Vláda: Končí vyhrazené hodiny pro seniory v obchodech, klesne DPH na ubytování

Vláda. Ilustrační foto: ČTK

Vláda dnes schválila několik důležitých změn: Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody. Sníží se DPH z 15 na 10 procent u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní, sportovní akce, na sportoviště nebo do saun. Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít, řekl ministr zdravotnictví. O dalších změnách čtěte níže.

Roušky nově nebudou muset nosit zaměstnanci nebo plavčíci

Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest nebudou mít také plavčíci, trenéři a instruktoři vykonávající činnost u bazénů a dodržující odstup dvou metrů. Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení.

Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Ode dneška už nemusí lidé venku nosit roušky při dodržení dvoumetrových odstupů. Povinnost nadále platí při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.

Od úterý neplatí v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory

Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době mezi 08:00 a 10:00 jen lidé starší 65 let. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí COVID-19.

ŽIVĚ: TK po jednání vlády

Tisková konference po jednání vlády: Od úterý se otevřou všechny hraniční přechody s Německem a Rakouskem. V obchodech končí vyhrazené hodiny pro seniory. Vláda rovněž schválila daňový balíček, snižuje se DPH u ubytování.

Posted by CNN Prima NEWS on Monday, May 25, 2020

Kabinet se naposledy možností zrušit vyhrazený čas pro nákupy seniorů zabýval před dvěma týdny. Tehdy se však i s ohledem na názor epidemiologů rozhodl opatření zatím nechat v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že se vláda k záležitosti vrátí na některém z dalších zasedání.

„Jsem rád, že vláda konečně vyslyšela naše argumenty. Toto opatření ztratilo odůvodnění. Ukázalo se, že obchody s potravinami nebyly zdrojem nákazy,“ řekl  prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10:00 a 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 07:00 a 09:00. Omezení se také přestalo týkat lékáren s ohledem na to, že do nich lidé míří v různé denní doby podle toho, kdy jdou od lékaře.

Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. Necelý týden od platnosti původního opatření se pak vyhrazená doba posunula na dosavadní čas od 08:00 do 10:00. Kabinet ji navíc omezil na prodejny potravin a drogerie přes 500 metrů čtverečních. Menší prodejny musely zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.

Snížení DPH z 15 na 10 procent u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní, sportovní akce, na sportoviště nebo do saun

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to dnes schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Od středy bude možné na 48 hodin cestovat mezi ČR a SR

Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

„Teď jsem mluvil se slovenským premiérem Igorem Matovičem a dohodli jsme se, že od středy 27. 5. umožníme českým a slovenským občanům cestovat mezi našimi státy, pokud se vrátí zpět do 48 hodin. Bude to možné bez testů a bez karantény. Kontrolovat by to měli slovenští policisté," napsal premiér.

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem namátkové

S Rakouskem a Německem se od úterý otevřou všechny silniční a železniční přechody, konroly budou namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

„V rámci rozvolňování podmínek budou kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem cílené a namátkové, policie nebude kontrolovat každého cestujícího. Místa bude policie vybírat flexibilně na základě vyhodnocení epidemiologického rizika ve spolupráci s hygieniky. Dojde tak k zásadnímu snížení personální náročnosti kontrol pro policii a otevření dalších míst pro překračování hranic,“ uvedl resort.

Za překročení vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic nebo úmyslné vyhnutí se kontrole hrozí pokuta až 50.000 korun. Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česko upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mluvil o tom minulý týden ministr zdravotnictví. Mezi nerizikovými státy by podle něj byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Ministr zahraničí později hovořil také o Řecku a Bulharsku.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) minulý týden po videokonferenci se slovenským a rakouským protějškem také uvedl, že s Rakouskem panuje shoda na tom, že by se mohly hranice mezi zeměmi do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Premiér by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely k volnému cestování 15. června.

Podle rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, jehož dnes citovala agentura APA, by se hranice mezi Rakouskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem mohly zcela otevřít právě v polovině června. Rozhodnutí by podle něj mohli už brzy přijmout premiéři čtveřice středoevropských zemí.

Šéf rakouské diplomacie zároveň naznačil, že slovenská pozice je nadále opatrná. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok v prohlášení uvedl, že postoj Slovenska bude záviset na vývoji epidemiologické situace. Podle premiéra Igora Matoviče by Bratislava mohla turistům z několika států včetně ČR nejprve umožnit vstup do země na 48 hodin.

Podle dat Policie ČR, která zveřejnila Česká televize, policie mezi 16. březnem a 15. květnem zkontrolovala 1,552.000 vozidel odjíždějících z České republiky a 1,637.000 vozů, které do Česka přijížděly. Odepřela odjezd z ČR 14.000 osobám a příjezd do Česka 24.000 lidem.

Pro lety v Schengenu se budou moci od úterý využít další letiště v ČR

Pro lety v schengenském prostoru se budou moci od úterý nově využít i další letiště v České republice, a to v Brně-Tuřanech, Ostravě-Mošnově, Karlových Varech, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně. Uvedlo to v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem by nemohl snížit mzdy. Návrh zákona schválila dnes vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová. Předlohu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. Prominutí těchto odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus, z něhož se vyplácejí dva druhy příspěvků na náhrady mezd. Podle ministerstva práce má odpuštění pojistného - tedy takzvaný režim C z Antiviru - podpořit zachování pracovních míst.

Podle chystaného zákona by nárok na odpuštění odvodů za červen až srpen měl zaměstnavatel s nejvýš 50 zaměstnanci, kteří odvádějí nemocenské pojištění. Firma by od konce března nesměla propustit víc než desetinu pracovníků. Proti březnu by nemohla o víc než desetinu klesnout ani vyplacená suma na mzdy. „Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť, uvedlo ministerstvo práce. Pojistné za daný měsíc se odvádí do 20. dne následujícího měsíce.

Podnik by také nesměl pobírat jiný příspěvek na mzdy z programu Antivirus. Ministerstvo práce navrhovalo do zákona i to, že by zaměstnavatel musel platit daně v ČR či EU. Zda tato podmínka v předloze zůstala, není zatím jasné.

O modelu C začala vláda jednat před dvěma měsíci. Před dvěma týdny schvalovala už návrh zákona o odkladu odvodů, který obsahoval i snížení pojistného na pětinu pro firmy s poklesem tržeb o 30 procent. Kabinet z normy toto opatření ale nakonec vyškrtl a nyní zvolil úspornější variantu.

Podle resortu práce by tříměsíční odpuštění pojistného mělo činit 13,5 miliardy korun. To je zhruba 2,5 procenta plánovaných příjmů 540,5 miliardy korun, s nimiž ministerstvo zatím počítá ve svém schváleném rozpočtu.

O návrhu dočasně prominout odvody jednala dnes tripartita. Na podobě režimu C se neshodla. Podle zaměstnavatelů by odpuštění odvodů mělo být pro všechny firmy, nejen pro ty malé. Odbory naopak opatření odmítly. Nesouhlasí s výpadkem příjmů do systému pojištění, tedy hlavně na důchody.

  • Vláda prodloužila kurzarbeitový program Antivirus o další tři měsíce, tedy do konce srpna. O protažení podpory žádali zaměstnavatelé.

Osvobození od daně z nemovitosti  pro obce při mimořádnostech, například při pandemii

Ministři odsouhlasili i širší možnosti pro obce při osvobození od daně z nemovitých věcí. V současné době obce mohou zcela nebo částečně osvobodit od daně z nemovitostí na svém území obecně závaznou vyhláškou nemovitosti dotčené živelní pohromou. Nově k tomuto budou moci přistoupit i v případě dalších mimořádných událostí, jako jsou pandemie, krizová opatření podle krizového zákona nebo průmyslové havárie. Toto osvobození bude možné uskutečnit i zpětně.

Silniční daň u aut nad 3,5 tuny zřejmě o čtvrtinu klesne.

Snížení silniční daně, kterou určuje mimo jiné podle počtu náprav a váhy silniční zákon, by mělo platit zpětně od počátku letošního roku. Projevit by se to tak mělo i snížením záloh, které se mají na tuto daň v letošním roce platit.

  • Lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u takzavné zelené nafty se zřejmě zkrátí z 60 na 40 dnů.

Omezeně se v červnu otevřou i střední a speciální školy

Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími hendikepy. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími hendikepy. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími hendikepy. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

  • Vláda schválila jednomyslně pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Stane se jím náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
  • Zemědělci zřejmě budou moci získat až 150.000 korun na splácení jistiny půjček. jde o program Provoz 2020.
  • Pro ukončení karantény kvůli covidu-19 bude třeba test z výtěru z nosohltanu, takzvaný PCR test. Dosud se pro to používaly rychlotesty.
  • Vláda schválila žalobu na EK kvůli pozastavené dotaci pro Agrofert. Týká se více než 800.000 Kč, má prý hlavně vyjasnit výklad střetu zájmů.
  • Ministerstvo financí bude zvažovat možnosti podpory OKD kvůli nákaze v Dole Darkov, nejdřív ale chce podklady. Jednou z možností je podpora z programu COVID Plus.
Tagy: