Vladimír Dlouhý je oficiálním českým kandidátem do čela OECD. Mám na to, řekl

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý se stal oficiálním kandidátem na post generálního tajemníka OECD

Prezident Hospodářské komory se stal oficiálním kandidátem České republiky na post generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Oznámil to během čtvrtečního setkání s novináři v Černínském paláci. Podporu jeho kandidatuře vyjádřil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jeho náměstek Martin Tlapa i stálý představitel Česka při OECD Petr Gandalovič, jenž Dlouhého přihlášku do čela organizace podal.

„Mám manažerské zkušenosti, sloužil jsem jako ministr hospodářství, později průmyslu a obchodu nepřetržitě sedm let. Bez uzardění bych řekl, že na to mám,“ uvedl mimo jiné Vladimír Dlouhý ve čtvrtek v Černínském paláci, když novinářům oznamoval oficiální podání kandidatury své osoby na post generálního tajemníka OECD. „Jde o součást snahy zvýšit význam České republiky na mezinárodním poli,“ doplnil ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož resort už vede jednání se zástupci ostatních členských zemí organizace s cílem maximalizovat Dlouhého šance na zvolení.

Také šéf Hospodářské komory České republiky potvrdil, že již mluvil s delegáty celé řady zemí, včetně zástupců Spojených států. „Už od května na tom pracujeme a já děkuji vládě, že mi v tomto úsilí pomáhá,“ dodal Dlouhý. Pokud se svou kandidaturou uspěje, hodlá z pozice generálního tajemníka více naslouchat hlasu členských zemí, bude prosazovat volný obchod a chce nastavit novou vizi pro OECD. „Organizace má skvělou základnu v lidech, kteří jsou schopni vypracovávat vynikající ekonomické analýzy jako podklady pro hospodářskopolitická doporučení jednotlivým státům,“ doplnil Vladimír Dlouhý.

Několikaměsíční martyrium

Podle Petříčka, Tlapy i Gandaloviče má Vladimír Dlouhý poměrně slušné šance na úspěch. „Nejenže nejsou nulové, ale dají se vyjádřit v desítkách procent,“ shodli se. „Konkurence ale bude daleko tvrdší než v minulosti,“ připustil Vladimír Dlouhý s tím, že jen z Evropy se do čela OECD hlásí tři lidé. Vedle šéfa tuzemské hospodářské komory se o funkci generálního tajemníka bude ucházet kandidát ze Švédka a Estonska. „Víme také o Američanovi a Kanaďanovi,“ dodal Tomáš Petříček s tím, že ve finále může Dlouhý soupeřit až s deseti lidmi.

Jejich konečný počet bude znám nejpozději v listopadu, kdy začne seriál oficiálních představení kandidátů stálým představitelům jednotlivých členských zemí při OECD. „To bude probíhat v listopadu a prosinci. Poté začne několikaměsíční vyjednávání, během kterých budeme zjišťovat, kdo má jakou podporu,“ řekl Petr Gandalovič. Rada stálých představitelů by pak nového generálního tajemníka OECD měla zvolit v březnu příštího roku. Ten by se měl ujmout funkce začátkem června.

Pro Dlouhého musí hlasovat všichni

„Zvolení proběhne konsensem. To znamená, že vítězného kandidáta musí podpořit zástupci všech 37 členských zemí,“ dodal Gandalovič. Upozornil také, že během následujících týdnů se k OECD nejspíš připojí také Kostarika, takže nového generálního tajemníka nakonec bude vybírat 38 států. Na dotaz, zda během vybírání šéfa OECD nemůže dojít k zablokování celého procesu, Vladimír Dlouhý odpověděl, že se cítí být silný právě v hledání kompromisu a že by se mohl „stát evropským kandidátem“.

Současným generálním tajemníkem OECD je 70letý Mexičan Ángel Gurría, který organizaci vede již 15. rokem. Slouží tedy svůj třetí pětiletý mandát. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vznikla v září 1961 a měla 20 zakládajících členů. Česká republika se k OECD připojila na konci roku 1995 jako první postkomunistická země. OECD je mezinárodní organizace, která vytváří platformu pro spolupráci členských zemí v hospodářské oblasti. Monitoruje ekonomický vývoj jak v členských, tak i v některých nečlenských zemích, vydává hospodářskopolitická doporučení v nejrůznějších oblastech hospodářského života. České republice například aktuálně radí s přípravou důchodové reformy.

Tagy: