Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.
Novela zvedá zpětně od ledna takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Zvýšení činí zhruba 1 100 až 2 100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. O podporu budou moci nově žádat také podnájemníci a vlastníci rekreačních objektů, kteří v nich trvale bydlí. Normativ budou mít stejný jako vlastníci bytů. Jejich rekreační stavby ale budou muset splňovat určité standardy pro bydlení.
Nákup nemovitostí neodkládejte. Pro prodej ideální čas teprve přijde, radí ekonom
Ceny nemovitostí stále rostou a podle odborníků porostou i nadále. Pokud kupujete nemovitost, musíte sáhnout už opravdu hluboko do kapsy a zadlužit se na celý život. Například v Brně se cena za metr čtvereční historicky poprvé vyšplhala nad sto tisíc korun.
Na vyšší dávky pro víc lidí bude podle ministerstva práce a sociálních věcí tento rok potřeba asi 2,6 miliardy až tři miliardy korun navíc. Pomoc by mohlo letos dostat podle odhadů 220 tisícům až 280 tisícům domácností.
Nárok mají vlastníci i nájemníci
Na příspěvek na bydlení nyní mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Normativ se pohybuje v družstevních a vlastních bytech podle počtu členů domácnosti od zhruba pěti tisíc do 12 200 korun. V nájmu je to pak asi od 5 600 korun do 20 500 korun, roli hraje i velikost města.
Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, novela zvedá normativ ještě o 1 120 korun. Ve vlastním či družstevním bytě jde o 1 180 korun. Pro dvojici v nájmu se normativ podle novely upraví o 1 130 korun, ve vlastním a družstevním bytě o 1 219 korun. Třem lidem vzrostou částky pro výpočet dávek o 1 607 a 1 733 korun, čtyřem a více osobám pak o 1 974 a 2 147 korun.
Trpět budou samoživitelky i senioři. Čeká nás rekordní inflace, shodli se ekonomové
Ekonomové Dominik Stroukal a Ilona Švihlíková ve vysílání CNN Prima NEWS upozornili, že inflace, která podle odhadů ministerstva financí letos dosáhne průměrné výše 8,5 procenta, způsobí značné zdražování. To se podle nich dotkne zejména těch, kteří už před inflačním impulsem nebyli v lehké situaci.
Vláda by mohla letos normativ dál zvýšit, pokud by se odhadované průměrné náklady u energií proti loňsku změnily „významným způsobem“. O kolik by se musely zvýšit, předloha neupřesňuje. Odhad by dalo ministerstvo průmyslu a obchodu s Energetickým regulačním úřadem, pokud by mu to kabinet uložil.
Zeman podepsal i zmrazení platů
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pondělí informoval, že Zeman také podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Podle kritiků je novela protiústavní kvůli snížení platů soudců i schválení ve stavu legislativní nouze. Novelu, kterou prosadila vláda v obou komorách Parlamentu, přičemž Senát ji přijal bez možnosti ji upravit, zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu.
Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je opět sníží. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.
Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle oponentů ale na úsporu 0,6 miliardy korun, z nichž většinu tvoří výdaje právě na platy soudců a státních zástupců, nelze použít ustanovení o hrozbě škody velkého rozsahu, kterou vláda zdůvodnila nutnost zrychleného projednání novely.
Odpůrci novely vyjádřili pochopení pro snahu vlády snížit výdaje státu v době pokračující koronavirové epidemie a zadlužení země v minulých letech. Poukázali ale na to, že celkový efekt zmrazení by představoval nejvýše 0,14 procenta vykázaného schodku státního rozpočtu za loňský rok.