reklama

Vladimír Dlouhý je oficiálním českým kandidátem do čela OECD. Mám na to, řekl

Prezident Hospodářské komory se stal oficiálním kandidátem České republiky na post generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Oznámil to během čtvrtečního setkání s novináři v Černínském paláci. Podporu jeho kandidatuře vyjádřil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jeho náměstek Martin Tlapa i stálý představitel Česka při OECD Petr Gandalovič, jenž Dlouhého přihlášku do čela organizace podal.

reklama

„Mám manažerské zkušenosti, sloužil jsem jako ministr hospodářství, později průmyslu a obchodu nepřetržitě sedm let. Bez uzardění bych řekl, že na to mám,“ uvedl mimo jiné Vladimír Dlouhý ve čtvrtek v Černínském paláci, když novinářům oznamoval oficiální podání kandidatury své osoby na post generálního tajemníka OECD. „Jde o součást snahy zvýšit význam České republiky na mezinárodním poli,“ doplnil ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož resort už vede jednání se zástupci ostatních členských zemí organizace s cílem maximalizovat Dlouhého šance na zvolení.

Také šéf Hospodářské komory České republiky potvrdil, že již mluvil s delegáty celé řady zemí, včetně zástupců Spojených států. „Už od května na tom pracujeme a já děkuji vládě, že mi v tomto úsilí pomáhá,“ dodal Dlouhý. Pokud se svou kandidaturou uspěje, hodlá z pozice generálního tajemníka více naslouchat hlasu členských zemí, bude prosazovat volný obchod a chce nastavit novou vizi pro OECD. „Organizace má skvělou základnu v lidech, kteří jsou schopni vypracovávat vynikající ekonomické analýzy jako podklady pro hospodářskopolitická doporučení jednotlivým státům,“ doplnil Vladimír Dlouhý.

Několikaměsíční martyrium

Podle Petříčka, Tlapy i Gandaloviče má Vladimír Dlouhý poměrně slušné šance na úspěch. „Nejenže nejsou nulové, ale dají se vyjádřit v desítkách procent,“ shodli se. „Konkurence ale bude daleko tvrdší než v minulosti,“ připustil Vladimír Dlouhý s tím, že jen z Evropy se do čela OECD hlásí tři lidé. Vedle šéfa tuzemské hospodářské komory se o funkci generálního tajemníka bude ucházet kandidát ze Švédka a Estonska. „Víme také o Američanovi a Kanaďanovi,“ dodal Tomáš Petříček s tím, že ve finále může Dlouhý soupeřit až s deseti lidmi.

Jejich konečný počet bude znám nejpozději v listopadu, kdy začne seriál oficiálních představení kandidátů stálým představitelům jednotlivých členských zemí při OECD. „To bude probíhat v listopadu a prosinci. Poté začne několikaměsíční vyjednávání, během kterých budeme zjišťovat, kdo má jakou podporu,“ řekl Petr Gandalovič. Rada stálých představitelů by pak nového generálního tajemníka OECD měla zvolit v březnu příštího roku. Ten by se měl ujmout funkce začátkem června.

Pro Dlouhého musí hlasovat všichni

„Zvolení proběhne konsensem. To znamená, že vítězného kandidáta musí podpořit zástupci všech 37 členských zemí,“ dodal Gandalovič. Upozornil také, že během následujících týdnů se k OECD nejspíš připojí také Kostarika, takže nového generálního tajemníka nakonec bude vybírat 38 států. Na dotaz, zda během vybírání šéfa OECD nemůže dojít k zablokování celého procesu, Vladimír Dlouhý odpověděl, že se cítí být silný právě v hledání kompromisu a že by se mohl „stát evropským kandidátem“.

Současným generálním tajemníkem OECD je 70letý Mexičan Ángel Gurría, který organizaci vede již 15. rokem. Slouží tedy svůj třetí pětiletý mandát. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vznikla v září 1961 a měla 20 zakládajících členů. Česká republika se k OECD připojila na konci roku 1995 jako první postkomunistická země. OECD je mezinárodní organizace, která vytváří platformu pro spolupráci členských zemí v hospodářské oblasti. Monitoruje ekonomický vývoj jak v členských, tak i v některých nečlenských zemích, vydává hospodářskopolitická doporučení v nejrůznějších oblastech hospodářského života. České republice například aktuálně radí s přípravou důchodové reformy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Donald Trump

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

reklama