 dnů od doručení rozhodnutí, odvolat,“ doplnila Beránková. Právě to hodlá paní Renata udělat. O příspěvek na bydlení za minulý měsíc nově požádalo 17 tisíc lidí. Jestli i vy na podporu dosáhnete, můžete zjistit pomocí kalkulačky na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Tagy:
peníze krize energie pomoc bydlení kritika Ministerstvo práce a sociálních věcí odvolání kalkulačka vláda příspěvěk Aleš Juchelka Úřad práce České republiky