O podpůrný záruční program COVID III je podle některých hlasů menší zájem, než se čekalo. Vyplývá to mimo jiné z nedávné ankety Hospodářské komory ČR, kterou provedla mezi svými členy. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), pod jehož resort program spadá, přesto považuje COVID III za významný nástroj podpory podnikání a znepokojen není.
Anketa Hospodářské komory se tázala 790 svých členů, přesněji zástupců firem různých odvětví a velikostí ze všech krajů v ČR. Mezi nimi velký zájem o program COVID III není. Výsledky ankety má redakce k dispozici a detailně o nich psala zde.
Komora v anketě spolu s dalším zjišťovala, zda firmy požádaly v bance o úvěr se zárukou z programu COVID III nebo to alespoň zvažují. Více než čtyři pětiny dotázaných zájem o tuto podporu neprojevily.
„Z výsledků je patrné, že jen 12 procent respondentů požádalo o úvěr z programu COVID III a ještě méně (pět procent) podání žádosti zvažuje. Naprostá většina účastníků ankety (80 procent) naopak odpověděla, že nepožádala nebo nezvažuje požádat o tento typ úvěru,“ uvedla komora ve své zprávě.
Na rozdíl od malých a středních podniků velké firmy v současnosti nemívají výraznější problém se získáním standardního úvěru u banky, což je i důvodem, proč firmy s více než 250 zaměstnanci nemají takový zájem o prostředky z COVID III.
Havlíček: Význam COVID III poroste, až nebude tolik dotací
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček pro CNN Prima NEWS uvedl, že se nedomnívá, že by byl program špatně nastaven.
„Pokud by z celkového počtu firem v ČR projevilo skutečně 20 procent zájem, pak je to obrovské množství. Jen právnických osob by to bylo skoro 80 tisíc, OSVČ přes sto tisíc. COVID III je dlouhodobý nástroj, jehož význam poroste v době, kdy firmy uvidí návratnost byznysu a kdy nebude tolik dotačních programů,“ uvedl pro CNN Prima NEW Havlíček.
Na rozdíl od dotace není COVID III pro firmy, které na tom jsou špatně, doplnil Havlíček. „Je pro firmy, které si věří, mají dobrý produkt a vidí na budoucí výnosy, nicméně banky by i tak měly problém je financovat, protože mají krátkodobě slabé výsledky,“ doplnil Havlíček.
Menší zájem, než se čekalo, zmínila ve svém materiálu ze dne 22. července i Národní ekonomická rada vlády (NERV). „U COVID III zatím zájem firem zaostává za očekáváním,“ uvedli vládní ekonomové. Podle NERV má Česká republika jednu z nejpříznivějších epidemiologických trajektorií v Evropě, z ekonomického pohledu je však doposud vyčerpaná pomoc nízká.
Podnikatelé čerpali půjčky přes čtyři miliardy
Banky k 7. srpnu v programu COVID III podle ČNB přijaly 3 222 žádostí v objemu 20,2 miliardy korun. Schválily 1 115 žádostí za zhruba 6,2 miliardy korun, podnikatelé čerpali půjčky 4,5 miliardy korun.
„Pokud by se tempem prvních dvou měsíců čerpaly prostředky z programu COVID III i v nadcházející době, vyčerpal by se za zhruba devatenáct let. Jedná se samozřejmě o hypotetický příklad, který nicméně ilustruje, že čerpání z programu je stále pomalé a zaostává za očekáváním,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.
Záruční program COVID III navazuje na předchozí dva. Podpora spočívá v ručení za provozní bankovní úvěry podnikatelů pro firmy do 500 zaměstnanců.