reklama

Vladimír Dlouhý je oficiálním českým kandidátem do čela OECD. Mám na to, řekl

Prezident Hospodářské komory se stal oficiálním kandidátem České republiky na post generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Oznámil to během čtvrtečního setkání s novináři v Černínském paláci. Podporu jeho kandidatuře vyjádřil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jeho náměstek Martin Tlapa i stálý představitel Česka při OECD Petr Gandalovič, jenž Dlouhého přihlášku do čela organizace podal.

reklama

„Mám manažerské zkušenosti, sloužil jsem jako ministr hospodářství, později průmyslu a obchodu nepřetržitě sedm let. Bez uzardění bych řekl, že na to mám,“ uvedl mimo jiné Vladimír Dlouhý ve čtvrtek v Černínském paláci, když novinářům oznamoval oficiální podání kandidatury své osoby na post generálního tajemníka OECD. „Jde o součást snahy zvýšit význam České republiky na mezinárodním poli,“ doplnil ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož resort už vede jednání se zástupci ostatních členských zemí organizace s cílem maximalizovat Dlouhého šance na zvolení.

Také šéf Hospodářské komory České republiky potvrdil, že již mluvil s delegáty celé řady zemí, včetně zástupců Spojených států. „Už od května na tom pracujeme a já děkuji vládě, že mi v tomto úsilí pomáhá,“ dodal Dlouhý. Pokud se svou kandidaturou uspěje, hodlá z pozice generálního tajemníka více naslouchat hlasu členských zemí, bude prosazovat volný obchod a chce nastavit novou vizi pro OECD. „Organizace má skvělou základnu v lidech, kteří jsou schopni vypracovávat vynikající ekonomické analýzy jako podklady pro hospodářskopolitická doporučení jednotlivým státům,“ doplnil Vladimír Dlouhý.

Několikaměsíční martyrium

Podle Petříčka, Tlapy i Gandaloviče má Vladimír Dlouhý poměrně slušné šance na úspěch. „Nejenže nejsou nulové, ale dají se vyjádřit v desítkách procent,“ shodli se. „Konkurence ale bude daleko tvrdší než v minulosti,“ připustil Vladimír Dlouhý s tím, že jen z Evropy se do čela OECD hlásí tři lidé. Vedle šéfa tuzemské hospodářské komory se o funkci generálního tajemníka bude ucházet kandidát ze Švédka a Estonska. „Víme také o Američanovi a Kanaďanovi,“ dodal Tomáš Petříček s tím, že ve finále může Dlouhý soupeřit až s deseti lidmi.

Jejich konečný počet bude znám nejpozději v listopadu, kdy začne seriál oficiálních představení kandidátů stálým představitelům jednotlivých členských zemí při OECD. „To bude probíhat v listopadu a prosinci. Poté začne několikaměsíční vyjednávání, během kterých budeme zjišťovat, kdo má jakou podporu,“ řekl Petr Gandalovič. Rada stálých představitelů by pak nového generálního tajemníka OECD měla zvolit v březnu příštího roku. Ten by se měl ujmout funkce začátkem června.

Pro Dlouhého musí hlasovat všichni

„Zvolení proběhne konsensem. To znamená, že vítězného kandidáta musí podpořit zástupci všech 37 členských zemí,“ dodal Gandalovič. Upozornil také, že během následujících týdnů se k OECD nejspíš připojí také Kostarika, takže nového generálního tajemníka nakonec bude vybírat 38 států. Na dotaz, zda během vybírání šéfa OECD nemůže dojít k zablokování celého procesu, Vladimír Dlouhý odpověděl, že se cítí být silný právě v hledání kompromisu a že by se mohl „stát evropským kandidátem“.

Současným generálním tajemníkem OECD je 70letý Mexičan Ángel Gurría, který organizaci vede již 15. rokem. Slouží tedy svůj třetí pětiletý mandát. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vznikla v září 1961 a měla 20 zakládajících členů. Česká republika se k OECD připojila na konci roku 1995 jako první postkomunistická země. OECD je mezinárodní organizace, která vytváří platformu pro spolupráci členských zemí v hospodářské oblasti. Monitoruje ekonomický vývoj jak v členských, tak i v některých nečlenských zemích, vydává hospodářskopolitická doporučení v nejrůznějších oblastech hospodářského života. České republice například aktuálně radí s přípravou důchodové reformy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

reklama